19 października 2015

Inwestycje

Szpital w Bydgoszczy: zaangażowanie i determinacja

Niech Bydgoszcz będzie przykładem, że da się przeprowadzać zmiany w ochronie zdrowia, jeżeli jest zaangażowanie, wysiłek i determinacja - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas otwarcia nowego obiektu tamtejszego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza.

Prezydent podkreślił, że zakończenie budowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy to wielkie wydarzenie dla miasta i całego województwa kujawsko-pomorskiego. "Collegium Medicum jest z całą pewnością dumą Bydgoszczy i dumą uniwersytetu (im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), bo ma świetną kadrę - studenci osiągają świetne wyniki (...) Chciałem z całego serca pogratulować i kadrze naukowej, panom rektorom, wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu" - powiedział Duda.

Jego zdaniem nowa placówka robi ogromne wrażenie. "To jest - chyba mogę to świadomie powiedzieć - absolutnie światowy poziom" - ocenił. Przypomniał, że w bydgoskim szpitalu przeprowadza się m.in. przeszczepy wątroby i autotransfuzje krwi. "To są bardzo dobre wiadomości dla Bydgoszczy, dla wszystkich, którzy tutaj mieszkają, każdy z nas jest potencjalnym pacjentem, więc to jest bardzo dobra informacja, że poziom ochrony zdrowia tutaj tak znacząco się podniósł" - zaznaczył Duda.

Prezydent dziękował lekarzom i pielęgniarkom Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy za ich codzienną pracę. Jak podkreślił, ta praca to służba, która wymaga wielkiego oddania i poświęcenia."

Duda gratulował i dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej realizacji budowy szpitala. Prezydent przyznał jednocześnie, że jest wiele niedostatków w polskim systemie ochrony zdrowia. "Wszyscy wiedza, że one są. Niech Bydgoszcz będzie takim przykładem, że się da jeżeli jest zaangażowanie, wysiłek i determinacja" - powiedział. "Pan prof. Aleksander Araszkiewicz powiedział do mnie przed chwilą, kiedy oglądaliśmy oddział, który prowadzi, że ma takie poczucie, że przeniósł się z kurnika do pałacu. Oby, proszę państwa, stało się tak w naszym kraju, że cała ochrona zdrowia przeniesie się z tych kurników, gdzie jeszcze pewnie w wielu miejscach jest do pałaców, w tym szerokim tego słowa, znaczeniu nie tylko pod względem infrastrukturalnym, kadrowym" - dodał Duda.

Jego zdaniem w Polsce potrzeba więcej lekarzy i pielęgniarek. "To wymaga zmian systemowych, żeby była większa zachęta do pracy w tych zawodach w Polsce; podkreślam - w Polsce, bo kształcimy, ale wyjeżdżają, bo mają gdzie indziej, poza granicami znacznie lepsze warunki" - zaznaczył.

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy funkcjonuje w strukturze Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nowo wybudowany kompleks budynków składa się z czterech połączonych ze sobą segmentów, z których dwa mają po trzy kondygnacje i dwa - po dwie kondygnacje. Ich łączna powierzchnia wynosi prawie 10 tys. m kw. W kompleksie znajdują się sale z 236 łóżkami dla pacjentów.

Obiekty będą służyć pacjentom trzech klinik psychiatrii i geriatrii raz dermatologii, chorób przenoszonych drogą płciową i immunodermatologii, a także zakładowi medycyny paliatywnej.

W segmencie A znalazły się izby przyjęć z podjazdem dla karetek, oddział opieki paliatywnej i psychiatryczno-psychologiczny, zakład opiekuńczo-leczniczy z częścią przeznaczoną do wspomagania oddechu, kaplica, sale diagnostyczne i dydaktyczne, szatnie dla pacjentów, studentów i personelu oraz magazyny. W segmentach B i C mieszczą się oddziały kliniki psychiatrycznej i poradnie psychiatryczne, oddział dziecięcy i poradnia dziecięca. W segmencie D umieszczono oddziały dermatologii i geriatrii, gabinet światłolecznictwa, pracownię biologii molekularnej.

Pacjenci przyjmowani do szpitala będą mogli dotrzeć na oddziały ogólnodostępnymi korytarzami, klatkami schodowymi i windami. Wyjątkiem będą pacjenci przyjmowani na oddziały psychoz, którzy będą korzystać z odrębnego korytarza. Budowa kompleksu budynków kosztowała 94 mln zł, a została zrealizowana w ramach wieloletniego programu rozbudowy i przebudowy szpitala, którego budżet wynosił 326 mln zł. W poprzednich latach ze środków programu wybudowano m.in. szpitalny oddział ratunkowy, zespół sal operacyjnych, oddział kliniczny anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, a także wyremontowano obiekty i zakupiono sprzęt.(PAP)

Źródło zdjęcia: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

 

 

Przeczytaj również: