26 kwietnia 2017

Sprzęt i Innowacje

Najnowocześniejsze USG w kraju

Szpital Wojewódzki w Bytomiu prowadzi testy najnowocześniejszego ultrasonografu w Polsce. Urządzenie kosztuje aż pół miliona złotych, ale placówka zamierza je nabyć. 

 

Ultrasonograf IVUS HD testowany jest w Pracowni Badań Naczyniowych w Wojewódzkim Szpitalu nr 4 w Bytomiu. To najdokładniejsze spośród urządzeń tego typu, jakim dysponują obecnie polskie szpitale. – Najprościej porównać wewnątrznaczyniowe USG do supernowoczesnego telewizora. Widzimy w nim lepiej i więcej, a ma to kolosalne znaczenie, by odpowiednio zdiagnozować chorego. Sprawdzić, w jakim stanie znajdują się np. wszczepione już stenty, czy by-passy oraz oczywiście naczynia – wyjaśnia dr Aleksander Włodarczyk, kierownik Pracowni Badań Naczyniowych w Wojewódzkim Szpitalu.

Nowa jakość 

Wartość tak nowoczesnego i dokładnego USG to blisko 500 tys. zł. Szpital zamierza je jednak zakupić, bowiem aparatura tego typu staje się coraz potrzebniejsza w związku z rosnącą liczbą osób cierpiących z powodu schorzeń układu krążenia. Szczególnie są to starsi pacjenci ze zmianami wielonaczyniowymi czy schorzeniami pnia lewej tętnicy są wrażliwi, których liczba z roku na rok rośnie. W ich przypadku nowoczesne USG nie tylko pozwala na przeprowadzenie bardzo dokładnego badania tętnic, ale również zdecydowanie skraca czas niezbędny do diagnostyki, co nie jest bez znaczenia dla komfortu 60- i 70-letnich pacjentów. – Wykonując samą koronarografię mieliśmy do czynienia z płaskim obrazem, teraz ocenimy blaszkę miażdżycową od środka, wokół całego obwodu naczynia. Jest to bardzo istotne, gdyż widząc zmiany dokładniej i głębiej, będziemy wiedzieć, czy należy u pacjenta założyć stent, czy jednak skierować go na by-passy. Poza tym kontrolujemy zabieg od początku do końca - mówi dr Włodarczyk. Urządzenie jest tak „mądre”, że sprawdza stan, w jakim znajduje się wszczepiony np. kilka lat temu stent, czy jest odpowiednio rozprężony, osadzony – wskazuje dr Aleksander Włodarczyk.

Wykorzystanie IVUS HD daje lekarzom możliwość przewidzenia zbliżającego się zawału czy przeprowadzania mniejszej liczby inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, np. założenie stentu poprzez tętnicę promieniową. – Nie ma więc rozcinania mostka i długiej rehabilitacji. Po takim zabiegu, pacjent może już na drugi dzień zostać wypisany ze szpitala – ocenia dr Włodarczyk. 

W skrócie:

  • W Szpitalu Wojewódzkim w Bytomiu  testowany jest nowoczesny Ultrasonograf IVUS HD
  • Wartość aparatury to blisko 500 tys. zł
 

Przeczytaj również: