29 kwietnia 2020

Inwestycje

Budynek OIOM już prawie gotowy

Pełną parą idą prace na budowie nowego pawilonu dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Banku Komórek Macierzystych. Zaawansowanie prac o 3-4 tygodnie wyprzedza zaplanowany harmonogram.

- Do zakończenia stanu surowego zamkniętego brakuje nam tylko uzupełnienia okien - mówi Konrad Forjasz, kierownik budowy. - Wiele prac jest prowadzonych równolegle, część ekipy układa instalacje (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne), część prowadzi prace na zewnątrz budynku.  Główne prace zewnętrzne związane są z remontem i budową tunelu komunikacyjnego łączącego nowy pawilon z istniejącymi budynkami szpitala.  

Konrad Forjasz dodaje, że z powodu epidemii nie można było uroczyście zawiesić wiechy, i trzeba było wprowadzić zmiany w organizacji pracy. Cześć załogi związanej z nadzorem nad inwestycją pracuje w systemie zdalnym; Ci, którzy fizycznie muszą być na placu budowy (a jest ich codziennie około 60) mają do dyspozycji środki dezynfekujące i ochrony osobistej. 

- Jestem pod wrażeniem zaawansowania prac i tego, w jaki sposób budowa jest prowadzona podkreślił podczas wizyty Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiego szpitala.

Zgodnie z planem budowa pawilonu na potrzeby OIOM, Kliniki Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych ma się zakończyć w kwietniu przyszłego roku, a całkowity jej koszt to około 44 mln złotych. 

To jedna z najważniejszych inwestycji gorzowskiego szpitala na najbliższe lata. Rozbudowa lecznica nie tylko poprawi jakość leczenia najciężej chorych pacjentów, warunki pobytu pacjentów oraz pracy personelu, ale też spełni wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Po zakończeniu inwestycji Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii będzie liczył 22 łóżka (o 10 więcej niż dotychczas). W skrócie:

  • Planowana realizacja projektu przewidziana jest na kwiecień przyszłego roku.
  • Budżet inwestycji wynosi ok. 44 mln zł.

 

Przeczytaj również: