22 lutego 2016

Inwestycje

Nowy angiograf Allura Xper Fd20 za 2,8 mln zł w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu

Pieniądze na zakup angiografu przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

 

Angiograf stosuje się do diagnostyki wszystkich naczyń całego ciała. Dzięki niemu leczy się pacjentów z chorobami naczyniowymi, onkologicznymi, neurologicznymi i kardiologicznymi (np. tętniak naczyń mózgowych, zwężenie naczyń wieńcowych, tętniak aorty, guzy wątroby, miażdżyca).

„To sprzęt, który ma ogromne możliwości. Jego zastosowanie zależy w dużej mierze od umiejętności lekarzy, a te w naszym szpitalu są na najwyższym poziomie”, powiedział Jerzy Pieniążek, dyrektor bytomskiej lecznicy.

Dzięki nowoczesnej aparaturze zabiegi będą krótsze i bezpieczniejsze. Lekarze pracują na 56 calowym monitorze, ma którym jednocześnie wyświetla się 8 wysokiej jakości obrazów m.in. wyniki badańm.in. CT, MR czy USG w technice 3D. Tak precyzyjny obraz daje możliwość postawienia szybkiej diagnozy, co wiąże się z dostosowaniem dawki promieniowania dla pacjenta.

Angiograf ma jeszcze coś, czego nie mają inne urządzenia - możliwość wykonywania resuscytacji w każdym ustawieniu stołu. W sytuacji zagrożenia życia pacjenta, liczy się każda sekunda.

fot. BP Tomasz Żak

Przeczytaj również: