Sprzęt i Innowacje
OIOM-y potrzebują specjalistów i funkcjonalnego sprzętu
O potrzebach w zakresie dostępności wysokospecjalistycznych łóżek OIOM-owych mogliśmy przekonać się podczas pandemii Covid-19. Funkcjonalny i zaawansowany sprzęt nie zastąpi specjalistów, jednak wdrażane przez wytwórców rozwiązania mogą wydatnie ułatwić im pracę. Famed Żywiec zaprezentował swój najnowszy model z tej kategorii. Famed Nobilis został dobrze przyjęty podczas tegorocznych targów Arab Health. Spółka liczy, że powtórzy sukces Famed Nexo, najbardziej popularnego w ostatnich latach polskiego łóżka szpitalnego.
Sprzęt na OIOM – funkcjonalność zwiększająca efektywność leczenia
Nowoczesne łóżka do intensywnej terapii umożliwiają szybsze i bardziej precyzyjne wykonywanie zabiegów oraz monitorowanie stanu pacjentów. Dzięki rozbudowanym systemom sterowania personel może obsługiwać je w mniejszych zespołach, co jest istotne wobec niedoborów kadry medycznej.
– Blisko połowa wszystkich zawodowych urazów wśród pielęgniarek w USA jest spowodowanych przez podnoszenie, nadmierny wysiłek i wymuszoną postawę ciała w trakcie pracy. Ten problem, niestety, jest uniwersalny a przeciążenia powodują poważne konsekwencje, których przyczynom trzeba przeciwdziałać – mówi Michał Grossy, ekspert rynku medycznego, dyrektor ds. rozwoju produktów w Famed Żywiec.
W rozwiązaniu problemu może pomóc najnowsze łóżko Famed Żywiec, zaprojektowane z myślą o OIOM-ach i zaprezentowane przez spółkę w Dubaju. Famed Nobilis to łóżko kolumnowe, z przechyłami bocznymi, które ułatwiają pielęgnację pacjenta i eliminują uciążliwe czynniki w pracy personelu.
– Pozycjonowanie i obracanie osoby ważącej kilkadziesiąt kilogramów nie jest łatwe, jednak dzięki elektrycznemu sterowaniu i przechyłom bocznym nasze łóżko może skutecznie wspierać personel w tych czynnościach. Regularna zmiana pozycji pacjenta zapobiega powstawaniu odleżyn oraz innym powikłaniom. W tym kontekście pomocny jest również nasz zmiennociśnieniowy materac, który przyciągnął uwagę odwiedzających targi Arab Health – dodaje Grossy.
Wydatnym ułatwieniem dla personelu są łatwe w dezynfekcji elementy konstrukcyjne wykonane w bakteriostatycznej technologii pSilver™ czy łatwo demontowalne szczyty ze specjalnym wycięciem ułatwiającym dostęp do głowy i klatki piersiowej pacjenta. Łóżko Nobilis wyposażono w system automatycznie sygnalizujący osiągnięcie kąta nachylenia oparcia pleców wynoszącego 30°, wspomagając tym samym wentylację mechaniczną, poprawiając wymianę gazową oraz zmniejszając ryzyko VAP i aspiracji treści żołądkowej, co jest kluczowe u pacjentów z sondą lub zaburzeniami połykania. Certyfikowany system ważenia pacjenta z dokładnością do 100 g umożliwia precyzyjne monitorowanie zmian masy ciała pacjenta, co ma kluczowe znaczenie przy dawkowaniu leków i ocenie bilansu płynów.
Ważnym elementem łóżek szpitalnych na OIOM są systemy umożliwiające terapię ułożeniową, co znacząco poprawia warunki leczenia pacjentów w stanie krytycznym. Dodatkowo ich konstrukcja umożliwia prowadzenie badań obrazowych bez konieczności przenoszenia chorego, co redukuje ryzyko dodatkowych komplikacji zdrowotnych.
– Wdrażanie tych wszystkich funkcjonalności w coraz większym stopniu staje się koniecznością. Realia są takie, że personel musi radzić sobie w najtrudniejszej sytuacji, bez względu na wszystko. Obsługa sprzętu wykorzystywanego na oddziałach specjalistycznych, w tym łóżek na OIOM, jest angażująca a sytuacja kadrowa w szpitalach w tym kontekście stanowi dodatkowe wyzwanie – komentuje Michał Grossy.
Niedobory kadry medycznej coraz poważniejszym wyzwaniem
Według Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych, w Polsce (styczeń 2023 roku) zarejestrowanych było ok. 315 tys. pielęgniarek i 41 tys. położnych. Przy czym jedynie około 74% pielęgniarek i 70% położnych pracowało w swoim zawodzie. Jednocześnie ponad 1/3 z nich osiągnęła wiek emerytalny lub od wielu lat przebywała na emeryturze. Zgodnie z prognozami do 2030 roku aż 65% obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60% położnych nabędzie uprawnienia emerytalne. W efekcie w latach 2023-2030 ubytek kadry wyniesie łącznie ponad 26 tys. osób, alarmowała prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
– Nie tylko w Polsce problemem staje się niedobór kadry medycznej, dlatego wdrażane są rozwiązania umożliwiające obsługę łóżek w mniejszych zespołach i minimalizujące obciążenie fizyczne personelu. Choć sprzęt nigdy nie zastąpi specjalisty, to może wydatnie ułatwić mu pracę. Niestety odsetek elektrycznych łóżek szpitalnych, które oferują najszerszą funkcjonalność pozostaje niewystarczający – mówi Michał Grossy.
Czerpią z bogatych doświadczeń
W ubiegłym roku Famed Żywiec był drugim najczęściej wybieranym w Polsce dostawcą w zamówieniach publicznych obejmujących łóżka szpitalne. Producent sprzętu medycznego dostarczył do swoich odbiorców m.in. kilkaset specjalistycznych łóżek przeznaczonych stricte na ICU.
– Czerpiemy z doświadczeń związanych z Famed Nexo. Obserwowanym trendem jest chęć zakupu urządzeń oferujących szeroką funkcjonalność, wysoką jakość, a dodatkowo nie obciążających budżetów. W tym duchu projektowaliśmy Nexo, którego popularność utrzymuje się od lat, a w okresie pandemii trafiło do kilkudziesięciu krajów. Szansę na podobny sukces ma również Nobilis – podsumowuje Michał Grossy, dyrektor ds. rozwoju produktów w Famed Żywiec.
***
Źródła:
Bureau of Labor Statistics, Occupational injuries and illnesses among registered nurses, Monthly Labor Review, 2018, https://www.bls.gov/opub/mlr/2018/article/occupational-injuries-and-illnesses-among-registered-nurses.htm, [dostęp: 10.03.2025]
Dane GUS „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2023 roku”
Dane Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych za: W Polsce zabraknie pielęgniarek i położnych. Alarmujące dane samorządu zawodowego - GazetaPrawna.pl
Przeczytaj również:
-
Inwestycje
Trwa przebudowa SOR w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku
Trwa przebudowa SOR w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku
Od miesiąca w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej trwają intensywne prace przy przebudowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Modernizacja...
Czytaj więcej -
Sprzęt i Innowacje
Histeroskopia w Szpitalu w Drawsku Pomorskim
Histeroskopia w Szpitalu w Drawsku Pomorskim
W Szpitalu w Drawsku Pomorskim American Heart of Poland wprowadzono nową procedurę medyczną – histeroskopię. To małoinwazyjna metoda diagnostyki i...
Czytaj więcej -
Inwestycje
Dwa oddziały w Szpitalu św. Wincentego w Gdyni już po remoncie
Dwa oddziały w Szpitalu św. Wincentego w Gdyni już po remoncie
Zakończyła się właśnie przebudowa i modernizacja Oddziału Neurologicznego i Oddziału Udarowego w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Prace...
Czytaj więcej