8 lipca 2020

Inwestycje

Koszalin: Nowoczesny mammograf cyfrowy dla szpitala

Pracownia Mammograficzna Przychodni Onkologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie przeszła gruntowną modernizację oraz wzbogaciła się o nowy mammograf cyfrowy. Łączny koszt inwestycji to ponad 1,1 mln złotych.

W pierwszym tygodniu lipca pracownia mammografii cyfrowej została oficjalnie przekazana pacjentom przez dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Andrzeja Kondaszewskiego, wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego, Tomasza Sobieraja oraz przewodniczącego Rady Społecznej szpitala, Stanisława Gawłowskiego.

Szpital w Koszalinie jest jednym z sześciu placówek, który otrzymał wsparcie finansowe na tegoroczne zmiany infrastrukturalne.

 -To kolejny etap modernizacji koszalińskiego szpitala, z czego się bardzo cieszymy. Nie tylko jako samorządowcy, ale także mieszkańcy tego regionu, bo zyskaliśmy nowoczesne narzędzia do walki z chorobą cywilizacyjną, jaką jest nowotwórpodkreślił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Najważniejszym aspektem jest najwcześniejsze wykrycie choroby, właśnie wtedy można ograniczyć ingerencję chirurgiczną, a to urządzenie niewątpliwie do tego się przyczyni.

-Nowy mammograf to krok w przyszłość i pomoże we wczesnym rozpoznaniu choroby. Technicznie oznacza łatwiejszą diagnostykę dla radiologów i szybsze wyniki dla Pań.  Rak piersi to 16-18 tysięcy nowych przypadków co roku. Z tego, niestety, jedna trzecia umiera. Ta pracownia ma umożliwić wykrycie choroby na takim etapie, by była do wyleczenia, bo tę chorobę można wyleczyć. W czasach pandemii planujemy wykonywać około 20 mammografii dziennie.podkreśla  dr Hanna Symonowicz z oddziału onkologii i chemioterapii koszalińskiego szpitala.

Jak zawiadamia dyrektor lecznicy dr Andrzej Kondaszewski, uruchomienie pracowni było możliwe dzięki uczestnictwu szpitala w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, co pozwoliło pozyskać środki finansowe na zakup mammografu cyfrowego z możliwością jego rozbudowy. 

Łączny koszt nowoczesnego urządzenia wyniósł około 700 tys zł.  

Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia w kwocie 462 tys. zł oraz fundacji „Pokonać Raka”, która przekazała 200 tys. zł i środkom własnym szpitala. 

Aby uruchomić tę pracownię niezbędne było wsparcie Urzędu Marszałkowskiego.

 

W skrócie:

  • Pracownia Mammograficzna w Koszalinie wzbogaciła się o nowy mammograf cyfrowy, dodatkowo przeszła gruntowną modernizację.
  • Koszt inwestycji to ponad 1,1 mln złotych.

 

Przeczytaj również: