9 marca 2022

Planowane inwestycje

Miliony przewidziane na inwestycje w Szpitalu Zachodnim

Rok 2022 to czas dużych inwestycji w Szpitalu Zachodnim im. Św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim. Pojawiły się także wnioski o dotacje na kolejne z zaplanowanych działań. Już w ubiegłym roku powiat grodziski wsparł placówkę kwotą 1,6 mln złotych. To jednak nie jedyne środki przekazane w ostatnim czasie na rozwój poprzez inwestycje.

Zrealizowane i zaplanowane inwestycje

W ubiegłym roku powiat wsparł grodziską placówkę kwotą 1,6 mln złotych. Środki zostały przekazane m.in. na modernizację pomieszczeń szpitalnych, czy zakup sprzętu medycznego. Wśród zakupów znalazły się łóżko-fotele, echokardiograf, respiratory, czy stół zabiegowy z ruchomym blatem. Bieżący rok będzie jednak obfitował w większe i bardziej kosztowne inwestycje.

Wśród największych inwestycji znajduje się budowa całodobowego lądowiska dla potrzeb Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a także modernizacja instalacji gazów medycznych. Szpital stara się także o kolejną dotację z Polskiego Ładu, tym razem na wykonanie dodatkowej sali operacyjnej w ramach istniejącego bloku operacyjnego. Szacunkowy koszt to 2,8 mln zł. Przy takiej kwocie realizacji zadania, dotacja wyniosłaby niecałe 2,4 mln zł.

Budowa całodobowego lądowiska

Największa z przewidzianych na 2022 rok inwestycji dotyczy budowy całodobowego lądowiska dla potrzeb Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Inwestycja obejmie budowę płyty lądowiska nad dachem budynku szpitala oraz zewnętrznego szybu windowego, nadbudowę dwóch klatek schodowych i częściową przebudowę istniejących budynków.

Warto pamiętać, że Szpital w Grodzisku jest jednym z największych podmiotów leczniczych w zachodniej części województwa mazowieckiego, a jego oddział ratunkowy udziela świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z pięciu różnych powiatów. W konsekwencji inwestycja przyczyni się do zwiększenia dostępności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ciągu doby przez 7 dni w tygodniu,  zmniejszenia czasu transportu pacjentów w stanie zagrożenia życia, a także zwiększy liczbę dotychczasowych lądowań o co najmniej połowę.

Koszt zaplanowanej inwestycji wynosi 6,17 mln zł. Ponad połowę tej kwoty pokryje dotacja z województwa mazowieckiego. Na początku stycznia Urząd Marszałkowski Mazowsza przekazał bowiem 3,6 mln zł dofinansowania. Budowa lądowiska ma ruszyć w kwietniu 2022 r. i potrwać do końca listopada 2023 r.

Modernizacja instalacji

Drugą kosztowną inwestycją zaplanowaną na 2022 rok w Szpitalu Zachodnim im. Św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim jest modernizacja instalacji gazów medycznych. Celem tej inwestycji jest dostosowanie systemu instalacji gazów medycznych do wymogów ustawy z 20 maja 2021 roku o wyrobach medycznych oraz opracowanie projektu wielobranżowego i jego wykonanie. Szacunkowa wartość inwestycji to 5 mln zł. Dotacja z Polskiego Ładu pokryje 4 mln zł potrzebnych do wykonania modernizacji.

Przeczytaj również: