15 grudnia 2015

Inwestycje

Proces tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych

Regionalne mapy potrzeb zdrowotnych to zaawansowane narzędzie analityczne wspierające decyzje zarządcze w ochronie zdrowia. Przedstawiają one trendy demograficzne i epidemiologiczne, istniejące infrastrukturę w ochronie zdrowia oraz przyszłe potrzeby w tym zakresie.

Projekt „Poprawa jakości zarządzania w ochronie zdrowia poprzez wsparcie procesu tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych jako narzędzie usprawniającego procesy zarządcze w systemie zdrowia – szkolenia z zakresu szacowania potrzeb zdrowotnych” jest współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Zakłada on poprawę jakości zarządzania zasobami systemu ochrony zdrowia poprzez opracowanie i popularyzację narzędzi prognostycznych. 

Jakie założenia wyjściowe zostały ujęte w projekcie?

- wdrożenie systemy e-learningowego
- warsztaty z opracowania modelu prognostycznego w obszarze chorobowości w wybranych grupach chorób
- warsztaty z opracowania modelu prognostycznego w obszarze optymalizacji kontraktowania usług medycznych oraz planowania inwestycyjnego
- szkolenia ( z zakresu onkologii – 15 szkoleń i kardiologii – 15 szkoleń ) dla przedstawicieli kadry zarządczej szpitali i przedstawicieli dysponentów środków publicznych w ochronie zdrowia w zakresie wykorzystania regionalnych map potrzeb zdrowotnych oraz analiz i prognoz dotyczących wybranych grup chorób onkologicznych i kardiologicznych w zarządzaniu w ochronie zdrowia.

Kluczowym celem projektu jest poprawa jakości zarządzania zasobami systemu ochrony zdrowia poprzez opracowanie i popularyzację narzędzi prognostycznych.

W wyniku realizacji projektu zwiększono świadomość na temat głównych trendów epidemiologicznych w zakresie chorób onkologicznych i kardiologicznych oraz poszerzono wiedzę o funkcjonowaniu i wykorzystaniu modeli prognostycznych w obszarze optymalizacji kontraktowania usług medycznych oraz planowania inwestycyjnego.

Dlaczego mapy potrzeb zdrowotnych?

Potrzeby ochrony zdrowia:
- obiektywna ocena potrzeb zdrowotnych ludności
- możliwości jednoznacznego porównania się do innych
- obiektywna ocena efektywności jednostki
- jednoznaczne i obiektywne planowanie kierunków rozwoju opieki zdrowotnej

Korzyści:

- wskazania obszarów gdzie stopa zwrotu z alokacji środków jest największa
- potwierdzenie pozycji rynkowej podmiotu
- identyfikacja obszarów które trzeba poprawić w celu zwiększenia konkurencyjności
- stabilność finansowania przez NFZ umożliwiająca pokrycie kosztów inwestycji

Mapa ogólnopolska będzie składa się z 16 map regionalnych. Pierwsze dwie edycje przygotowuje MZ we współpracy z OW NFZ, konsultując z wojewodą, co 3 lata. Mapa na okres 30.06.2016-31.12.2018 będzie gotowa do 01.04.2016 a mapa za okres 01.01.2019 – 31.12.20.

Jak wygląda proces tworzenia map potrzeb zdrowotnych?

1. Przygotowanie projektu Mapy Regionalnej przez NIZP PZH dla każdego województwa
2. Sporządzenie Map Regionalnych przez wojewodów w porozumieniu z Wojewódzką Radą ds. Potrzeb Zdrowotnych
3. Przekazanie Map Regionalnych do NIZP PZH w celu stworzenia Ogólnopolskiej Mapy Potrzeb Zdrowotnych
4. Przekazanie wszystkich map Ministrowi Zdrowia
5. Zatwierdzenie Map Potrzeb Zdrowotnych przez Ministra Zdrowia
6. Opublikowanie Map Potrzeb Zdrowotnych
7. Coroczne monitorowanie aktualności map przez PZH

Istota map potrzeb zdrowotnych

Regionalne:
 - określenie obecnej i prognozowanej sytuacji demograficznej i zdrowotnej społeczności w odniesieniu do dostępnych zasobów i infrastruktury ochrony zdrowia
- wskazanie obszarów wymagających podjęcia odpowiednich działań ze strony państwa

Ogólnokrajowe:
- dostarczenie analogicznych informacji co w przypadku poziomu regionalnego w dziedzinach specjalistycznych zabezpieczanych na poziomie całego kraju
- zapewnienie całościowego zobowiązania analizowanych aspektów na poziomie krajowym przez integrację informacji płynących analiz regionalnych

Korzyści z mapowania:

- będą podstawą do formułowania celów zdrowotnych wynikających z oceny stanu zdrowia i potrzeb zdrowotnych
- pozwolą na stopniowe niwelowanie różnic w potrzebach zdrowotnych występujących w poszczególnych jednostkach podziału administracyjnego ( województwa i powiaty )
- wskażą problematyczne obszary i dziedziny wymagające priorytetowej interwencji ze strony władz państwowych i samorządowych
- dostarczą podstaw do oceny racjonalności realizowanych przedsięwzięć w ochronie zdrowia

Obowiązek tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych dla planowania inwestycji w ochronie zdrowia wynika z ustawy z dnia 21 marca 2014 r o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U.2014.6190)

 

 

Przeczytaj również: