13 stycznia 2022

Sprzęt i Innowacje

Zaawansowana technika zamknięta w małej przestrzeni

Genomtec S.A. "GMT", spółka z branży medtech, specjalizująca się w rozwoju zaawansowanej technologii w obszarze diagnostyki genetycznej w miejscu opieki nad pacjentem (POCT) rozpoczęła pilotażową produkcję analizatorów do pierwszych 15 urządzeń Genomtec®ID. Analizatory są produkowane przez zespół Genomtec w Wielkiej Brytanii w ścisłej współpracy z tamtejszym partnerem CDMO. Pierwsze 15 urządzeń zostanie wykorzystanie w klinicznych badaniach porównawczych, których wyniki posłużą do rejestracji Genomtec®ID jako wyrobu medycznego do diagnostyki in-vitro w ramach dyrektywy IVD w Unii Europejskiej w pierwszej połowie bieżącego roku.

- Jestem dumny, że nasz zespół zakończył prace projektowe i testowe z sukcesem i w tak małej przestrzeni zdołał umieścić wszystkie niezbędne elementy, które umożliwią przeprowadzenie diagnostyki genetycznej zakażeń. Analizator to niewielkie i lekkie urządzenie o wymiarach 16,5 cm na 11,5 cm i wysokości 11 cm. Mieści się w dłoni i powoduje, że bez ograniczeń możemy go przenosić gdziekolwiek i kiedykolwiek chcemy. Tak małe rozmiary udało się osiągnąć dzięki naszej opatentowanej technice ogrzewania bezkontaktowego za pomocą światła jak również dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii z zakresu elektroniki i mechaniki – powiedział Miron Tokarki, prezes i współzałożyciel Genomtec.

Genomtec®ID, to platforma technologiczna, które zapewni pacjentom ultraszybką mobilną diagnostykę genetyczną przeprowadzaną w technologii SNAAT®. Genomtec®ID pozwala na przeprowadzenie procesu diagnostycznego w miejscach opieki nad pacjentem bez konieczności jego skomplikowanej oraz czasochłonnej obsługi w laboratorium przez wykwalifikowany personel. Pierwszym panelem 5 patogenów, które będzie badać Genomtec®ID są choroby układu oddechowego, w tym grypa, RSV, SARS-CoV-2 oraz dwa rodzaje atypowego zapalenia płuc. Spółka planuje rejestrację platformy Genomtec®ID w połowie tego roku.

Przeczytaj również: