22 września 2021

Sprzęt i Innowacje

Nowoczesny rezonans już w gorzowskim szpitalu

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. zyskał właśnie nowoczesną broń do walki z nowotworem piersi. To specjalna cewka do rezonansu magnetycznego, dzięki której możliwe jest zobrazowanie nawet najmniejszych zmian w piersiach.

- Jego największą zaletą jest czułość i dokładność badania. Czułość urządzenia jest znacznie  większa niż przy mammografii – mówi Alicja Pazoła, kierownik zespołu techników w Zakładzie  Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej  w szpitalu. 

Badanie rezonansu magnetycznego piersi skierowane jest w szczególności do kobiet przed 45. rokiem życia oraz tych, które ze względu na mały rozmiar biustu nie mogą wykonać mammografii. 

Przypomnijmy, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym i drugą przyczyną zgonów kobiet w Polsce. Długo nie daje objawów bólowych. Prawdopodobnie właśnie dlatego wiele kobiet zgłasza się do lekarza zbyt późno. Badanie piersi, które powinna wykonywać każda kobieta raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu nie zastąpi badania obrazowego. 

Badanie piersi wykonane rezonansem magnetycznym jest badaniem uzupełniającym dla ultrasonografii (USG) i mammografii, ale znacznie nowocześniejszym i dokładniejszym.  Może być też zastosowane jako kolejny etap diagnostyki w celu rozwiania wątpliwości przy stawianiu diagnozy. 

Cewka, którą kupił gorzowski szpital kosztowała 100 tysięcy złotych.

Przeczytaj również: