19 stycznia 2023

Sprzęt i Innowacje

Nowe technologie wspierają postęp ortopedii

Nowe technologie coraz częściej wspierają rynek opieki zdrowotnej. Przykładem firmy, której innowacyjne produkty całkowicie zmieniają oblicze medycyny, jest marka RSQ Technologies. Jej główną misją jest pomaganie społeczeństwu w zachowaniu zdrowia, poprzez opracowywanie innowacyjnych rozwiązań i najlepszych narzędzi IT, stworzonych przez pracowników służby zdrowia, projektantów, artystów, programistów oraz naukowców. 

Przyszłość fizjoterapii? 

Jednym z nowo opracowanych innowacyjnych narzędzi jest system stworzony szczególnie  z myślą o fizjoterapeutach i lekarzach, będący serią narzędzi analitycznych opartych na czujnikach, które pozwalają stworzyć bezprzewodowe laboratorium przechwytywania ruchu. Mowa o RSQ Motion, które jest połączeniem sztucznej inteligencji z czujnikami ruchu, znajdującym zastosowanie w leczeniu pacjentów i przeprowadzaniu badań funkcjonalnych. Czujniki zamieszczone w urządzeniu, wykonują pomiar zakresu ruchu, liczby ruchów czy prędkości kątowych, a następnie prezentują wyniki w aplikacji w postaci parametrów na komputerze, tablecie czy smartfonie. 

Rozwiązanie powstało z misją obiektywizacji procesu leczenia – sprawia, że postęp w rehabilitacji pacjentów nie jest mierzony jedynie „na oko”, a wykorzystuje miarodajne i certyfikowane urządzenie, które precyzyjnie określa stan i samopoczucie pacjenta. 

W praktyce stosowane jest w badaniach przedoperacyjnych i pooperacyjnych, przede wszystkim w celu kontrolowania postępu rehabilitacji oraz leczenia, a także weryfikacji, czy stan zdrowia pacjentów pozwala im na powrót do życia codziennego. 

System bazuje na trzech podstawowych urządzeniach: RSQ Motion Sensor, RSQ Motion Clicker oraz RSQ Motion Travel Etui. Pierwsze z nich śledzi ruch ciała, zbierając dane z żyroskopu, akcelerometru i magnetometru. Informacje te są następnie analizowane przez algorytmy uczenia maszynowego w celu upewnienia się, że precyzja pomiaru jest jak najbardziej dokładna. Drugie urządzenie to rozwiązanie przeznaczone dla pacjenta, za pomocą którego zarejestrowany pomiar jest zapisywany w aplikacji podczas badania. Trzecie urządzenie to z kolei, jak sugeruje sama nazwa, powerbank oraz etui, służące do przechowywania i transportu pozostałych narzędzi. 

Funkcje  

System posiada trzy podstawowe funkcje. Przede wszystkim umożliwia pomiar i diagnostykę układu mięśniowo-szkieletowego w leczeniu schorzeń ortopedycznych, badaniach fizyki stawów, rehabilitacji pourazowej oraz medycynie sportowej. Drugą istotną funkcją jest analiza i monitorowanie parametrów ruchu pacjentów po złamaniach kości, z zespołami przeciążeniowym, ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, po urazach kończyn i kręgosłupa, w trakcie leczenia pooperacyjnego lub rehabilitacji, regularnego uprawiania sportu oraz regularnych treningów i ćwiczeń. Z kolei funkcja polegająca na mobilności i intuicji, pozwala na łączność Bluetooth dla urządzeń mobilnych i komputerów, a także na intuicyjne sygnały świetlne na czujnikach. Co więcej, kształt naklejek, czujników, ładowarek i innych akcesoriów sprawia, że urządzenia są łatwe w użyciu oraz odporne na wszelkie awarie. 

Wydajny ekosystem

Na innowacyjność rozwiązań oferowanych przez firmę wpływa również możliwość zsynchronizowania ze sobą poszczególnych urządzeń, które łączą się ze sobą np. poprzez  aplikację polegającą na wizualizacji ciała pacjenta za pomocą awatara ludzkiej postaci. Po zakończeniu badania wszystkie wyniki zapisywane są w aplikacji, tworząc spójną historię leczenia, dzięki czemu użytkownik w każdej chwili może wrócić do wyników i przeprowadzić analizę biomechaniczną ruchu pacjenta. 

Rozwiązanie proponowane przez RSQ Technologies jest certyfikowanym wyrobem medycznym, oznaczonym symbolem CE, co oznacza, że produkt spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej. 

Mieszana rzeczywistość 

Drugim produktem firmy, który w innowacyjny sposób wpiera sektor medycyny jest RSQ HOLO, czyli rozszerzona sala operacyjna, łącząca obrazowanie holograficzne i informacje EMR ze światem rzeczywistym. System umożliwia zupełnie nowy sposób wchodzenia w interakcje z danymi w sali operacyjnej, poprzez gesty dłoni wykonywane w powietrzu, zamiast dotykania klawiatury czy myszy. Dane medyczne przedstawiane są w postaci hologramów, czyli strumieni fotonów, które cechują się absolutną sterylnością. 

Chirurdzy podczas planowania i przeprowadzania operacji mogą przeglądać wszystkie dane medyczne pacjenta oraz odtworzyć trójwymiarowe obrazy jego anatomii – są w stanie je przesuwać, pomniejszać, powiększać i oglądać pod różnymi kątami za pomocą własnych palców. Urządzenie pozwala ustawić wirtualne ekrany w rozszerzonym widoku do artroskopii, nawigacji, fluoroskopii, ultradźwięków, PACS oraz EMR. System korzysta z okularów Microsoft HoloLens 2, które mapują przestrzeń znajdującą się wokół użytkownika i na tej podstawie określają jego pozycję w przestrzeni oraz pozycję i ułożenie jego dłoni. Co najważniejsze, hologramy umożliwiają lekarzom obejrzenie ukrytych części ciała pacjenta, co przyczynia się do faktu, że to rozwiązanie cieszy się popularnością wśród medyków na całym świecie. 

System jest również doskonałym narzędziem edukacyjnym – umożliwia m.in. połączenie lekarza z innym lekarzem z dowolnego miejsca na ziemi i wspólne przeprowadzenie operacji. 

Możliwości zastosowania 

Proponowane urządzenie to zdecydowana rewolucja w ergonomii pracy w sali operacyjnej, przyczyniająca się do poprawy w zasadzie każdego aspektu. System przyśpiesza zabiegi, zwiększa dostęp do danych, a także pozwala lekarzom podejmować bardziej świadome decyzje, poprzez możliwość wręcz zaglądania do ciała pacjentów. Najczęstsze przypadki, w leczeniu których się go wykorzystuje, to urazy i złamania wielomiejscowe i wielofragmentowe. Obraz holograficzny, z którego korzystają wówczas lekarze, znacznie ułatwia im odpowiednią wyobraźnię przestrzenną oraz znajdowanie poszczególnych elementów i zespolenie ich do siebie. Drugim równie częstym przypadkiem zastosowania jest artroskopia stawu łokciowego, gdzie w sytuacji zmian zwyrodnieniowych, istnieje bardzo dużo wyrośli kostnych, które lekarze muszą widzieć trójwymiarowo, aby żadnej z nich nie pominąć. Opracowany system jest pewnego rodzaju wydłużeniem wyobraźni lekarzy, którzy trójwymiarowy obraz mają cały czas tuż przed sobą, dzięki czemu nie muszą go zapamiętywać i odwracać wzroku od pacjenta. 

Urządzenie jest także niezwykle przydatne w pracy ortopedy kończyn dolnych, m.in. w przypadku skomplikowanych złamań, deformacji, konieczności poprawy korekcji osi czy artroskopii stawu biodrowego. Obecnie z takich produktów jak np. RSQ Motion czy RSQ HOLO korzystają nie tylko chirurdzy w Polsce, ale także na całym świecie – w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Indiach. W ciągu ostatniego roku wykonano już kilkaset zabiegów z wykorzystaniem urządzeń od RSQ Technologies.

Przeczytaj również: