24 września 2020

Sprzęt i Innowacje

Aplikacje dla lekarza XXI wieku

Codziennie w świecie medycyny pojawiają się setki innowacji - od urządzeń dla operatorów, przez sztuczną inteligencję, VR/AR, druk 3D, po nanotechnologie. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na narzędzia, które pomagają lekarzom odnaleźć się w gąszczu tych zmian, rewolucji i nadążać za lawinowym postępem, a tym samym lepiej dbać o swoich pacjentów. 

Na medycznym „podwórku” pojawia się coraz więcej aplikacji, których zadaniem jest pomoc lekarzom w ich codziennych obowiązkach – w planowaniu wizyt, doborze leków, ich dawkowaniu, a nawet zarządzaniu leczeniem pacjenta wspólnie z lekarzami innych specjalizacji (narzędzie ACT.md). Szczególnie w Polsce mocno rozwinięte są też platformy networkingowe, jak rankinglekarzy.pl czy znanylekarz.pl. To pokazuje, że digitalizacja opieki zdrowotnej stała się faktem, a umiejętność korzystania z niej i wyciągania korzyści dla swojej pracy i zdrowia pacjentów jest jednym z wyzwań współczesnego lekarza.

Aktualizacja wiedzy medycznej

Lawina najnowszych badań, wytycznych, metod diagnostyki i leczenia sprawia, że nawet najlepiej wykształcony lekarz musi na bieżąco aktualizować swoją wiedzę, aby starać się leczyć w oparciu o najbardziej aktualne standardy. Zresztą, sam system kształcenia jest dość archaiczny i zdarza się, że omówienie konkretnego objawu w podręcznikach rozbite jest na 14 rozdziałów. Narzędziami, które pomagają studentom i lekarzom aktualizować wiedzę i przekładać ją na praktykę są aplikacje e-learningowe.

- Nigdy nie możemy mieć pewności, że posiadana przez nas wiedza jest tą najbardziej aktualną. Szczególnie, jeśli bazujemy tylko na podręcznikach, które nierzadko liczą 6, a nawet 10 lat. Dlatego tak pomocne jest korzystanie z e-learningu, który jest pomostem łączącym wiedzę akademicką z tym, co na bieżąco dzieje się w świecie medycyny. Pozwala on w sposób kompleksowy przygotować się do egzaminów państwowych, bez zdania których wkroczenie w świat praktyki lekarskiej jest niemożliwemówi Jagoda Adamiak, studentka VI roku Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Przykład:

LEPoLEK Rewolucja - platforma edukacyjna dla lekarzy i studentów medycyny, która daje dostęp do najbardziej aktualnych baz wiedzy, artykułów naukowych, nowości ze świata medycyny czy pytań egzaminacyjnych i komentarzy do nich. Wypełnia lukę pomiędzy wiedzą podręcznikową, uniwersytecką, a najnowszymi odkryciami, wytycznymi ze świata medycyny, co pozwala lekarzom leczyć w oparciu o najnowszy stan wiedzy. Pełni rolę asystenta, który pomaga zasięgnąć opinii, zweryfikować stan wiedzy i podjąć właściwą decyzję. 

Zarządzanie czasem i leczeniem

Żaden lekarz nie jest w stanie zapamiętać, poszufladkować i mieć w głowie całego zestawu leków, poziomów refundacji, czy na bieżąco oceniać czynniki, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia pacjenta. Przy tym wszystkim trzeba jeszcze utrzymywać kontakt z kilkunastoma, jeśli nie kilkudziesięcioma pacjentami i nadzorować leczenie. Tutaj z pomocą przychodzi rozwiązanie opracowane przez Medycynę Praktyczną, czyli największe polskie centrum informacji medycznej dla lekarzy i wydawcę literatury fachowej.

Przykład:

eMPendium – zawiera zestaw kalkulatorów medycznych, ułatwiających ocenę parametrów wpływających na stan zdrowia i samopoczucia pacjenta, wyszukiwarkę leków z opisami preparatów i substancji, czy pozycje z cenami leków refundowanych i nierefundowanych. Poszczególne warianty rozwiązania udostępniają też panel z kalendarzem do dokonywania rezerwacji wizyt, czy wystawiać e-recept i e-zwolnień. Program jest zintegrowany z podręcznikiem chorób wewnętrznych, wytycznymi i najważniejszymi artykułami w portalu mp.pl. Pozwala też wysyłać materiały edukacyjne dla pacjentów.

Monitorowanie pacjenta

Istnieje wiele chorób, które wymagają niemalże stałego nadzoru. W wielu takich przypadkach do sytuacji zagrożenia życia może dojść bardzo szybko, nawet w przeciągu kilku minut czy sekund. Kondycja takich pacjentów powinna więc być monitorowania przez lekarzy i służby ratunkowe 24 godziny na dobę. Tutaj również z pomocą przychodzi technologia, a jej skuteczność widać szczególnie w przypadku cukrzycy czy chorób serca.

Przykłady:

Guardian Connect - inteligentny system wyposażony w technologię przewidującą w jakim czasie glikemia chorego na cukrzycę może zbliżyć się do wartości krytycznej. Monitoruje glikemię 24h i z wyprzedzeniem od 10 do 60 minut ostrzega przed zbliżającym się zagrożeniem, uruchamiając alarm. Może też na bieżąco przekazywać informacje lekarzowi czy rodzinie w postaci SMSów z danymi, bądź alarmem w sytuacji krytycznej. 

SmartWatch - Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne rekomenduje wykorzystywanie SmartWatch-y do wykrywania niemego migotania przedsionków. Polega to na tym, że zegarek cały czas bada tętno, a kiedy wykryje niemiarowe wyniki zapisuje o tym informacje. Technologia ta dostępna jest od kilku lat, ale na początku września 2020 roku ETK zawarło ją swoich w oficjalnych zaleceniach.

- W medycynie kluczowa jest bezbłędność i szybkość reakcji. Dlatego tak mocno rozwinęła się tu gałąź technologii, których zadaniem jest pomoc lekarzom w postawieniu dobrej diagnozy, doborze najwłaściwszego leczenia, a następnie stałym monitoringu nad pacjentem. Coraz mniej dziwi i tak naprawdę nie powinien w ogóle dziwić widok lekarzy, którzy „sprawdzają coś w aplikacji na telefonie”. Przy zakresie koniecznej do przyswojenia wiedzy i regularnych zmianach w wytycznych świadczy to tylko i wyłącznie o ich odpowiedzialnościdodaje lek. Damian Wesołowski.

Przeczytaj również: