16 lipca 2025

Sprzęt i Innowacje

Przełom onkologiczny z wykorzystaniem AI

W Rzeszowie przeprowadzono pierwsze operacje częściowej nefrektomii z użyciem robota chirurgicznego i śródoperacyjnej wizualizacji 3D. Eksperci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie wraz z Politechniką Rzeszowską przeprowadzili współpracę wspomaganą sztuczną inteligencją.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie to instytucja, która wykorzystuje zaawansowane technologie oraz narzędzia AI oraz AR w medycynie. Użycie sztucznej inteligencji to nowatorskie działanie, które ma rozwinąć polską medycynę.

Sukces współpracy 

– To przełom, szczególnie w onkologii – w operacjach takich jak częściowa nefrektomia technologia ta pozwala na bardziej precyzyjne wyznaczenie granic resekcji, skrócenie czasu niedokrwienia oraz lepsze zachowanie zdrowej tkanki – mówi lek. Jakub Kempisty, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w USK w Rzeszowie.

W trakcie dwóch zabiegów nefrektonicznych skorzystano z nowoczesnej platformy AR oraz systemu robotycznego. Inżynierowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej współpracowali ze specjalistami Uniwersytetu w Leuven i ORSI Academy.

– Dotychczas kliniczne zastosowanie tej technologii było ograniczone przez trudność w synchronizacji modeli 3D z ruchomą tkanką i ryzyko zasłaniania narzędzi chirurgicznych przez wizualizację. Przeprowadzone w Rzeszowie operacje skutecznie rozwiązały oba te problemy – wyjaśnia Marco Mezzina, inżynier z ORSI Academy i doktorant Katholieke Universiteit Leuven w Belgii.

Fot. szpital.rzeszow.pl

Przyszłość onkologii

USK w Rzeszowie aktywnie uczestniczy we wszelkich projektach badawczo-klinicznych. Działalność wykorzystująca takie innowacje prowadzi do wyznaczania ścieżki przyszłości chirurgii robotycznej.

– Te operacje to nie tylko duży krok technologiczny, ale także praktyczny dowód na to, że nasz ośrodek może być miejscem testowania i wdrażania rozwiązań, które zmieniają standardy leczenia. To także ogromna zasługa zespołu – zarówno klinicznego, jak i inżynierskiego – uważa Marcin Rusiniak, dyrektor USK w Rzeszowie.

Fot. szpital.rzeszow.pl

Przeczytaj również: