7 czerwca 2021

Planowane inwestycje

Nowoczesny blok porodowy w ICZMP w Łodzi już jesienią

Łódzkie Centrum Zdrowia Matki Polki remontuje całą porodówkę. Równocześnie z blokiem operacyjnym remontowana jest część położnicza. Modernizacja ma zakończyć się jesienią 2021 roku, a blok porodowy stanie się wówczas jednym z najnowocześniejszych miejsc w kraju. Duża wspólna sala oddzielona jedynie przenośnymi ściankami zamieni się w intymne boksy, w których możliwe będzie przeprowadzenie porodów rodzinnych.

Komfortowe warunki już od października

Prace na terenie bloku porodowego w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi mają zakończyć się w październiku. To właśnie wtedy część porodowa zacznie przypominać wyglądem te, które dotąd można było spotkać jedynie w prywatnych szpitalach. Zmianie ulegnie dotychczas wielka sala, w które kobiety oddzielone były za pomocą przenośnych ścianek. W wyremontowanej przestrzeni znajdzie się 8 sal porodowych, w których możliwe będzie przeprowadzenie porodów rodzinnych. Co więcej, każda z sal będzie ozdobiona motywem kwiatowym i utrzymana w kolorystyce wybranego kwiatu.

Odizolowane boksy porodowe mają zapewnić pacjentkom odpowiednią intymność, a zastosowane na bloku instalacje w razie potrzeby pozwolą zastosować działania muzykoterapii lub aromaterapii. Każdy boksy będzie miał także węzeł sanitarny. 

Źródło: Materiały Prasowe ICZMP w Łodzi

Wyodrębnienie dodatkowych sal

Blok porodowy będzie składał się także z wydzielonych 5 sal operacyjnych, gdzie przeprowadzane będą cesarskie cięcia. Na bloku znajdzie się także sala neonatologiczna, w której będzie istniała możliwość dogrzania nowo narodzonego noworodka. Jest to bardzo istotne miejsce dla Centrum Zdrowia Matki Polki ze względu na dużą ilość przeprowadzanych tam porodów przedwczesnych. 

Na terenie bloku znajdzie się także sala trudnych rozmów i pożegnań, gdzie będzie można spędzić czas z dzieckiem urodzonym śmiertelnie lub ciężko chorym. Wydzielona zostanie także część septyczna, w której w bezpieczny sposób będą mogły rodzić kobiety, które zarażone zostały koronawirusem. Jest to efekt pandemii i troski o bezpieczeństwo ciężarnych i innych osób znajdujących się na terenie Matki Polki. W przyszłości część ta będzie mogła być wykorzystywana w przypadku innych chorób zakaźnych oraz potencjalnych nowych epidemii. 

Źródło: Materiały Prasowe ICZMP w Łodzi

Koszty remontu

Remont bloku porodowego nie byłby możliwy, gdyby nie środki z Unii Europejskiej. To one pokrywają 85% całkowitego kosztu przeprowadzenia remontu. Pozostałe 15% to środki prowadzącego szpital Ministerstwa Zdrowia. Całkowity koszt inwestycji to około 24 miliony złotych. Cały remont obejmuje blisko 2 tys. mkw.

Wraz z remontem bloku porodowego, odnawiana jest także część położnicza. Modernizacja jest już w zaawansowanym stadium. Większość sal dla kobiet, które oczekują na poród lub regenerują się po porodzie, jest już wyremontowana. Podobnie jak w przypadku bloku porodowego, także w przypadku części położniczej środki unijne stanowią 85% kosztów, a pozostałe 15% to środki prowadzącego szpital Ministerstwa Zdrowia. Ostatni etap tego remontu ma zakończyć się jesienią, a jego koszt to ok. 30 mln złotych. 

 

***

Źródło informacji: Dziennik Łódzki

Przeczytaj również: