23 kwietnia 2021

Planowane inwestycje

Oddział Chorób Zakaźnych w Opolu w połowie tego roku

Prace remontowe na terenie Oddziału Chorób Zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu idą zgodnie z planem. W połowie roku inwestycja ma zostać oddana do użytku.  Jej koszt to 1,8 mln złotych.

Rozbudowa obiektu zakłada umieszczenie na parterze budynku nowoczesnej poradni z trzema gabinetami lekarskimi, a także gabinetem zabiegowym. Gabinet zabiegowy ma posłużyć między innymi jako punkt szczepień. Z kolei na piętrze placówki wyodrębniona zostanie strefa izolacji dla pacjentów, którzy chorują na wysoko zakaźne choroby. Warto jednak zaznaczyć, że nie będzie to strefa jedynie dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

- Będzie kilka izolatek z osobnymi węzłami sanitarnymi, system podciśnieniowej wentylacji i pokój personelu z odpowiednim zapleczem - zapowiada Renata Ruman-Dzido, prezes szpitala.

Dodaje także, że władze szpitala zadbały także o kontakt zakażonego pacjenta z bliskimi, co do tej pory było praktycznie niemożliwe.

- To również odpowiednie strefy izolacji oraz system audiowizualny, który pozwoli pacjentom kontaktować się z bliskimi. Wiemy, że dzisiaj to jest właściwie niemożliwe, jeśli pacjent znajduje się na oddziale chorób zakaźnych i jest izolowany. Choremu i rodzinie sprawia wiele trudności sytuacja, w której nie mogą kontaktować się.

Fot: Szpital Wojewódzki w Opolu
 

Rozbudowa placówki to koszt około 1,8 mln złotych. Mimo tego, że do Ministerstwa Zdrowia trafił wniosek o dofinansowanie, jak dodaje Renata Ruman-Dzido szpital nie czekał na decyzję o dofinansowaniu i równolegle zaczął przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych.

- Jest określony czas na podejmowanie decyzji finansowych, natomiast my nie możemy czekać, więc rozpoczęliśmy budowę. Gdybyśmy czekali na decyzje finansowe, kolejny rok upłynie bezpowrotnie i znowu będziemy zmagać się problemami. Jeśli nie COVID-19, inne choroby będą wymagać takiego bezpiecznego miejsca hospitalizacji.

Przeczytaj również: