3 lutego 2021

Planowane inwestycje

Plany inwestycyjne w mazowieckim na 2021 rok

Władze województwa mazowieckiego zamierzają przeznaczyć w 2021 roku 112 mln zł na inwestycje w szpitalach na terenie Warszawy, jak i w podwarszawskich placówkach. Pieniądze na ten cel dotyczą sześciu szpitali w stolicy oraz pięciu w okolicznych powiatach.

Dofinansowanie dla szpitali wojewódzkich

Kwotą 50 mln zł dofinansowane zostaną wojewódzkie szpitale w Warszawie: Szpital Dziecięcy przy Niekłańskiej, Centrum Rehabilitacji „Stocer” przy ul. Barskiej, Międzyleski Szpital Specjalistyczny, a także Zespół Zakładów Psychiatrycznych Opieki Zdrowotnej przy Nowomiejskiej oraz Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej.

Międzyleski Szpital Specjalistyczny rozpoczyna realizację największego projektu w historii. Projekt zakłada budowę centrum udarowego, na który samorząd łącznie przeznaczy 207 mln zł. Jeszcze w tym roku inicjatywa zostanie dofinansowana kwotą blisko 20 mln złotych.

- To będzie prawdopodobnie największe centrum udarowe w Polsce - mówił Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Dodał także, że - Nowy budynek będzie gotowy na kolejne epidemie. W razie potrzeby będzie można go przeznaczyć dla pacjentów zakaźnych

W tym roku planowane są także w podwarszawskich placówkach medycznych: Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie, Centrum Rehabilitacji "Stocer" w Pruszkowie i Konstancinie-Jeziornie, Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, a także Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

Największe zmiany w Szpitalu Bródnowskim

Szpital Bródnowski czekają w tym roku największe zmiany. W 2021 roku rozpoczyna się przebudowa dwóch budynków placówki, oznaczonych literami H i D. Dotychczasowe budynki zostaną rozebrane, a ich miejsce staną nowe, siedmiokondygnacyjne obiekty. Znajdzie się w nich miejsce dla kilku oddziałów: neurologii, intensywnej terapii, a także oddziału ratunkowego. Na terenie placówki znajdzie się także oddział dla pacjentów z COVID-19. Po zakończeniu epidemii udostępni on zarówno przestrzeń, jak i sprzęt jednemu z istniejących oddziałów.

- Epidemia koronawirusa pokazała dokładnie, że nie jesteśmy gotowi na takie wyzwania - powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel. - Na sześciołóżkowym SOR przebywało czasem do 60 pacjentów, bo nie mogliśmy ich przenieść na inne oddziały. Koronawirus sparaliżował też działanie oddziału ratunkowego i uniemożliwił wykonanie wielu planowych operacji. Epidemia COVID kiedyś się skończy, ale po niej przyjdą inne choroby zakaźne. Dlatego potrzebujemy budynków z izolatkami, spełniających wymogi podwyższonego reżimu sanitarnego.

Elementem inwestycji będzie także przebudowa wjazdu dla karetek od ul. św. Wincentego i drogi komunikacyjne, znajdujące się na terenie szpitala. Na dachu nowego budynku H powstanie z kolei lądowisko dla helikopterów. Z kolei dwa podziemne poziomy zostaną przeznaczone na parkingi. Cała inwestycja to proces długoletni, który będzie łącznie kosztować ponad 430 mln zł, z czego ponad 27 mln wydanych zostanie w tym roku.

Przeczytaj również: