4 marca 2022

Konferencje

Umiejętności bezcenne czyli resuscytacja na targach SALMED

- Mam marzenie by wiedza i umiejętności w udzielaniu pomocy w stanach zagrożenia życia była wiedzą powszechną, a każdy medyk winien być w tym zakresie profesjonalnym nauczycielem - mówi dr n. med. Artur de Rosier, prezes ORL WIL. Dlatego właśnie na targach SALMED Wielkopolska Izba Lekarska przeprowadzi warsztaty: Stany nagłe – zaawansowane zabiegi resuscytacyjne. Prace nad programem odbywają się w szczególnym czasie kiedy cały świat wstrzymał oddech a pomoc niesiona drugiemu człowiekowi stała się celem nadrzędnym.

Jakie czynności powinniśmy przeprowadzić, kiedy widzimy u drugiego człowieka utratę przytomności, bezdech, prawdopodobne zatrzymanie krążenia? Jak postąpić, by uratować komuś życie w momencie wymagającym zdecydowanych i szybkich działań? Organizowane przez Wielkopolską Izbę Lekarską bezpłatne warsztaty z zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych pozwalają odpowiedzieć na te pytania. Szkolenia, które zaplanowano w drugim dniu targów SALMED tj. 24 marca cieszą się zainteresowaniem nie tylko lekarzy i ratowników medycznych, ale także osób wykonujących inne zawody medyczne: pielęgniarkom, czy ratownikom medycznym. 

Warsztaty poprowadzą wykwalifikowani specjaliści ze środowiska medycznego - z wieloletnim doświadczeniem w pracy w pogotowiu ratunkowym, na oddziałach: anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii, chirurgii i pediatrii. Wszyscy prowadzący warsztaty posiadają uprawnienia instruktorskie nadawane przez Europejską i Polską Radę Resuscytacji. 

W ramach szkolenia uczestnicy poznają podstawowe zabiegi resuscytacyjne i defibrylację.

Dowiedzą się także jak postępować w przypadku zadławienia u osób dorosłych, dzieci i niemowląt a także jak badać pacjenta w stanie zagrożenia życia. Ponadto w programie uwzględniono tak istotne zagadnienia jak: udrażnianie dróg oddechowych i tlenoterapię oraz wkłucie doszpikowe, zaopatrywanie ran, złamań, oparzeń. 

Certyfikowana pomoc dorosłym i dzieciom

- Przez udział w warsztatach zdobywamy i utrwalamy umiejętności, dzięki którym wiemy jak postępować z pacjentami w stanach zagrożenia życia. Mówimy więc o umiejętnościach absolutnie bezcennych – przekonuje dr n. med. Artur de Rosier, prezes ORL WIL. 

Eksperci wskazują, że wiedza na ten temat powinna być odświeżana, dlatego warsztaty są dedykowane także tym osobom, które przeszły podobne szkolenia w przeszłości po to by umiejętności resuscytacyjne mogły mieć charakter odruchowy. 

- Warsztaty w czasie targów SALMED mogą być świetnym wstępem do udziału w profesjonalnych kursach ALS, EPALS czy ILS, które organizujemy przy współpracy z Europejską i Polską Radą Resuscytacji. Certyfikat zdobyty w czasie tych szkoleń obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. W minionym, szczególnie trudnym ze względu na pandemię roku, zdołaliśmy przeprowadzić łącznie dziesięć takich niezwykle cenionych przez medyków kursów. Mam takie marzenie, by wiedza i umiejętności w udzielaniu pomocy w stanach zagrożenia życia była wiedzą powszechną, a każdy medyk winien być w tym zakresie profesjonalnym nauczycielem. Warsztaty, na które jeszcze raz serdecznie zapraszam, świetnie wpisują się w naszą działalność w tym zakresie - dodaje prezes ORL WiL.

Ważny punkt programu

- Jako organizatorzy targów zdajemy sobie sprawę, jak często każdy człowiek może spotkać się z sytuacją zatrzymania krążenia u innej osoby. Dlatego bardzo wspieramy działalność naszego partnera Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w tym zakresie. Warsztaty są jednym z ważnych punktów bogatego programu targów SALMED. Podczas tegorocznej edycji wspólnie z kluczowymi partnerami zaplanowaliśmy liczne panele dyskusyjne. Są to m.in.: Biała Księga AI w zdrowiu - jak stosować AI w praktyce klinicznej?, Startupy w zdrowiu - czy stać nas na wdrażanie innowacji w polskiej ochronie zdrowia?, Robotyka medyczna, Zamówienia publiczne na wyroby medyczne w czasie pandemii COVID-19 i  po niej, Diagnostyka i programowanie rehabilitacji w zaburzeniach rozwojowych dzieci i młodzieży, Telemedycyna- (R)ewolucyjne podejście do e-Zdrowia.

Mamy świadomość, że układamy program w czasie kiedy tuż obok, na Wschodzie rozgrywają się dramaty ludzkie. Dołożymy wszelkich starań aby agenda targów była też wsparciem dla menedżerów placówek medycznych i dostarczyła wiedzę na temat tego, jak wdrażać najlepsze praktyki w sytuacjach kryzysowych – zapowiada Paulina Pietrzak, dyrektor targów SALMED.

SALMED to najważniejsze w Polsce kompleksowe targi sprzętu medycznego gromadzące liderów rynku. Są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy oraz nawiązywania kontaktów pomiędzy przedstawicielami świata medycyny, biznesu i nauki. Podczas organizowanych w cyklu dwuletnim Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED zostaną zaprezentowane oferty producentów oraz dostawców aparatury i instrumentów medycznych, wyposażenia szpitali, klinik i gabinetów medycznych, a także sprzęt laboratoryjny i rehabilitacyjny. 

Targi Salmed organizowane przez Grupę MTP potrwają od 23 do 25 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Więcej na: www.salmed.pl

Kontakt dla mediów: Ewa Gosiewska, PR MANAGER, tel. 539 777 553, ewa.gosiewska@grupamtp.pl

Przeczytaj również: