9 października 2018

Sprzęt i Innowacje

Polski stół operacyjny z rekordową przeziernością

Blat stołu operacyjnego Famed FLARE charakteryzuje najwyższy na świecie parametr przepuszczalności promieniowania RTG. Nowoczesny sprzęt wyprodukowany przez polską firmę Famed Żywiec jest przeznaczony do  obrazowania medycznego i chirurgii małoinwazyjnej. Zmniejszona dawka promieniowania potrzebnego do uzyskania zdjęć rentgenowskich, to zwiększone bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i lekarzy. Zachowanie optymalnej jakości obrazów, otrzymywanych przy użyciu stołu spółki z Żywca, ułatwia ich interpretację  np. w trakcie zabiegów angioplasytki wieńcowej czy wszczepiania rozruszników serca.  

Parametr przezierności blatu stołu operacyjnego Famed FLARE kształtuje się na poziomie 0,36 mm Al*. To wynik lepszy od dotychczas rekordowego, uzyskanego przez jednego ze skandynawskich wytwórców. Blat wykonano w oparciu o technologie kompozytowe z wykorzystaniem materiałów stosowanych w lotnictwie i przemyśle wojskowym. 

W efekcie udało się znacząco zmniejszyć ilość artefaktów na zdjęciach rentgenowskich.

Jestem przekonany, że nasz nowy stół przyczyni się m.in. do polepszenia warunków pracy chirurgów i radiologów, którzy mimo ograniczonej dawki promieniowania, wciąż będą korzystać z wyraźnych i pozbawionych zakłóceń zdjęć. Ma to kluczowe znaczenie, bowiem dobra jakość rentgenogramów zwiększa szansę postawienia trafnej diagnozy. Równie istotne jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu, osiągnięte właśnie dzięki znaczącemu ograniczeniu dawki promieniowania – mówi Michał Grossy, product manager Famedu Żywiec.

Ograniczenie dawki promieniowania ma szczególne znaczenie wobec podwyższonego ryzyka wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem, do czego przyczynia się częsta ekspozycja na radiację. 

Nowy stół Famedu Żywiec przetestowano, także w kontekście zmniejszenia dawki promieniowania, w Szpitalu Grochowskim w Warszawie. W trakcie testów zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Piotra Kułakowskiego przeprowadził na nim szereg operacji i zabiegów kardiologicznych m.in. wszczepień stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów.

Wykonany przez nas eksperyment porównawczy potwierdził, że obrazowanie na stole Famed FLARE wymagało niższej dawki promieniowania niż w przypadku innego modelu stołu operacyjnego, który był obiektem porównania. Zmniejszenie dawki ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i personelu w trakcie wykonywania zabiegów, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem. Co istotne mamy wrażenie, że obniżony parametr przezierności stołu i zmniejszona dawka promieniowania nie zakłóciły jakości obrazów rentgenowskich – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Kułakowski, z Kliniki Kardiologii CMPK, Szpitala Grochowskiego w Warszawie. 

Porównaniu zostało przeprowadzone na kończynie górnej pacjenta po złamaniu trzonu kości promieniowej, zespolonej płytą ORIF. Urządzenie mierzące dawkę, Ramię C GE Elite, wskazało dla Famed FLARE dawkę 0,0077 Gycm2**, podczas gdy wielkość dawki promieniowania dla będącego obiektem porównania stołu do obrazowania innego wiodącego producenta wyniosła 0,0085 Gycm2. 

Ten wynik oznacza kolejne 10 procent mniej promieniowania dla pacjenta i personelu, co przy kilkunastu czy kilkudziesięciu zdjęciach wykonywanych w trakcie jednego tylko zabiegu nabiera realnego znaczenia. Blat naszego stołu pobił wyśrubowany światowy rekord w ograniczaniu dawki promieniowania rentgenowskiego przekazywanego pacjentowi podczas obrazowania – komentuje Michał Grossy.

Najnowszy stół z Żywca zaprojektowano z myślą o ułatwianiu pracy podczas obrazowania śródoperacyjnego i operacji chirurgii małoinwazyjnej. Parametry zakresu regulacji przesuwu, przechyłów i wysokości blatu oraz jego maksymalnego obciążenia, zapewniają przydatność podczas operacji sercowo-naczyniowych, neurochirurgicznych, urologicznych, ortopedycznych czy terapii zwalczania bólu kręgosłupa. 

Stół jest całkowicie kompatybilny z ramieniem C. Jego jednorodny blat o bezszkieletowej strukturze, wykonany został z płyty karbonowej. Przezierność w obrębie 360 stopni i okno obrazowania o długości 1600 mm zapewniają dogodne warunki badania, pozwalając objąć niemal całą sylwetkę pacjenta. Dodatkowe atuty FLARE to konstrukcja blatu i podstawy stołu umożliwiające łatwe i bezkolizyjne manewrowanie ramieniem aparatu rentgenowskiego. Famed jest głównym partnerem GE Healthcare w zakresie dystrybucji mobilnych urządzeń RTG (ramion C), będąc oficjalnym przedstawicielem amerykańskiego koncernu na polskim rynku. 

Stół wyposażono w elektromechaniczny system sterowania. Napęd odpowiadający za poprzeczne, ukośne i wzdłużne ruchy blatu, a także regulację jego wysokości (stół sterowany jest za pomocą joysticka i pilota), pozwala na niezwykle precyzyjne ułożenie pacjenta. W nowym sprzęcie Famedu można osiągnąć przechył boczny, pozycję Trendelenburga oraz anty-Trendelenburga. Funkcjonalności FLARE przyczyniają się do skracania czasu trwania zabiegów. 

Doceniliśmy funkcjonalność stołu, w tym jego prostą i intuicyjną obsługę, a także zabezpieczenia przed przypadkową aktywacją oraz możliwość zdalnego sterowania ruchami horyzontalnymi – mówi prof. Piotr Kułakowski. 

Długość blatu (2200 mm) pozwala na swobodne operowanie wysokich pacjentów. Zastosowane materiały pozwoliły uzyskać bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe (udźwig 230 kg). Podstawę stołu zaprojektowano, aby zapewnić stabilność, ergonomię oraz łatwość dezynfekcji. Jej wąska konstrukcja umożliwia swobodne poruszanie się i zajmowanie optymalnej pozycji podczas operacji. Powierzchnia stołu (wykonana z karbonu i kwasoodpornej stali nierdzewnej) jest łatwa w czyszczeniu i odporna na działanie środków dezynfekcyjnych. 

Wytwórca sprzętu medycznego z Żywca konsekwentnie rozwija działalność, umacniając pozycję zarówno na polskim rynku jak i za granicą. W pierwszym półroczu br., Famed o 14 proc., w stosunku do analogicznego okresu minionego roku, poprawił wyniki sprzedaży krajowej, a eksport w tym okresie wzrósł o 11 proc. Produkty Famedu dystrybuowane są w 90 krajach, w tym Chinach. Spółka pozostaje jedynym polskim producentem stołów operacyjnych i łóżek szpitalnych obecnym na tamtejszym rynku.

 

* Każde urządzenie medyczne znajdujące się pomiędzy pacjentem, a aparatem rtg, stanowi barierę dla promieni rentgenowskich, której stopień określony jest parametrem przezierności, wyrażonym w milimetrach Aluminium (Al) tj. ekwiwalentem aluminium. Stół operacyjny z parametrem o wartości 0,36 stanowi dla ramienia C barierę w przenikalności odpowiadającą 0,36 mm blachy aluminium, według określonego standardu jej konstrukcji.
** Grej (Gy), jednostka dawki pochłoniętej – ilość energii promieniowania (w dżulach) pochłoniętej przez kilogram materii.

 

Przeczytaj również: