12 marca 2019

Inwestycje

Inwestycja w aparat do znieczulenia: jak wybrać odpowiednią konfigurację?

Nieustający postęp technologii medycznych wymaga zwrócenia uwagi na istotne kwestie jeszcze przed dokonaniem zakupu sprzętu medycznego. Urządzenie, które do niedawna spełniało jedynie swoje podstawowe zadanie, czyli zapewniało pacjentowi komfort nieświadomości i niewrażliwości na ból, dziś może pełnić wiele dodatkowych funkcji. Producenci nowoczesnych aparatów do znieczulenia nieustannie pracują nad funkcjonalnościami, które mogą znacząco wpływać na ostateczną cenę urządzenia. Przed zakupem nowego aparatu warto przyjrzeć się różnym rozwiązaniom i sprawdzić, które z nich będzie najbardziej odpowiednie dla własnej placówki. W odnalezieniu optymalnej konfiguracji pomoże Krzysztof Ziuzia, product manager w firmie Dräger. 

Idea znieczulania pacjenta pozostaje niezmienna od ponad 100 lat: indukcja znieczulenia, faza podtrzymania znieczulenia oraz wybudzanie. Wszystkie te etapy są realizowane z dbałością o bezpieczeństwo pacjenta, przy udziale wentylacji ręcznej, mechanicznej oraz monitorowania parametrów życiowych pacjenta. Stanowisko do znieczulenia musi zapewnić realizację tych wszystkich czynności. 

Klasyfikacja aparatów do znieczulenia ogólnego

Współcześnie rynek oferuje różne modele i konfiguracje aparatów do znieczulenia, urządzenia, które „wyłączają” odczuwanie bólu w całym ciele. Najczęściej stosowane znieczulenie ogólne następuje po aplikacji par tzw. anestetyku wziewnego (aktualnie stosuje się Sevofluran, Desfluran lub Isofluran – nazwy handlowe wymienionych środków mogą być odmienne) do układu oddechowego, dalej do krwioobiegu i ostatecznie do mózgu. W przypadku drobniejszych zabiegów spotykamy się ze znieczuleniem miejscowym lub dożylnym, czasami, w zależności od potrzeb klinicznych, łączy się te techniki.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. „W sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii” (Dz. U. z 29 grudnia 2016 r., poz. 2218) zawiera wymagania, co do wyposażenia i konfiguracji stanowiska do znieczulenia, w tym także konfiguracji aparatu do znieczulenia wraz z monitorem:

1) aparat do znieczulenia ogólnego z respiratorem anestetycznym; aparaturę anestezjologiczną stanowiska znieczulenia ogólnego z zastosowaniem sztucznej wentylacji płuc wyposaża się także w:

  • alarm nadmiernego ciśnienia w układzie oddechowym,
  • alarm rozłączenia w układzie oddechowym,
  • urządzenie ciągłego pomiaru częstości oddychania,
  • urządzenie ciągłego pomiaru objętości oddechowych,

4) urządzenie do ssania;

10) źródło światła;

13) aparat do pomiaru ciśnienia krwi;

14) termometr;

15) pulsoksymetr;

16) monitor stężenia tlenu w układzie anestetycznym z alarmem wartości granicznych;

17) kardiomonitor;

18) kapnometr;

19) monitor zwiotczenia mięśniowego – 1 na stanowisko znieczulenia;

20) monitor gazów anestetycznych – 1 na stanowisko znieczulenia;

21) sprzęt do inwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi.

Odpowiednio wyposażony aparat do znieczulenia z monitorem wypełnia większość wymagań ministerialnych.

Jednocześnie warto pamiętać o istotnych funkcjonalnie elementach zestawu, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu:

  • zintegrowany przepływomierz O2 do niezależnej podaży tlenu,
  • wydzielone miejsce na ustawienie dwóch butli rezerwowych (N2O i O2) i w komplecie reduktory do butli,
  • przynajmniej jedna szuflada (wersja jezdna),
  • ramię do rur, akcesoria zużywalne.

Pomimo realizacji tych samych podstawowych funkcji, aparaty do znieczulenia występują w różnych konfiguracjach, które pozwalają na dopasowanie sprzętu do potrzeb własnej placówki. 

Aparaty do znieczulenia ogólnego możemy klasyfikować według:

I Mobilności/Sposobu instalacji

  • aparaty mobilne
  • aparaty do zawieszenia na kolumnie (bez podstawy jezdnej)
  • aparaty do zawieszenia na ścianie

II Przeznaczenia wiekowego

  • aparaty do znieczulania dzieci i dorosłych
  • aparaty do znieczulania noworodków dzieci i dorosłych

III Ilości spełnianych funkcji

  • podstawowe aparaty do znieczulania
  • zaawansowane aparaty do znieczulania wysokiej klasy

Jest to raczej klasyfikacja umowna, pozwalająca na uporządkowanie urządzeń dostępnych na rynku medycznym — w praktyce te kategorie mieszają się ze sobą. Producenci sprzętu medycznego są otwarci na elastyczne konfigurowanie urządzenia „pod zamówienie”, dlatego warto przyjrzeć się wszystkim rozwiązaniom i sprawdzić, które będzie najbardziej odpowiednie dla własnej placówki.

Dodatkowe funkcjonalności

Aparat do znieczulenia spełnia w dzisiejszej medycynie szereg dodatkowych funkcji. Przede wszystkim ułatwia lekarzowi optymalne prowadzenie i skuteczne nadzorowanie procesu znieczulania. Nowe rozwiązania to między innymi zaawansowane algorytmy monitorowania (np. pętle oddechowe i dodatkowe parametry ułatwiające ocenę mechaniki wentylacji czy ocena głębokości znieczulenia), oprogramowanie ułatwiające optymalny dobór przepływów gazów oraz oprogramowanie specjalne wspomagające podejmowanie decyzji klinicznych. 

Nowe aparaty do znieczulenia mogą być wyposażone m.in. w: 

  • dodatkowe tryby wentylacji (np. APRV, AutoFlow, wentylacje synchronizowane ze wspomaganiem ciśnieniowym), 
  • dodatkowe monitorowanie (np. pętle oddechowe, dodatkowe parametry ułatwiające ocenę mechaniki wentylacji), 
  • wstępne i automatyczne ustawianie parametrów wentylacji na podstawie idealnej wagi ciała i/lub wzrostu,
  • oprogramowanie ułatwiające optymalny dobór przepływów (zmniejszenie zużycia gazów medycznych i środków wziewnych) 
  • prognozowanie końcowo wydechowego stężenia anestetyku na czas przyszłych 10 czy 20 minut (pomocne w fazie wybudzania), 
  • kalkulacja zużycia anestetyku (całkowita i na przypadek – czyli obliczanie kosztów),
  • oprogramowanie specjalne wspomagające podejmowanie decyzji klinicznych 

Co brać pod uwagę podczas zakupu?

Zakup aparatu do znieczulenia to znaczący wydatek oraz długofalowa inwestycja, która powinna służyć placówce do realizacji zadań statutowych przez wiele lat. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego poszukiwania oferty, warto określić wymagania i potrzeby placówki – najlepiej wspólnie z zespołem, który będzie dane urządzenie obsługiwał. Nowe technologie ułatwiają lekarzowi przeprowadzenie bezpiecznego zabiegu, ale jeśli w placówce przeprowadzamy jedynie krótkie zabiegi, czy aby na pewno potrzeba nam dodatkowego monitorowania i specjalistycznego oprogramowania? A może za kilka lat planujemy rozszerzenie naszej oferty zabiegowej, dlatego taka inwestycja zaprocentuje w przyszłości? Warto zastanowić się i przemyśleć potrzeby placówki jeszcze przed samym procesem zakupowym. 

O tym, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie aparatu do znieczulenia opowie Krzysztof Ziuzia, product manager w firmie Dräger:

Przede wszystkim właściciel danej placówki powinien skonsultować sprawę zakupu z własnym anestezjologiem. Docelowo lekarz odpowiedzialny za sprzęt i bezpieczeństwo Pacjentów powinien także uczestniczyć w procesie zakupowym – przecież to on będzie pracował na  codziennie na urządzeniu i powinien wiedzieć, co jest dla niego niezbędne. Podczas weryfikacji ofert sprzętu medycznego, kupujący powinien zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii: 

  • Określić potrzeby kliniczne placówki

Czy wystarczą podstawowe tryby wentylacji, czy może potrzebne są jednak te bardziej rozbudowane. Czy najczęściej będą to dorośli, czy dzieci? Czy sprzęt będzie potrzebny do zabiegów krótkich, czy długich? Już sama odpowiedź na te podstawowe pytania zawęża wybór do, powiedzmy, kilkunastu ofert. 

  • Sprawdzić dodatkowe wyposażenie

Kupujący powinien zwrócić uwagę na wyposażenie i określić zapotrzebowanie na nie w placówce. Czy potrzebny jest monitor funkcji życiowych (EKG, SpO2, NIBP, IBP, T), czy potrzebny jest parownik, ssak, dodatkowe akcesoria zużywalne itd. 

  • Oszacować walory użytkowe

Jedna z trudniejszych rzeczy do oceny, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem sprzętu to walory użytkowe. A więc ocena gabarytów sprzętu, masy, czasu niezbędnego do przygotowania do użycia, zaleceń na temat czyszczenia, dezynfekcji i sterylizacji, czyli słowem – jak w praktyce będzie sprawdzał się sprzęt w danej placówce, w konkretnym przeznaczonym dla niego miejscu. Na szczęście niektórzy z producentów udostępniają urządzenia w tzw. fazie DEMO, co ułatwia ocenę walorów użytkowych urządzenia. 

  • Zaznajomić się z producentem

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to producent danego urządzenia. Rozsądny kupujący powinien sprawdzić markę urządzenia, które zamierza zakupić. Prześledzić doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń, tradycję firmy oraz obecność na rynku danego producenta. Niski koszt aparatu, ale praktycznie nieznany producent powinien wzbudzić w kupującym podejrzenia. 

  • Poznać możliwości serwisu

Ostatnią rzeczą, którą moim zdaniem powinno się wziąć pod uwagę to możliwości serwisowe danego producenta. Ile jest centrów serwisowych danego urządzenia, czy jest możliwa kompleksowa obsługa, jak często urządzenie trzeba serwisować? Zgromadzenie informacji kluczowych dla utrzymania urządzeń w ciągłej eksploatacji jest istotnym aspektem przy podejmowaniu decyzji, której konsekwencje będą ponoszone na przestrzeni kolejnej dekady.

Jeśli wraz z anestezjologiem spróbujemy przeanalizować te kwestie, uda się wyklarować odpowiedź na kluczowe pytanie: jakiego urządzenia tak naprawdę potrzebujemy. W oparciu o tą wiedzę ja oraz koledzy z działu sprzedaży firmy Dräger służymy pomocą w doborze efektywnych rozwiązań dopasowanych do Państwa potrzeb. Wszystkie produkty, które dostarczamy na rynek mogą być skonfigurowane indywidualnie w oparciu o kluczowe elementy założeń projektu. 

Jak sfinansować zakup sprzętu medycznego?

Inwestycja w sprzęt medyczny nigdy nie należy do tanich zakupów. Jeśli placówka nie dysponuje aktualnie kwotą, która zapewniłaby aparat do znieczulenia dopasowany do potrzeb danego ośrodka, warto rozważyć zakup z finansowaniem zewnętrznym. Długoterminowo jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż kupno tańszego urządzenia, które nie będzie spełniało funkcji, na których zależy zespołowi obsługującemu.  

Jest kilka możliwości sfinansowania takiego urządzenia – mówi Maciej Dorman, ekspert ds. finansowania sprzętu medycznego firmy BFF MEDFinance – możemy zakupić takie urządzenie w ramach leasingu operacyjnego, bądź finansowego, skorzystać z finansowania ratalnego lub po prostu pożyczki. Firma taka jak BFF MEDFinance może pomóc w sfinansowania inwestycji sprzętowej w placówce medycznej na korzystnych warunkach – wystarczy zadzwonić, a chętnie przedstawimy koszty wszelkich rodzajów finansowania – dla jednego ośrodka może się okazać, że tańsze będą raty, natomiast dla innego o wiele bardziej korzystne będą rozwiązania leasingowe.

Porównanie produktów firmy Dräger:

 

A500 Perseus: https://www.draeger.com/pl_pl/Hospital/Products/Anaesthesia-Workstations/Anaesthesia-Machines/Perseus-A500

Primus/Primus IE: https://www.draeger.com/pl_pl/Hospital/Products/Anaesthesia-Workstations/Anaesthesia-Machines/Primus

Fabius GS Premium: https://www.draeger.com/pl_pl/Hospital/Products/Anaesthesia-Workstations/Anaesthesia-Machines/Fabius-GS-premium

Przeczytaj również: