31 marca 2021

Sprzęt i Innowacje

Oddział covidowy w pleszewskim szpitalu z nowym sprzętem

Kolejny sprzęt medyczny trafił na oddział covidowy Pleszewskiego Centrum Medycznego.  Tym razem są to cztery nowe aparaty do wspomagania funkcji oddechowych. Urządzenia ułatwiają oddychanie pacjentom z niewydolnością oddechową i  są  traktowane  jako wentylacja nieinwazyjna.

Z urządzeń mogą korzystać osoby, które oddychają samodzielnie. Podaje im się przez nie przy pomocy specjalnej donosowej kaniuli  nawilżony ogrzany gaz, a jego prędkość musi być odpowiednio uregulowana. Mowa tu o terapii nawilżanym powietrzem, intubacji dotchawiczej, tracheostomii czy tlenoterapii. 

- Na oddziale covidowym z tych aparatów  korzystają pacjenci w stanie ciężkim, którzy nie wymagają podłączenia do respiratora, ale muszą korzystać z funkcji wspomagania oddechu.- wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Aparatu do wspomagania funkcji oddechowych mogą używać  nie tylko  dorośli, ale i też dzieci.  Zaletą jest jego kompaktowość, która pozwala na używanie urządzenia nie tylko na szpitalnych oddziałach, ale również w domu. Ma to szczególne znaczenie przy opiece długoterminowej.

 - Urządzenie stosuje się najczęściej przy nagłej niewydolności oddechowej, która może być łagodna lub umiarkowana. Nie trzeba wtedy stosować   bardziej inwazyjnych metod przywracania oddechu. Aparatura nie zastępuje respiratora, którego  używa się w sytuacjach  bezdechu i niewydolności oddechowej, których nie można opanować w  łagodniejszy sposób i nie pomaga   farmakoterapia, tlenoterapia nieinwazyjna czy rehabilitacja oddechowa. – dodaje  prezes Górczyński.

Aparaty model HUMID-BH  pleszewski szpital zakupił z  własnych pieniędzy.

Przeczytaj również: