16 maja 2023

Inwestycje

Pleszewski szpital w trakcie kolejnej rozbudowy

Rozpoczęła się przebudowa Pleszewskiego Centrum Medycznego. Na początek ekipy fachowców zajęły się rozbudową oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, który ma być  powiększony. Później zajmą się modernizacją oddziału położniczo- ginekologicznego. To pierwszy etap prac, w drugim planowana jest budowa trzeciej sali operacyjnej.

Prace budowlane są prowadzone tuż przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym od strony ulicy Poznańskiej.Na razie nie ma  i raczej nie będzie żadnych utrudnień dla pacjentów z parkowaniem przy SOR, ponieważ prace są prowadzone w części nieużytkowej placówki.

-Aktualnie w nowych pomieszczeniach powstaje Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, który do tej pory dysponował czterema miejscami dla pacjentów. Po przebudowie będzie ich siedem. Ma to poprawić komfort pacjentów, ale i też zwiększyć dostępność do oddziału, bo chorych korzystających z Intensywnej Opieki Medycznej przybywa z roku na rok. Co oczywiste- poprawią się również warunki pracy dla personelu.-  zapowiada  Błażej Górczyński, prezes PCM.

Jak dodaje jeszcze prezes Górczyński-rozbudowa tak zwanego OIOM-u poprzedza budowę nowej i trzeciej już sali operacyjnej w szpitalu.  Ta jest niezbędna, bo konieczne jest zwiększenie przepustowości  operacji pacjentów głównie w zakresie chirurgii onkologicznej, uroginekologii i ortopedii. Tutaj chorych  też z roku na rok jest więcej.  Na ten etap szpital stara się jednak  o pozyskanie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych.

To jednak nie koniec prac budowlanych  w Pleszewskim Centrum Medycznym. Szpital  planuje na drugim piętrze tuż nad intensywną terapią rozbudować oddział ginekologiczno-położniczy. Tam dla pacjentek będą przygotowane dwuosobowe sale z sanitariatami.To automatycznie poprawi warunki pobytu w placówce. Głównym powodem przebudowy w tym przypadku jest to, że szpital   od lat cieszy się bardzo dobrą opinią wśród przyszłych matek, które chętnie rodzą w Pleszewskim Centrum Medycznym. A odzwierciedlają to zresztą ogólnopolskie rankingi jakościowe.

Koszt przebudowy i rozbudowy pierwszego etapu wyceniono na 14 milionów złotych.6 milionów pochodziło z budżetu powiatu pleszewskiego i z funduszy, które zdobył powiat  z dotacji rządowych. Milion dołożyło  miasto i gmina Pleszew,a 7 milionów szpital wyda z własnych pieniędzy.

Przeczytaj również: