28 marca 2022

Planowane inwestycje

Jest zgoda na rozbudowę gorzowskiego szpitala

Przebudowa i modernizacja budynków przy ul. Dekerta, to będzie największa i najdroższa inwestycja w historii spółki szpitala. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. dostał pozytywną opinię IOWISZ (instrument Ochrony Wniosków w Sektorze Zdrowia) na przebudowę i rozbudowę budynków przy ul. Dekerta. Daje to zielone światło inwestycji i oznacza to, że placówka może się starać o pieniądze na ten cel ze środków rządowych i unijnych.

Powiększenie placówki

Plan przebudowy zakłada wyburzenie frontowego jednopiętrowego budynku. Dziś ten pawilon ma niespełna 5 tys. m2. W jego miejscu powstanie nowy trzypiętrowy, podpiwniczony budynek o powierzchni całkowitej  ponad 17 tys. m2.  Mają w nim być przede wszystkim oddziały niezabiegowe oraz poradnie specjalistyczne. 

Dzięki temu, że oddziały zostaną przeniesione zrobi się „przestrzeń” na przebudowę najwyższego budynku, w którym dziś one się mieszczą.  Tam będzie przeprowadzona też termomodernizacja.

Inwestycja jest konieczna - teraz na oddziałach brakuje węzłów sanitarnych, jest zła wentylacja a przede wszystkim usunięte będą płyty azbestowocementowe, których użyto przy budowie szpitala ponad 30 lat temu.

Inwecycja za 231 mln zł

- Dzięki tej inwestycji szpital będzie  mógł funkcjonować przez kolejne 40 lat – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.   

Wartość prac jest szacowana na 231 mln zł.  - Złożyliśmy zapotrzebowanie na pieniądze w Krajowym Planie Odbudowy - mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, której podlega szpital.

Przeczytaj również: