17 kwietnia 2020

Sprzęt i Innowacje

Plaster jako regeneracja serca po zawale

Grupa Naukowców z North Carolina State University opracowała innowacyjną metodę regeneracji serca mięśniowego za pomocą niedrogiego plastra. 

Zawał serca mięśniowego, potocznie nazywany atakiem serca-  jest niewątpliwie stanem zagrażającym naszemu życiu, oznacza on martwicę narządu lub tkanki wywołaną niedokrwieniem.

Nadzieja dla zawałowców

Najnowsze odkrycia amerykańskich uczonych dają jednak szansę i nadzieję wszystkim pacjentom borykającym się z chorobami serca.

Plastry, które opracowano dotychczas są znacznie droższe i bardziej czasochłonne w procesie przygotowywania. Dodatkowo wykorzystują żywy materiał komórkowy, co diametralnie zwiększa ryzyko powstawania nowotworów i arytmii.

Z kolei sztuczne łatki zaproponowane przez Amerykanów, zostały wykonane z biodegradowalnego polimeru i mogą rozwiązać problemy z używaniem żywych komórek, zapewniając przy tym efektywną terapię w miejscu urazu. 


Wyniki testowanych badań

Na przykładzie szczurzego modelu zawału serca, owa łatka polepszyła regenerację komórek w ciągu trzech tygodni, w porównaniu do braku leczenia.
Podobne efekty zostały zauważone w trakcie 7-dniowego badania pilotażowego, który obejmował eksperyment na sercu świni.

Dodatkowo dalsze badania wykazały, iż zamrożone wcześniej plastry działają z taką samą skutecznością, jak i te świeżo utworzone.

- Plaster można zamrozić i bezpiecznie przechowywać przez co najmniej 30 dni, a ponieważ nie ma w nim żywych komórek, nie wywoła odrzucenia przez układ odpornościowy pacjenta. To pierwszy krok w stronę prawdziwie dostępnego od ręki plastra do leczenia sercaobjaśnia prof. Cheng


Sztuczne plastry to niewątpliwie obiecujący sposób dostarczania syntetycznych komórek bezpośrednio do miejsca uszkodzenia. Jest to wynalazek, który daje szansę na życie wielu pacjentom zmagającym się z poważnymi chorobami serca.


W skrócie:

  • Plaster, jako innowacyjna metoda regeneracji serca mięśniowego.
  • Amerykańscy naukowcy przeprowadzili wstępne badania.

Źródło
https://news.ncsu.edu/2020/04/cheng-artificial-cardiac-patch/

Przeczytaj również: