18 lipca 2019

Inwestycje

27 mln zł na modernizację ginekologii w Międzyleskim Szpitalu

17 lipca dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego podpisał umowę z wykonawcą gruntownej modernizacji oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Inwestycja będzie możliwa dzięki wsparciu z budżetu województwa - władze Mazowsza przeznaczyły na tę inwestycję ponad 27 mln zł.

Inwestycja dla dobra dzieci i kobiet w ciąży

Jak pokazują statystyki w ubiegłym roku na Mazowszu urodziło się ponad 60 tys. dzieci, z czego 21 tys. w stolicy. Dzięki modernizacji w międzyleskim szpitalu docelowo planowane jest około 2 tys. porodów rocznie. Należy pamiętać, że placówka ta obsługuje zarówno mieszkańców wschodniej stolicy jak i mieszkańców okolicznych powiatów. Dlatego priorytetem jest zapewnienie kobietom najwyższego poziomu usług, bezpieczeństwa oraz przyjaznego otoczenia.

– Poród to wielkie wyzwanie i wysiłek dla każdej kobiety. To także dzień, który pozostaje w pamięci na bardzo długo. Ważne, aby w tym dniu przyszła mama mogła się czuć nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo. Dlatego modernizacja oddziału ginekologiczno-położniczego to bardzo ważna inwestycja. Dzięki niej pacjentki otrzymają profesjonalne wsparcie, komfortowe warunki i specjalistyczną pomoc. Poza modernizacją szpital zakupi także nowoczesny sprzęt medyczny, który będzie służył nie tylko mamom, ale i ich nowo narodzonym dzieciom zaznaczył marszałek Adam Struzik.

Pomoc również otrzymają kobietami z chorobami dna miednicy

Oddział ginekologiczno-położniczy jest również referencyjną w skali kraju placówką zajmującą się kobietami z chorobami dna miednicy. Pacjentki z całej Polski obejmowane są specjalistyczną opieką podczas przyjmowania i operowania najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych przypadków, informuje kierowniczka oddziału Ewa Barcz.
- Uzyskamy nowoczesny sprzęt, który pomoże nam poprawić opiekę nie tylko nad ciążami i porodami fizjologicznymi, ale również nad wszelką patologią ciąży, tj. kobietami ze schorzeniami układu krążenia, chorobami serca, chorobami neurologicznymi, pacjentkami z niewydolnością nerek. Chodzi także o porody przedwczesne. Będziemy mieli znakomicie wyposażony oddział neonatologii - wskazywała Ewa Barcz.

Gruntowna modernizacja sal porodowych oraz pomieszczeń dla noworodków

Realizatorem remontu jest firma Esbud Invest Sp. z o.o, a architektem projektu jest Maciej Latoszek. Remontowany oddział znajduje się na 4 piętrze budynku C. Dotychczasowe sale porodowe zostaną całkowicie zmodernizowane. Będą to nowoczesne i w pełni wyposażone pomieszczenia. Priorytetem jest zapewnienie pacjentkom wygody w każdej fazie porodu.

– Przy wyborze miejsca porodu kobiety bardzo często zwracają uwagę na komfortowe warunki, bezpieczeństwo, zaplecze medyczne, a także wyspecjalizowaną kadrę medyczną. Ważne jest również podejście do potrzeb kobiet rodzących. Zmodernizowany oddział ginekologiczno-położniczy będzie wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę. Oddział noworodkowy będzie spełniał wymogi oddziału trzeciego stopnia referencyjnego, co oznacza, że zapewni niemowlętom pełne bezpieczeństwo. Chcemy, aby w naszym szpitalu zarówno kobiety, jak i ich nowo narodzone dzieci czuły się bezpiecznie i komfortowo – komentuje dyrektor szpitala dr Jarosław Rosłon.

W pomieszczeniach oprócz łóżek, znajdą się piłki i worki sako, oddzielna łazienka oraz przestrzeń dla osoby towarzyszącej. Elementem przewodnim pomieszczeń ma spokój i relaks dzięki fototapetom na ścianach. Takie same zmiany przejdą sale na oddziałach dla noworodków. Oprócz łóżek i łóżeczek dla nowonarodzonych dzieci, mają znaleźć się przy nich wygodne fotele oraz stoliczki i lampy nocne.

- 20 milionów pójdzie na budowę i instalację stałych elementów wyposażenia, które będzie robiła właśnie firma, z którą podpisujemy umowę. Oprócz tego potrzebne będą wysoko specjalistyczne urządzenia, które będziemy kupować oddzielnie, jako szpital. Zmieni się całość wyposażenia tych dwóch oddziałów - wyjaśnia dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego Jarosław Rosłon.

Powstanie ośrodek kompleksowego leczenia noworodków

Warto dodać, że według Krystyny Bober-Olesińskiej kierowniczki oddziału neonatologicznego dzięki modernizacji powstanie ośrodek kompleksowego leczenia noworodków, łącznie z intensywną terapią, której obecnie brakuje. Dodała, że dotychczas oddział należał do drugiego stopnia referencyjności, ale po modernizacji rozpoczną się starania o podniesienie referencyjności do poziomu trzeciego.

W skrócie:

  • 17 lipca dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego podpisał umowę z wykonawcą gruntownej modernizacji oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego.
  • Władze Mazowsza przeznaczyły na tę inwestycję ponad 27 mln zł z budżetu województwa.
  • Za realizację inwestycji odpowiada firma Esbud Invest Sp. z o.o.
  • Dzięki modernizacji powstanie również ośrodek kompleksowego leczenia noworodków.

Przeczytaj również: