16 lutego 2024

Sprzęt i Innowacje

Pierwsze lampy UV-C w pełni bezpieczne dla ludzi już w Polsce

UV Medico Poland, polski przedstawiciel międzynarodowej firmy UV Medico oferującej specjalistyczne rozwiązania do dezynfekcji, wprowadza na polski rynek lampy i rozwiązania ultrafioletowe oparte o technologię UV-C 222 nm. To co wyróżnia technologię UV-C 222 nm to pełne bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi podczas naświetlania pomieszczeń. Do tej pory tradycyjne rozwiązania do dezynfekcji za pomocą promieni UV dostępne w Polsce nie były bezpieczne dla zdrowia.

 

Od wybuchu pandemii COVID-19 coraz częściej zwraca się uwagę na odpowiednią dezynfekcję pomieszczeń. Od tego czasu wzrasta liczba placówek medycznych korzystających na co dzień ze  specjalistycznych rozwiązań, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są lampy emitujące światło UV-C, które skutecznie zabija wszelkiego rodzaju drobnoustroje i zapobiega ich rozprzestrzenianiu. 

- Nowe osiągnięcia w dziedzinie fotoniki pozwoliły na opracowanie technologii UVC w celu zwalczania przenoszenia chorób zakaźnych między ludźmi. Najnowsze badania wykazały, że przyjazny dla środowiska gaz KrCl może być wykorzystywany do produkcji nowego rodzaju lamp emitujących światło o długości fali 222 nm - znane również jako światło far UVC  - UVC dalekie. Ten rodzaj światła zabija wirusy, bakterie i grzyby wywołujące choroby w powietrzu i na powierzchniach, a jednocześnie jest bezpieczny dla ludzi. Ze względu na korzystny profil bezpieczeństwa światła UVC 222, lampy mogą zabijać bakterie i wirusy podczas obecności pacjentów oraz podczas pracy lekarzy i pielęgniarek. Ta nowa technologia jest przełomem w zapobieganiu infekcjom i zmniejszy ryzyko zarażenia się trudnymi do wyleczenia infekcjami w szpitalu. – informuje profesor Christian Holm z Uniwersytetu Aarhus w Danii.

Przełomowa technologia umożliwia dezynfekcje pomieszczeń światłem UV w obecności ludzi. Światło UV-C 222nm nie penetruje naskórka a tym samym nie powoduje negatywnych konsekwencji typu nowotwory skóry. Transmisja fali UV 222nm nie przechodzi również przez rogówkę oka i dlatego nie powoduje zaćmy. Ekspozycja na światło słoneczne może mieć negatywny wpływ na naskórek już po 10 minutach, podczas gdy w przypadku światła UV-C 222 nm podobny efekt byłby widoczny dopiero po 4 latach ekspozycji. 

Jak informuje dr n. farm. Ewa Waluga-Kozłowska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, lampy emitujace promieniowanie UV 222 nm to bezpieczna i skuteczna metoda ograniczenia przenoszenia SARS-CoV-2 i innych chorobotwórczych dla ludzi patogenów. - Badania dowodzą, że lampy UV222 są bezpieczne w użyciu w pomieszczeniach w trakcie ich użytkowania przez ludzi, przez co lampy te można skutecznie zastosować w celu ograniczenia przenoszenia chorób w miejscach publicznych. – dodaje.

Zastosowanie lamp wykorzystujących światło UV-C 222 nm jest szczególnie wskazane dla miejsc,

w których często przebywają ludzie, a sterylne warunki są podstawą, takie jak szpitale, placówki medyczne, apteki, ale także szkoły, biura, urzędy, sklepy czy punkty gastronomiczne. Pierwsze produkty wykorzystujące technologię UV-C 222 nm wprowadza na polski rynek UV Medico Poland.

- Jesteśmy polskim przedstawicielem międzynarodowej firmy pochodzącej z Danii, która jest jednym z wiodących producentów lamp i specjalistycznych rozwiązań do dezynfekcji opartych o technologię UVC 222. m.in w czołowych szpitalach, uczelniach oraz placówkach medycznych i laboratoryjnych. Wprowadzając je do Polski chcemy poprawić jakość i bezpieczeństwo polskich placówek medycznych, szpitali, uczelni i aptek. Produkty UV Medico są obecne w 30 krajach, gdzie znajdują zastosowanie w dziesiątkach placówek narażonych na szczególne ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych wirusów i bakterii. Uruchamiając polski oddział UV Medico chcemy dołożyć swoją cegiełkę do skuteczniejszego i bezpieczniejszego ich zwalczania w rodzimych placówkach. – komentuje Dariusz Głogowski, CEO UV Medico Poland.

Lampy dezynfekcyjne UV Medico są zainstalowane w wielu szpitalach w krajach Skandynawii, w krajach zatoki Arabskiej, na Węgrzech, w miejscach użyteczności publicznej w Danii, Szwecji, Finlandii, w fabrykach największych światowych firm farmaceutycznych. Produkty UV Medico wykorzystujące technologie UVC 222 dbały o bezpieczeństwo m.in podczas takich wydarzeń jak Tour de France 2022, Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, czy też Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej na Węgrzech.

 

***

O UV Medico

UV Medico to zespół naukowców, ekspertów i pionierów, którzy z pasją wykorzystują w dezynfekcji światło dalekiego UVC, aby zapobiegać wpływowi wirusów, bakterii i innych patogenów na społeczeństwo. Firma została założona w 2020 roku, a obecnie działa na terenie 30 krajów, w tym Polski, oferując profesjonalne produkty dezynfekcyjne oparte o technologię UV222.

Czołowym produktem UV Medico jest Lampa UV222™. Została ona zaprojektowana do emitowania światła dalekiego UVC o określonej długości fali 222 nanometrów. Unikalna i opatentowana technologia filtrów bezpieczeństwa blokuje emisję wszystkich szkodliwych i niepożądanych długości fal, co stanowi znaczący przełom w dezynfekcji zajmowanych przestrzeni, znacznie zwiększając jej skuteczność i użyteczność w walce z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych, w tym COVID-19 (SARS-CoV-2). Przełomowa technologia umożliwia dezynfekcje pomieszczeń światłem UV w obecności ludzi.

Przeczytaj również: