28 kwietnia 2021

Sprzęt i Innowacje

Lubelskich lekarzy wspiera wirtualna rzeczywistość

Chirurdzy naczyniowi pracujący na co dzień w SPSK 1 w Lublinie jako jedni z pierwszych w Polsce podjęli się zabiegu wykorzystującego technologię 3D. Najnowsze osiągnięcia telemedycyny umożliwiły wykonanie operacji tętniaka aorty brzusznej.

Innowacyjność wykonanej operacji polega na wykorzystaniu pionierskiej technologii obrazowania, która pozwala lekarzom ubranym w specjalne gogle zobaczyć operowany obszar w formie wyświetlanych hologramów. 

Jak zaznacza dr hab. n. med. Marek Iłżecki z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii szpitala klinicznego przy ul. Staszica w Lublinie w wywiadzie z kurierem lubelskim placówka od dawna poszukiwała metod rzeczywistej wizualizacji.

- Od dawna poszukiwaliśmy metod rzeczywistej wizualizacji, która w wiarygodny sposób odwzoruje warunki anatomiczne w ciele konkretnego człowieka na obraz, który będziemy w stanie przybliżać, oddalać, przewracać, dotykać. Do tej pory robiliśmy to na płaskim ekranie na podstawie badań diagnostycznych wykonanych przed zabiegiem operacyjnym - opisuje dr hab. n. med. Marek Iłżecki. 

Zaznacza także, że dzięki innowacyjnemu systemowi obrazowania w 3D, po raz pierwszy lekarze mogli przenieść ten obraz w wirtualną rzeczywistość. 

Fot: MedApp S.A. / CarnaLife Holo
 

- Ubrani w specjalne gogle widzimy w powietrzu operowany obszar w formie wyświetlanych hologramów. Tę strukturę przestrzenną, którą mamy przed sobą, możemy dowolnie oglądać pod różnym kątem, obracać, oceniać wszelkie struktury i zagłębienia. Wkraczamy na zupełnie inny poziom diagnostyczny – podkreśla w rozmowie z kurierem lubelskim dr hab. n. med. Marek Iłżecki.

Przeprowadzona przez dr hab. n. med. Marka Iłżeckiego, dr. n.med. Grzegorza Borowski i lek. Michała Małysza operacja tętniaka aorty brzusznej z wykorzystaniem technologii trójwymiarowej wizualizacji, była jedną z pierwszych operacji tego typu na terenie Polski. Wykorzystywana aplikacja CarnaLife Holo została stworzona przez krakowską firmę MedApp z Krakowa.

Fot.: Facebook TVP3 Lublin
 

Dzięki goglom lekarz widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram, który odzwierciedla strukturę obrazowanego obszaru anatomicznego. W konsekwencji użytkownik może wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem, poprzez skalowanie go, przemieszczanie, obracanie, a także  wchodząc we wnętrze struktur anatomicznych. Wszystkie z tych funkcji są możliwe do uruchomienia przy pomocy gestów i komend głosowych.

Specjaliści zaznaczają, że wykorzystanie innowacyjnej technologii wpływa na skrócenie czasu operacji i daje szansę na zwiększenie dokładności przeprowadzenia zabiegu. Są w stanie dostrzec nawet najmniejsze zagłębienia, a wirtualny obraz jest tak wiarygodny, że zaciera się granica pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym.

Przeczytaj również: