7 stycznia 2021

Inwestycje

Poradnie dla osób z powikłaniami po koronawirusie

Koronawirus to temat, który towarzyszył nam przez niemal cały rok 2020. Nie opuszcza nas także w nowym roku. Osoby, które pokonały COVID-19 mogą mieć powikłania związane z tą chorobą. To właśnie dla nich otworzono specjalne kliniki, a także poradnie, gdzie ozdrowieńcy mogą uzyskać profesjonalną pomoc.

Koronawirus w Polsce

Mimo że pandemia to wciąż temat numer jeden w Polsce, a liczby nowych przypadków wciąż utrzymują się na poziomie kilku tysięcy, wciąż zwiększa się także liczba ozdrowieńców. Konsekwencją tego jest również wzrost wiedzy zarówno medyków, jak i całego społeczeństwa na temat tej choroby. Część osób, które mają za sobą zachorowanie na koronawirusa narzeka na liczne powikłania. Pojawiają się wśród nich zarówno zaniki pamięci, jak i stałe zmęczenie. Inni zaś mówią o występujących problemach z oddychaniem, bólach głowy, czy kołataniu serca.

Poradnie dla ozdrowieńców otworzyły się przy Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego szpitala im. Biegańskiego w Łodzi oraz w Centrum Medycznym Boruta w Zgierzu. Jest to inicjatywa dra Michała Chudzika, kardiologa z Łodzi

- Po przejściu koronawirusa ozdrowieńcy cierpią na różne powikłania, jednak są to głównie problemy kardiologiczne – zaznacza lekarz.

Poradnie zapewniają głównie opiekę kardiologiczną, ale współpracują także m.in. z nefrologiem, pulmunologiem, specjalistą od naczyń krwionośnych. Ozdrowieńcy mogą też liczyć na pomoc psychologa.

Kolejna klinika na Dolnym Śląsku

Jednym z obszarów, które zostały najbardziej dotknięte koronawirusem w Polsce, jest południe kraju. Na Dolnym Śląsku w grudniu otwarto kolejną po Wrocławiu poradnię, w której ozdrowieńcy mogą uzyskać profesjonalną pomoc. Mieści się ona w Legnicy.

- Poradnia działać będzie na podbudowie poradni gruźlicy i chorób płuc, przy współudziale różnego rodzaju specjalistów — zanznacza Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, którą cytuje portal e-legnickie.pl.

Zapotrzebowanie na placówki tego typu jest ogromne, co obrazuje skala zgłoszeń do poradni we Wrocławiu w dniu jej otwarcia.

- Pierwszego dnia, kiedy uruchomiliśmy tego typu poradnię we Wrocławiu, zgłosiło się sto osób. Widać zatem, jak poważny jest to problem i cieszę się, że właśnie taka poradnia została otwarta w Legnicy — komentuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

- Wśród części pacjentów rozwinęły się powikłania, w głównej mierze pulmonologiczne, gastrologiczne, nefrologiczne, kardiologiczne, neurologiczne, a nawet psychiatryczne. W zależności od ciężkości stanu pacjenta decydujemy o tym, czy wymaga on opieki w warunkach stacjonarnych, czy ambulatoryjnych — wyjaśnia Tomasz Uher, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Poradnia dla osób po COVID-19 w Białej Podlaskiej

Najnowsza inicjatywa tego typu to placówka na terenie województwa lubelskiego. Na otworzenie poradni tego typu zdecydował się bowiem szpital w Białej Podlaskiej. Ma to być rozwiązanie, które wspiera osoby po przebytym koronawirusie w specjalistyczny sposób.

- Z jej działalności będą mogły skorzystać osoby, które po chorobie nadal odczuwają problemy zdrowotne. Świadczeń udzielać będą lekarze pulmonolodzy z bialskiego szpitala – podkreśla Magdalena Us, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego

Warto zaznaczyć, że w obszarze COVID-19 w bialskim szpitalu funkcjonuje 157 łóżek, w tym 11 z nich z respiratorem. Rozpoczęły się tam także szczepienia, mające zatrzymać rozwój pandemii. Jak zaznacza rzecznik placówki – Kwalifikacja osób do szczepień odbywa się zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciwko COVID-19.

Przeczytaj również: