2 września 2022

Sprzęt i Innowacje

W Gdyńskim Centrum Onkologii ruszają operacje przy użyciu robota da Vinci

Już od najbliższej soboty, 3 września ruszają pierwsze operacje urologiczne przy użyciu robota da Vinci w „Szpitalach Pomorskich”. To wyjątkowe urządzenie o wartości blisko 8,5 mln zł będzie użytkowane w należącym do spółki Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, w którym odbywa się najwięcej zabiegów onkologicznych. Zapraszamy na uroczyste otwarcie Centrum Robotycznego z wykorzystaniem robota da Vinci, które odbędzie się w czwartek, 1 września, o godz. 11, w budynku nr 5 szpitala przy ul. Powstania Styczniowego 1  w Gdyni (III piętro).

„Szpitale Pomorskie” zakupiły system do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci od firmy Sytektik, która dodatkowo w ramach umowy m.in. szkoli personel, a także oferuje opiekę serwisową tego cennego urządzenia. 

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni w pierwszej kolejności będą wykonywane zabiegi urologiczne przez specjalistów z tego zakresu zarówno ze szpitala w Gdyni, jak i Wejherowa, m.in. radykalne wycięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu, a docelowo radykalne wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu, wyłuszczenie guza nerki (tzw. operacja nerkooszczędzająca) oraz operacje rekonstrukcyjne i naprawcze w ramach urologii. Dodatkowo „Szpitale Pomorskie” planują zabiegi z zakresu: ginekologii onkologicznej, otolaryngologii oraz chirurgii kolorektalnej. 

Operacje wykonywane przez chirurgów za pomocą robota da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta, m.in. narzędzia są wprowadzane przez 8 mm otwory zamiast tradycyjnie przez wszystkie powłoki ciała, mniejsza utrata krwi, szybsze gojenie ran, a po zabiegu szybszy powrót o zdrowia.  

„Szpitale Pomorskie” będą 19 miejscem w Polsce, w którym wykonywane będą zabiegi chirurgii małoinwazyjnej z wykorzystaniem autoryzowanego systemu da Vinci. Na świecie zainstalowanych jest łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem da Vinci na całym świecie.

Szpitale Pomorskie sp. z o.o, zarządzają 4 podmiotami medycznymi: Szpitalem Morskim im. PCK i Szpitalem św. Wincentego a Paulo zlokalizowanymi w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. W ramach szpitali funkcjonują: 2 Szpitalne Oddziały Ratunkowe, 2 Izby Przyjęć, 51 oddziałów (w tym 20 zabiegowych), 49 poradni. W spółce pracuje ponad 3600 osób, w tym m.in. 870 lekarzy, 1100 pielęgniarek, 160 położnych i 140 ratowników medycznych.  Misją spółki jest hasło „Profesjonalnie ku zdrowiu”.

Przeczytaj również: