12 kwietnia 2016

Sprzęt i Innowacje

Innowacyjna sala operacyjna w technologii Cu+

Prototyp sali operacyjnej wyposażonej w elementy dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej Cu+ - taka wyjątkowa prezentacja będzie elementem tegorocznych targów SALMED 2016.

Stoisko można odwiedzać w dniach 12-14 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Prototyp sali operacyjnej wyposażonej w elementy wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej będzie częścią wspólnej przestrzeni wystawienniczej Europejskiego Instytutu Miedzi oraz firmy partnerskiej Inmed - Karczewscy Sp. z o.o. W ten praktyczny sposób goście targów będą mogli zapoznać się z właściwościami miedzi Cu+, niezwykle skutecznej w eliminowaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. To jedyna przeciwdrobnoustrojowa powierzchnia dotykowa zarejestrowana przez amerykańską Agencję ds. Ochrony Środowiska jako materiał zabijający 99,9 proc. bakterii w ciągu dwóch godzin od wystawienia na ich działanie. 

Specjalnie zaaranżowany blok operacyjny zostanie zaopatrzony m.in. w dwie kolumny sufitowe z osprzętem z miedzi Cu+ (punkty poboru gazów medycznych, wysięgnik kroplówki), dwie tablice TPG z punktami poboru gazów medycznych w wersji miedzianej. Uzupełnieniem ekspozycji będzie panel nadłóżkowy MERYcare, posiadający elementy osprzętu z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, takie jak punkty poboru gazów medycznych, półki, drążki do montażu pomp infuzyjnych, włączniki i gniazda elektryczne. 

-Szpitalne sale operacyjne to miejsca, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie najwyższych standardów higienicznych. To właśnie tutaj w pierwszym rzędzie warto wdrażać wszelkie rozwiązania, które pomogą ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów. Powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej doskonale zwalczają drobnoustroje powodujące groźne dla zdrowia i życia zakażenia. Stanowią idealny materiał w środowisku szpitalnym, gdzie ich naturalna zdolność do zabijania bakterii uzupełnia standardowe środki kontroli zakażeń – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. 

Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa, co oznacza, że zabija bakterie, wirusy i grzyby 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy rutynowym czyszczeniem i dezynfekcją. Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty (MRSA), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji. Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, np. mosiądze i brązy, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie „Miedzią Przeciwdrobnoustrojową” (oznaczonych znakiem Cu+). W badaniach klinicznych na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stwierdzono o ponad 80% mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych.

Przestrzeń wystawienniczą Inmed – Karczewscy oraz Europejskiego Instytutu Miedzi, a także prototyp sali operacyjnej z elementami dotykowymi z miedzi Cu+ można odwiedzać w pawilonie 7A, stoisko nr 36.

Przeczytaj również: