6 kwietnia 2020

Sprzęt i Innowacje

Polski wynalazek - aparat do wentylacji dwóch pacjentów

Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej opracowali urządzenie Ventil,  które umożliwi niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. 

O niedobrze respiratorów w placówkach medycznych słyszy się nie od dziś. W obecnej sytuacji spowodowanej epidemią, aparat Ventil może zostać wykorzystany do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów jednocześnie, co zwiększa dwukrotnie wydajność dostępnych urządzeń.

Jak pracuje aparat Ventil?

-Aparat Ventil jest urządzeniem współpracującym z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch zastosowaniach. Po pierwsze - zgodnie z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN - opracowany aparat Ventil jest przeznaczony do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Po drugie, w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych do jednego respiratoraobjaśniają twórcy projektu

Dodatkowo, naukowcy tłumaczą, że konstrukcja wynalazku pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów. 

Kierownik projektu zapewnia, że urządzenie przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne, które zostały przeprowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej. 


Pierwsza seria urządzeń w ciągu trzech tygodni 


IBIB PAN podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM), aby możliwie jak najszybciej aparaty Ventil mogły trafić do produkcji. 

-Pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech tygodni. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalachwyjaśnia dr hab. inż. Janusz Wróbel, dyrektor Ł-ITAM.  

Prof. Adam Liebert, dyrektor IBIB PAN poinformował, iż twórcy projektu otrzymali wsparcie w wysokości 5 mln zł na działania zmierzające do wyprodukowania stu sztuk urządzenia.


W skrócie: 

  • Innowacyjny projekt – respirator do wentylacji dwóch pacjentów.
  • Pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech tygodni.
  • Naukowcy otrzymali dofinansowanie w wysokości 5 mln zł.

 

 

Przeczytaj również: