15 listopada 2021

Inwestycje

Trwa rozbudowa szpitala powiatowego w Pionkach

Szpital powiatowy w pionkach wybudował nowy pawilon zabiegowy. Inwestycja przeszła już wszystkie odbiory techniczne a jej uroczyste zakończenie zaplanowano na 22 listopada. Pierwsi pacjenci w obiekcie pojawią się prawdopodobnie na początku stycznia 2022 roku. Obecnie w szpitalu rusza drugi etap inwestycji, a więc budowa pawilonu zachowawczego.

Zaplanowane zmiany

- Mamy już pozwolenie na użytkowanie obiektu. Od nowego roku chcemy przeprowadzić do nowego obiektu pacjentów. Nie będzie to jeszcze leczenie w ramach nowego kontraktu, bo do końca czerwca przyszłego roku funkcjonujemy na starych zasadach. Będzie się więc to odbywało na zasadzie reorganizacji. Przeniesiony zostanie tylko oddział chirurgiczny, poradnie zabiegowe, nocna i niedzielna opieka zdrowotna i izba przyjęć. Na dobrą sprawę też świadczenia moglibyśmy świadczyć w nowym obiekcie już teraz , ale z uwagi na to, że są to pieniądze pochodzące z budżetu państwa obowiązują nas pewne czasochłonne procedury przetargowe dotyczące sprzętu medycznego i niemedycznego i tylko to nas wstrzymuje przed rozpoczęciem działalności - mówi Bernadeta Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.

Fot: Facebook Nowy Szpital Powiatowy w Pionkach

Nowy pawilon szpitalny

Nowo wybudowany pawilon wyposażony został już w łóżka, a także aparaturę medyczną, która została podłączona. Budowa pawilonu przeciągnęła się ze względu na braki na rynku w niektórych materiałach. Pierwotnie nowy budynek miał zostać ukończony w sierpniu. Do Pionek z dużym opóźnieniem dotarły jednak na przykład materiały, które zostały zamówione w styczniu.

W Pionkach podpisano już także umowę z wykonawca dotyczącą budowy drugiego pawilonu zachowawczego. Obecny budynek ginekologii przeznaczony do wyburzenia w najbliższym czasie zostanie przekazany wykonawcy.

Firma Arbud, która została wyłoniona jako wykonawca, wybuduje drugi pawilon szpitalny. Znajdą się tam oddział wewnętrzny oraz oddział rehabilitacji. Pawilon będzie dużym, podpiwniczonym budynkiem z trzema kondygnacjami.

Fot: Facebook Nowy Szpital Powiatowy w Pionkach

Dalszy rozwój placówki

Drugi etap rozbudowy placówki zakłada powstanie budynku dodatkowej kotłowni dla całego kompleksu szpitalnego oraz przyłączenie do sieci cieplnej i instalacji centralnego ogrzewania w budynkach obiektu. Władze placówki zakładają również powstanie kontenerowego budynku portierni wraz z modułową wiata na odpady. Przewidziane są także prace nad nowym ogrodzeniem całego ternu szpitala i bramy wraz z automatyką.

Prace mają mieć charakter zarówno rozbiórkowy, jak i przygotowawczy. Zakładane jest wyburzenie istniejącego dotąd budynku ginekologii i położnictwa, a także agregatorowni oraz portierni. Kolejnym krokiem ma być przygotowanie placu budowy, montaż zbrojeń, przygotowanie fundamentów, wykonanie izolacji, a także wszelkie roboty murarskie i te związane z wykonaniem pokryć dachowych. Wykonawca ma także zająć się ukształtowaniem terenów zielonych i budową dróg dojazdowych wraz z siecią oświetlenia zewnętrznego.

Zaplanowany II etap budowy nowego szpitala w Pionkach ma zostać sfinansowany z dotacji, która pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, budżetu Powiatu Radomskiego, a także środków własnych szpitala. Trzecim etapem inwestycji będzie renowacja przedwojennego budynku szpitala.

Przeczytaj również: