30 maja 2022

Sprzęt i Innowacje

Operacje urologiczne w asyście da Vinci refundowane z NFZ

Najnowocześniejsza, małoinwazyjna technologia operacyjna, dzięki której możliwa jest większa precyzja wykonywanych zabiegów oraz szybszy powrót do zdrowia dostępna w Gdańsku. 27 maja w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku (Spółka COPERNICUS PL) wykonano pierwsze dwa zabiegi prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci w ramach umowy z NFZ.

Przełomową informację w sprawie refundacji zabiegów raka prostaty z robotem da Vinci w Polsce ogłosił Minister Zdrowia Adam Niedzielski na początku 2022 roku. Od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty mają zagwarantowane darmowe leczenie w asyście systemu da Vinci. Specjaliści z Oddziału Urologii Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przez ostatnie 1.5 roku wykonali blisko 60 tego typu zabiegów w ramach usług komercyjnych.

Zabiegi urologiczne w asyście robota chirurgicznego da Vinci

Do najczęściej wykonywanych zabiegów w asyście robota  chirurgicznego da Vinci należy prostatektomia radykalna. Zabiegi urologiczne w asyście robota  chirurgicznego Da Vinci charakteryzuje większa precyzja i mniejsza inwazyjność  niż otwarte lub laparoskopowe operacje chirurgiczne,  w których zachodzi konieczność dużej ingerencji w ludzki organizm.

Operacje przy wsparciu robota  chirurgicznego da Vinci wiążą się z niższym ryzykiem powikłań,  poprawą wyników czynnościowych związanych z utrzymaniem dobrego trzymania moczu i potencji oraz  krótszym okresem rekonwalescencji. – mówi dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. 

Robot chirurgiczny da Vinci wspomaga pracę operatora i  umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewniony jest nieograniczony dostęp i nieosiągalna innymi technikami precyzja ruchów podczas operacji.

Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji ulega skróceniu. Po 3-ch dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany  do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji, a tym samym oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

W piątek (27 maja 2022 r.) odbyły się w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku pierwsze dwa zabiegi w województwie pomorskim na raku prostaty, a więc prostatektomia radykalna, które są refundowane przez NFZ.  – mówi dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Oddziału Urologii w Szpitalu św. Wojciech w Gdańsku. 

Diagnostyka i małoinwazyjne leczenie chorób prostaty

Prostata to gruczoł, w którym produkowana jest wydzielina wchodząca w skład nasienia. Wraz z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny dochodzi do spadku stężenia hormonów, głównie testosteronu, gruczoł ten może się powiększać i prowadzić do ucisku cewki moczowej. Dzięki wykorzystaniu robota  chirurgicznego da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha oferujemy najnowocześniejszą diagnostykę i małoinwazyjne leczenie prostaty u mężczyzn w każdym wieku – mówi Dariusz Kostrzewa, prezes Spółki COPERNICUS

Przez prostatę przebiega cewka moczowa – rozrost gruczołu, spowodowany głównie zaburzeniami równowagi hormonalnej u mężczyzn po 45. roku życia – może powodować jej ucisk i nieprzyjemne objawy, takie jak: problemy z oddawaniem moczu, problemy z życiem seksualnym, dolegliwości bólowe, krwiomocz.

W większości przypadków u mężczyzn wstępuje tzw. łagodny rozrost prostaty, który po odpowiedniej terapii nie jest groźny dla zdrowia. Takie same objawy we wczesnych stadiach może jednak dawać także nowotwór prostaty, który wykryty szybko jest wyleczalny. Dlatego kontrola gruczołu prostaty przez mężczyzn po 45. roku życia jest koniecznością.

Rak gruczołu krokowego na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn

Nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny polskiego społeczeństwa. Każdego roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 164 tys. Polaków ( 99,7 tys. zgonów). Struktura zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn kształtuje się  podobnie jak w krajach Europy Zachodniej – rak gruczołu jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych. (19,7 %) rak płuca zajmuje drugą pozycję (16,7%) 

Profilaktyka chorób prostaty

Każdy mężczyzna po 45. roku życia powinien zgłaszać się do urologa co najmniej raz w roku. Specjalista będzie mógł przeprowadzić badanie profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych oraz diagnostykę układu moczowo-płciowego. W przypadku niepokojących objawów konieczna może być diagnostyka rozszerzona.

Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu: raka prostaty – prostatektomia radykalna metodą klasyczną i laparoskopową, raka pęcherza moczowego – operacje przezcewkowe i radykalne wycięcie pęcherza z rekonstrukcją dróg moczowych m. in. za pomocą zastępczych pęcherzy jelitowych, rak nerki – operacje radykalne i oszczędzające miąższ nerki wykonywane laparoskopowo i klasycznie oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów, kamicy moczowej, łagodnego przerostu prostaty, zwężenia cewki moczowej, wykonuje także operacje w obrębie moszny, prącia, laparaskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego, biopsje gruczołu krokowego.

Przeczytaj również: