Sprzęt i Innowacje
Plany rządu na Rozwój Sektora Biomedycznego
Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie planu rozwoju sektora biomedycznego na lata 2021-2030 trafił do wykazu prac legislacyjnych. Polski rząd planuje, aby Polska stała się liderem sektora biomedycznego w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Mimo, iż nazwa dokumentu sugeruje, że dotyczy on także roku 2021, trafił on na listę dopiero teraz. Przedstawiony opis dokumentu odnosi się do postulatów, które zgłaszane były od wielu lat, a także wymieniane były w różnych strategiach rządu. Według projektu, w planach Polski na kolejne lata jest osiągnięcie pozycji lidera sektora biomedycznego w środkowo-wschodniej części Europy. Sektor biomedyczny określany jest mianem sektora strategicznego, co w konsekwencji wiąże się z koniecznością aktywnego wsparcia tego obszaru przez rząd.
-Planowane jest osiągnięcie przez Rzeczpospolitą Polską pozycji lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej - czytamy w opisie projektu.
Jak osiągnąć wskazane cele?
W osiągnięciu pozycji lidera sektora pomocne mają być inicjatywy, które wchodzą w zakres koordynacji działań, a także wsparcia budowy "ekosystemu przyjaznego dla rozwoju sektora biomedycznego". Konieczna jest koncentracja na wdrożeniu efektywnego systemu zarządzania, utrzymanie kryteriów rozważanych przy wyborze projektów, a także konwersja projektów na rozwiązanie problemów kluczowych dla społeczeństwa. Te działania mają przyczynić się do zbudowania pozycji naszego kraju w tym obszarze i być spójne z zaprojektowaną wizją rozwoju Polski w sektorze biomedycznym. Silny krajowy sektor biomedyczny, który wspiera innowacje, a także wykrywa, analizuje oraz monitoruje zagrożenia epidemiologiczne to ważny element, zwłaszcza w trudnych czasach, takich jak pandemia.
Najważniejsze cele i obszary Planu
Wśród nadrzędnych celów Planu można wymienić 4 podstawowe elementy. Są to:
- poprawa bezpieczeństwa lekowego;
- zwiększenie dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów;
- poprawa stanu zdrowia pacjentów;
- optymalizacja systemu ochrony zdrowia.
Wsparcie rządu ma dotyczyć sektora związanego z lekami i opierać się na poszukiwaniu rozwiązań o największym potencjale komercjalizacyjnym, a także tych mających jednocześnie realny wpływ na poprawę zdrowia pacjentów. Priorytetowymi kierunkami rozwoju sektora biomedycznego na podstawie analiz sytuacji rynkowej, a także aktualnych trendów mają być:
- medycyna celowana/personalizowana;
- medycyna translacyjna, badania kliniczne i rozwiązania wspierające efektywność leczenia;
- narzędzia diagnostyczne, terapeutyczne i wspomagające leczenie oraz rehabilitację.
Przeczytaj również:
-
Sprzęt i Innowacje
Polski start-up pozyskał 10 mln zł na rozwój autorskiego rozwiązania
Polski start-up pozyskał 10 mln zł na rozwój autorskiego rozwiązania
Do niedawna wydłużanie kończyn dolnych odbywało się za pomocą archaicznej dziś metody Ilizarowa polegającej na zamontowaniu w nodze pacjenta...
Czytaj więcej -
Sprzęt i Innowacje
Centrum Medycyny Konopnej rozpoczyna współpracę z Grupą NU-MED
Centrum Medycyny Konopnej rozpoczyna współpracę z Grupą NU-MED
Będące jednym z krajowych liderów w zakresie terapii marihuaną medyczną CMK, nawiązało współpracę z Grupą NU-MED, która specjalizuje się w...
Czytaj więcej -
Inwestycje
Szpital w Pleszewie będzie miał Ośrodek Badań Klinicznych
Szpital w Pleszewie będzie miał Ośrodek Badań Klinicznych
Od kwietnia Pleszewskie Centrum Medyczne planuje uruchomienie Ośrodka Badań Klinicznych. To ogromna szansa m.in. dla pacjentów onkologicznych,...
Czytaj więcej