16 lipca 2019

Planowane inwestycje

Instytut Centrum Zdrowia Dziecka otrzyma 57,8 mln zł

15 lipca 2019 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowę  na dofinansowanie termomodernizacji dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, w którym leczone jest, co roku ponad 200 tysięcy dzieci. Celem modernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej 15 budynków wchodzących w skład Instytutu.

- Doskonale znam Centrum Zdrowia Dziecka i wiem, że po 40 latach nieprzerwanej walki o zdrowie i życie małych pacjentów wymaga ono gruntownej termomodernizacji. To jeden z największych szpitali pediatrycznych w Polsce leczący najtrudniejsze przypadki. Pacjenci często w CZD spędzają nawet kilka miesięcy, dlatego musimy stwarzać im do tego najlepsze warunki. Takim przykładem jest również bezpłatny pobyt opiekuna dziecka w szpitalu – podkreślił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Prace mają objąć m.in. wymianę oświetlenia, wymianę instalacji wewnętrznych, ocieplenie przegród zewnętrznych, wymiana elewacji w budynku głównym (elewacji wschodniej i południowej), modernizację instalacji wentylacji, wymianę okien oraz wymianę drzwi. Dodatkowo na budynkach zostanie zamontowanych 14 instalacji ogniw fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 1075 m2.

- Cieszymy się, że możemy wesprzeć Centrum Zdrowia Dziecka, które na co dzień ratuje zdrowie i życie najmłodszych. Wsparcie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej będzie miało podwójny skutek. Termomodernizacja pozwala znacznie obniżyć zużycie energii w budynku. Skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale i sam szpital – bo zmiany pozwolą na znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania. Przełoży się to także na komfort przebywających tu pacjentów i ich bliskichkomentuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Wartość dotacji to 57,8 mln zł i otrzyma od NFOŚiGW. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 65 mln zł, a prace nad nią mają zakończyć się 31 grudnia 2021 r.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni NFOŚiGW za przyznanie środków na termomodernizację naszego szpitala. To przedsięwzięcie pozwoli nam, poprawić warunki pobytu pacjentów i ich opiekunów, warunki pracy personelu oraz obniżyć koszty m.in. zużycia energii, które obecnie wynoszą kilkaset tysięcy złotych miesięcznie - powiedział dr n. med. Marek Migdał, dyrektor IPCZD.

W skrócie:

  • Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w w ramach umowy otrzyma dotację o wartości 57 862 715,00 zł od NFOŚiGW na termomodernizację.
  • Celem modernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej 15 budynków wchodzących w skład Instytutu.
  • Prace mają zakończyć się 31 grudnia 2021 r.
Źródło: materiały prasowe Instytut "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka"

Przeczytaj również: