12 kwietnia 2022

Sprzęt i Innowacje

Operacje z użyciem robota w publicznym systemie opieki zdrowotnej

Minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurował wprowadzenie operacji przy użyciu robota do publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Szef resortu zdrowia przypomniał, że od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty mają zagwarantowane darmowe leczenie chirurgiczne z użyciem robota.

- Finansowanie zabiegów chirurgii robotowej to skok technologiczny w polskiej opiece zdrowotnej, wszystkie operacje będą refundowane według specjalnie wyliczonej taryfy – podkreślał Adam Niedzielski podczas konferencji na temat rozwoju i finansowania robotyki w specjalistycznym leczeniu pacjentów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. - Robotyka z jednej strony ułatwia pracę lekarzom, a z drugiej strony gwarantuje pacjentowi świadczenia na najwyższym poziomie - dodał.

Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia z początkiem kwietnia.

Adam Niedzielski jest czwartym ministrem zdrowia, z którym rozmawiałem o refundacji operacji przy użyciu robota i dopiero teraz udało się to zrealizować - mówił prof. Wojciech Witkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej. – Serdecznie dziękuję panu ministrowi za pomoc w umożliwieniu polskim pacjentom dostępu do tych procedur - dodał.

Leczenie chirurgiczne raka prostaty z użyciem robota mogą przeprowadzać placówki medyczne z oddziałem szpitalnym o profilu urologicznym lub oddziałem o profilu chirurgia onkologiczna, które posiadają blok operacyjny. Ośrodki muszą również udokumentować wykonanie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu rocznie.

Mamy już 17 ośrodków, które spełniają warunki do finansowania robotyki. Najwięcej, bo 5 w województwie mazowieckim, a 4 w województwie pomorskim – wyliczał minister.

Do końca 2023 roku warunki ma spełnić kolejne 8 placówek, docelowo ma ich być 36.

Robot chirurgiczny pozwala przeprowadzać bardzo precyzyjne i małoinwazyjne zabiegi. Jego ramiona są wyposażone w narzędzia chirurgiczne, kamerę endoskopową, a sztuczny nadgarstek imituje ruchy ludzkiej ręki.

- Skoro zaczynamy w systemie publicznym finansować tak zaawansowane procedury, to znak, że nasz system opieki zdrowotnej staje się coraz bardziej innowacyjny – podkreślał Adam Niedzielski.  

Narzędzia w robocie sterowane są elektronicznie za pośrednictwem komputera. Lekarz ma bieżący podgląd operowanych tkanek, także w trójwymiarze i 10-krotnym powiększeniu. Nacięcia wykonywane przez robota są bardziej precyzyjne, co zmniejsza ryzyko powikłań i infekcji oraz skraca czas rekonwalescencji.

Pierwsze operacje z użyciem robota przeprowadzono na przełomie 2010 i 2011 roku. Dotychczas zespół Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Witkiewicza wykonał blisko 500 operacji, w tym najwięcej prostatektomii, hemikolektomii i histerektomii.

Podczas konferencji minister zdrowia zapowiedział też, że planowana jest reforma w zakresie wycen w pediatrii.

Polegać ona będzie na poprawie finansowania tych najbardziej wysokospecjalistycznych procedur – mówił Adam Niedzielski. - Chodzi o takie procedury, które służą ratowaniu życia i są wykonywane w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności. Zleciłem Narodowemu Funduszowi Zdrowia przygotowanie koncepcji, która pozwoli wzmocnić wysokospecjalistyczną pediatrię – poinformował.

Przeczytaj również: