17 maja 2019

Inwestycje

Famed Żywiec inwestuje w Chinach

Famed Żywiec nawiązał współpracę joint venture z FAM BEIJING - firmą, która wprowadziła do Chin czołowego europejskiego producenta sprzętu szpitalnego. Famed, na tym strategicznym dla siebie rynku, generuje niemal 20 proc. rocznych przychodów sprzedaży eksportowej.

Rynek chiński atrakcyjny dla branży medycznej

Efektem rozwoju gospodarczego Chin jest poszerzanie się grona osób korzystających z usług medycznych. Od połowy lat 90tych XX w., przybyło ich około 400 milionów^. Wydatki na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 2020 roku do poziomu 1 biliona dolarów rocznie. Wedle szacunków, do końca bieżącej dekady, chiński rynek urządzeń medycznych będzie drugim pod względem wartości na świecie*. Nastawiony na masową opiekę system podstawowej opieki medycznej obejmuje placówki z dużym zapotrzebowaniem na sprzęt niskiej jakości. Równolegle jednak działają wysokiej klasy szpitale kliniczne zaopatrujące się jedynie w produkty najwyższej klasy. W Chinach funkcjonuje ponad 18 tys. prywatnych szpitali, które stanowią ok. 60 proc. wszystkich placówek
w tym kraju**.

Specyfiką chińskiego rynku jest polaryzacja, hermetyczność i wysoka bariera wejścia. Bardzo kosztowny proces rejestracji produktów medycznych może trwać nawet dwa lata. Jednocześnie jedną z bolączek systemu pozostaje kwestia niedoboru serwisu sprzętu medycznego. Problemem jest część chińskich wytwórców, którzy oferują sprzęt tani, który charakteryzuje się krótkim i kosztownym czasem eksploatacji. Dzisiaj są, jutro ich nie ma, a w przypadku konieczności skorzystania z serwisu, szpital pozostaje bez wsparcia. Gwarancja pewności, którą oferuje uznany wytwórca, taki jak Famed przesądza, że odbiorcy są gotowi zapłacić za sprzęt nawet kilkakrotnie więcej wyjaśnia Marek Suczyk wiceprezes Famedu Żywiec.

Polska marka o statusie premium

Sprzęt Famedu pozycjonowany jest w ChRL w segmencie premium. Skutecznie konkuruje z cieszącymi się wysoką renomą produktami firm amerykańskich, niemieckich czy japońskich. Niemal wszyscy ważniejsi wytwórcy sprzętu medycznego ze Stanów Zjednoczonych eksportują swoje produkty na chiński rynek, a większość z nich prowadzi również produkcję w ulokowanych tam zakładach. Famed to jedyny polski producent stołów operacyjnych i łóżek szpitalnych obecny w Państwie Środka. Eksportuje tam najbardziej zaawansowane produkty, takie jak stół do obrazowania medycznego Famed FLARE, stół do operacji bariatrycznych Famed HYPERION, czy łóżko na oddział intensywnej terapii Famed LE-13. O pozycji żywieckiej spółki świadczy fakt, że niektórzy chińscy dostawcy oferują już elementy kompatybilne z produktami Famedu. 

Partnerem joint venture Famedu jest FAM(BeiJing) Medical Technology, wyłączny dystrybutor sprzętu medycznego z Żywca, który w 2004 roku wprowadził polską markę do Chin. Owocnym efektem dotychczasowej współpracy jest sprzedaż produktów z Żywca do szpitali w ponad chińskich 30 prowincjach, gminach i regionach autonomicznych.

– Dzięki zaawansowanej technologii, znakomitej jakości i doskonałej obsłudze posprzedażowej, sprzęt Famedu Żywiec posiada rekomendacje m.in. z takich placówek jak: Peking Union Medical College Hospital, Xuanwu Hospital Capital, Medical University, Tiantan Hospital Capital, Medical University oraz wielu innych. Jesteśmy przekonani, że produkty Famed Żywiec nadal mają wielki potencjał na rynku chińskim, gdyż coraz więcej szpitali chce i będzie korzystać z produktów polskiej markimówi Huang Jing, prezes FAM(BeiJing) Medical Technology.

– Decydując się na joint venture chcemy wyraźnie podkreślić strategiczne znaczenie tamtejszego rynku dla Famedu. To klarowny sygnał dla naszych partnerów, że wiążemy się z nimi na długie lata, oferując nie tylko spełniające oczekiwania produkty, ale również gwarantując wysokiej jakości usługi serwisowe. Dodatkowo jako współwłaściciel FAM BEIJING będziemy mieli większy wpływ na działania sprzedażowe. Liczymy, że efektem będzie nawet kilkukrotny wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach produktów, które dostarczamy do Chinkomentuje Marek Suczyk.

W minionych latach Famed każdego roku sukcesywnie zwiększał wartość przychodów uzyskiwanych na rynku chińskim. Obecnie generują one 17 proc. rocznych przychodów spółki z rynków eksportowych. W minionych pięciu latach na całym Dalekim Wschodzie przychody Famedu osiągnęły poziom 30 mln zł, z których ok. 40 proc. spółka uzyskała w latach 2017-2018. Eksportowe przychody Famedu w latach 2013-2018 to 115 mln złotych. W ubiegłym roku żywiecki producent zanotował ponad 56 mln zł globalnych przychodów, po raz trzeci z rzędu uzyskując dodatni wynik EBIDTA (ponad 2,3 mln zł).

O sukcesie rynkowym decyduje umiejętność dostarczenia rozwiązań spełniających zróżnicowane oczekiwania klientów, zarówno z krajów rozwiniętych jak i rozwijających się.  Jesteśmy obecni już w 97 krajach, gdzie z dumą pełnimy rolę ambasadora polskiej branży medycznej i promotora jakości Made in Polanddodaje Marek Suczyk.
Zakupiony przez odbiorców w Chinach sprzęt polskiego producenta dostarczany jest do odbiorców drogą morską lub lotniczą

– Możliwość korzystania z przewozów kolejowych byłaby dla nas ciekawą alternatywą. Dostarczenie produktów statkiem trwa długie tygodnie, natomiast transport lotniczy jest wysoce kosztowny. Dlatego z zainteresowaniem będziemy przyglądać się rozwojowi projektu Nowego Jedwabnego Szlakukomentuje Marek Suczyk.


^ za: http://www.medexpress.pl/biznes/rynek-wyrobow-medycznych-na-swiecie/41791/
* Dane za: „Rynek urządzeń medycznych w Chinach”. Druk zrealizowany w ramach projektu pt. „Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE)” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”, PO Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.
** za: raport Delloite „2019 Global Health Care Outlook. Shaping the future” https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/global/Documents/Life-Sciences-Health-Care/gx-lshc-hc-outlook-2019.pdf


O Famed Żywiec
Działający w branży medycznej od 1947 roku Famed Żywiec pozostaje jednym z wiodących i zarazem najbardziej doświadczonych producentów wysokiej jakości sprzętu medycznego w Europie. Firma specjalizuje się w produkcji stołów operacyjnych, łóżek na Oddziały Intensywnej Terapii, wózków do przewożenia chorych, łóżek porodowych oraz foteli zabiegowych. Famed dostarcza swój sprzęt do odbiorców krajowych oraz do 97 państw - na rynki europejskie, krajów Azji, Afryki i Ameryki Północnej, będąc także kooperantem zagranicznych producentów.

Niezawodność produktów Famedu bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości opieki medycznej pacjentów w Polsce i na świecie. Wysoce wykwalifikowana kadra, konkurencyjne koszty produkcji oraz szeroki zakres możliwości dostosowania produktów firmy stanowią kluczową przewagę firmy w dynamicznie rozwijającej się branży medycznej.

Przeczytaj również: