7 lutego 2017

Inwestycje

Komora hiperbaryczna dla Opola

Samorząd województwa zamierza pozyskać pieniądze, które pozwolą na zakup komory hiperbarycznej, która mogłaby stanąć w Wojewódzkim Centrum Medycznym.

Szybsze i  sparwniejsze leczenie 

Urządzenie kosztuje około 4 mln zł. Za tę sumę możliwy jest zakup komory, w której jednocześnie może przebywać 12 osób. Urządzenie jest bardzo przydatne m.in. w leczeniu osób zatrutych tlenkiem węgla. Usunięcie czadu z płuc w normalnych warunkach zajmuje około 4 godziny, w komorze czas ten zostaje skrócony do 20 minut. Leczenie czystym tlenem pod zwiększonym ciśnieniem usprawnia również regenerację tkanek i gojenie ran w przypadku oparzeń, stopy cukrzycowej, powikłań po radioterapii tkanek miękkich i kości. Sprzyja także powstawaniu nowych naczyń krwionośnych w przypadku urazu lub choroby. Terapia hiperbaryczna zmniejsza stan zapalny i jest skuteczna w infekcjach bakteryjnych czy boreliozie. Ma także działanie odmładzające. – Naszych pacjentów wysyłamy do Siemianowic, a nawet do Gdańska. Komora jest nam bardzo potrzebna i trzeba robić wszystko, aby znalazła się na Opolszczyźnie – wyjaśniał dr Norbert Krajczy, przewodniczący sejmiku podczas posiedzenia Komisji Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych Sejmiku Województwa, na którym dyskutowano na temat potrzeby zakupu urządzenia oraz sposobów sfinansowania tej inwestycji.

Nowy oddział dla WCM?

Komora hiperbaryczna najprawdopodobniej znajdzie się w opolskim Wojewódzkim Centrum Medycznym (WCM), które jest największym szpitalem w regionie. Kształcą się w nim również studenci kierunku lekarskiego z Uniwersytetu Opolskiego. W przeszkoleniu personelu mają pomóc specjaliści Siemianowic – Chętnie otworzymy oddział leczniczy z zapleczem rehabilitacyjnym – potwierdził dr Andrzej Kucharski, dyrektor ds. medycznych WCM. 

W skrócie:

  • Opole stara się o zakup komory hiperbarycznej dla 12 osób
  • Koszt inwestycji to 4 mln zł
  • Komora ma stanąć w Wojewódzkim Centrum Medycznym. 
Źródło: AIP

 

Przeczytaj również: