22 kwietnia 2020

Sprzęt i Innowacje

Nowoczesna maska z roślin chroniąca przed wirusami

Grupa naukowców z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opatentowała innowacyjny filtr powietrza, który wykorzystuje splot wielu roślin i tworzy barierę ochronną przed zarażeniem się wirusami.

Dodatkowym walorem filtra jest fakt, iż może zostać wykorzystany jako ochronna maseczka wielorazowego użytku. Ponadto jest lekka, niedroga w produkcji i przede wszystkim przyjazna dla środowiska.

Światowej klasy specjalista w zakresie procesu fotosyntezy prof. Mohamed Hazem Kalaji oraz specjalista od wertykalnej uprawy roślin dr Jacek Mojski z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od kilku lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych takich jak, np. galerie handlowe.

W ostatnim czasie, badacze zajmowali się opracowaniem filtra powietrza, który bazowałby na wykorzystaniu konkretnych rodzajów roślin w celu utworzenia osobistej maseczki, która mogłaby wspomóc zatrzymanie wirusa.


Skuteczność testów

Wstępne testy laboratoryjne wykazały 100% skuteczności filtra w przypadku wirusa grypy.
W aktualnej sytuacji spowodowanej epidemią, partnerzy rozpoczęli serię badań ku możliwości zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.


Na czym polega innowacja?

Budowa tejże maseczki umożliwia absorbcję światła poprzez rośliny, w celu możliwości przeprowadzenia procesu fotosyntezy.
Wystarczy nawet najmniejsza ilość światła, by maseczka mogła działać prawidłowo.
Dzięki temu, innowacyjny produkt może funkcjonować nawet przez kilkanaście godzin w ciemności.

Poza wykorzystaniem wynalazku jako osobistej maseczki ochronnej, mógłby posłużyć on jako element oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych (np. szpitale, laboratoria czy szkoły).


Poszukiwanie pomocy i wsparcia

Opatentowanie tego produktu mogłoby stanowić wielkie osiągnięcie, a co za tym idzie – ogromny sukces naukowy na arenie międzynarodowej.
Dlatego też naukowcy potrzebują wsparcia, aby móc kontynuować swoje poczynania
w  zakresie dalszych badań.

Mężczyźni poszukują polskich partnerów z sektora medycyny, biologii, biotechnologii, którzy mają możliwości testowania żywego bądź nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2, w kierunku zaaplikowania nim gotowego produktu jakim jest maska z naturalnych roślin.
Potrzebne jest też wsparcie finansowe, które umożliwi dokończenie wszelkich badań oraz rejestrację tegoż produktu w światowym rejestrze patentowym.

W skrócie:

  • Naukowcy opatentowali innowacyjny filtr powietrza, który tworzy barierę ochronną przed zarażeniem się wirusami.


Źródło
sggw.pl

Przeczytaj również: