23 lipca 2019

Inwestycje

Inwestycje w Wojewódzkim Szpitalu Spec. nr 3 w Rybniku

19 lipca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku można było zobaczyć efekty wielomiesięcznego remontu oddziału dziecięcego. Prace trwały 5 miesięcy i łącznie kosztowały 814 tys. złotych. Ponad 450 tys. złotych finansowania na ten cel przekazał Urząd Marszałkowski w Katowicach, natomiast resztę pieniędzy uzbierał szpital wraz z funacją MAli wspniali.

Dostosowano nie tylko sale, ale również korytarze i świetlice

Dla zwiększenia komfortu dzieci sale, korytarze oraz świetlicę pomalowano na stonowany, pastelowy kolor. Odświeżone zostały również pokoje dla pielęgniarek oraz lekarzy. W dwudziestu salach znajduje się teraz 28 łóżek. Dodatkowo przy salach chorych pojawiły się łazienki, których brak stanowił problem dla rodziców. Warto wspomnieć również o wspólnych węzłach sanitarnych dla każdej pary sal.

Remont rybnickiego SOR-u

W miedzy czasie trwają prace remontowe Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w WSS nr 3. Po zakończeniu drugiego etapu modernizacji na rybnickim SOR-e pojawił się tomograf komputerowy, nowa sala reanimacyjna i wczesnej intensywnej terapii. Powstała również tzw. szybka ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna dla pacjentów z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Na cel remontu wykorzystano dotychczas 6,3 mln złotych z unijnej dotacji. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomógł Zarząd Województwa Śląskiego w postaci 339 tys. zł. Dodatkowo 2,7 mln złotych wyłożył szpital, który liczy również na wsparcie finansowe od Katowickiego Urzędu Marszałkowskiego.

Liczba pacjentów się zwiększa

Według ordynatora szpitala dr Edwarda Chrapeka od 2014 do 2017 roku liczba pacjentów wzrosła o ponad 16%, dlatego trzeba wzmocnić personale nielekarskie, pozyskać nowy sprzęt, zwiększyć liczbę lóżek obserwacyjnych i wprowadzić triage, czyli segregację medyczną.

– Różnicujemy pacjentów na tych, którzy mogą poczekać i którzy wymagają natychmiastowej pomocy. Na triage'u osadzony jest SOR, a na SOR-ze szpital. Jeżeli coś się stanie z triage'm, to całość zaczyna się chwiać – komentuje dr Edward Chrapek. Ordynator mówił również o utworzeniu sali symulacji medycznej służąca do ćwiczeń personelu SOR.

Remont to dopiero początek

Dyrektor placówki Bożena Mocha-Dziechciarz informuje natomiast, że w trakcie remontu jest lądowisko dla śmigłowców oraz gabinety. Wspomina również, że nowe inwestycje to nowe możliwości dla szpitala, dlatego myślą o przekwalifikowaniu rybnickiego SOR-u na centrum urazowe.

W skrócie:

  • 19 lipca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku można było zobaczyć efekty wielomiesięcznego remontu oddziału dziecięcego.
  • W placówce zakończono również drugi etap modernizacji SOR-u - aktualnie w trakcie remontu jest lądowisko dla śmigłowców oraz gabinety.
  • Remont oddziału dziecięcego kosztował 814 tys. zł, natomiast na remont SOR-u wydano dotychczas 6,3 mln zł

Przeczytaj również: