28 kwietnia 2023

Inwestycje

Nowoczesna kotłownia za niemal 20 mln zł powstanie w USK w Opolu

Nowoczesna kotłownia powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Inwestycja za niemal 20 mln zł, która właśnie się rozpoczyna, ma być gotowa w 2025 roku. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontowe Urządzeń Energetycznych Ecomex z Gliwic. W piątek, 28 kwietnia dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera i wiceprezes zarządu Ecomex Rafał Mikołajczak podpisali umowę na realizację inwestycji. Prace rozpoczną się w drugim tygodniu maja i potrwają do końca 2024 roku.

Wysokosprawna instalacja kogeneracyjna gazowa będzie składała się dwóch silników spalinowych wytwarzających ciepło i energię elektryczną dla potrzeb szpitala (1,11 MW mocy cieplnej i 0,998 MW mocy elektrycznej). Dodatkowo, na wypadek awarii lub zwiększonych potrzeb, zaplanowano montaż dwóch kotłów gazowo-olejowych (4-6 MW mocy).

Część inwestycji zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu przygotowanego przez miasto Opole, obejmującego przebudowę źródeł ciepła w zoo i USK w Opolu . Cześć tego projektu dotycząca naszego szpitala zakładała także termomodernizację kilku budynków (zakładów mikrobiologii, patomorfologii i medycyny sądowej, technicznego i stacji TRAFO). Te prace są już na ukończeniu. Polegały na dociepleniu ścian i stropodachów, wymianie okien i drzwi, nowym pokryciu dachów.

Ponieważ w trakcie, przygotowań do realizacji projektu, znacząco wzrosły jego koszty, miasto, na prośbę szpitala, zwróciło się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego o dodatkowe dofinansowanie na ten cel z nowego rozdania unijnego.

- Chcemy zapewnić szpitalowi nowoczesne źródło ogrzewania, które pozwoli nam także na wytwarzanie ciepła i prądu, niezbędnych do zagwarantowania nieprzerwanej pracy w naszych oddziałach, zakładach i bloku operacyjnym. Mamy także nadzieję, że wpłynie to na optymalizację całkowitych kosztów energii, które ponosimy – mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

 – Niezwykle ważny jest także aspekt ekologiczny. W trosce o środowisko i nasze otoczenie wyłączyliśmy z użytkowania tradycyjną kotłownię węglową, usuwając źródło niskiej emisji, a tym samym dwutlenku węgla, pyłów i gazów, które trafiały do atmosfery – przypomina dyrektor Madera. - Nie byłoby to wszystko możliwe bez wsparcia władz Opola, które włączyły nas do projektu i marszałka, który przyznał na ten cel dofinansowanie. Bardzo dziękujemy za tę współpracę i wsparcie – podkreśla dyrektor Madera.

Obecnie, do czasu uruchomienia systemu kogeneracyjnego USK w Opolu korzysta z ciepła systemowego. 

 

Przeczytaj również: