20 stycznia 2023

Inwestycje

Szpital w Szczecinie z dofinansowaniem na kontynuację budowy oddziałów

Gabinety poradni specjalistycznych oraz dwa niezależne punkty przyjęć dla dzieci i dorosłych zostaną otwarte w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. Ponad 2 mln zł trafi z Urzędu Marszałkowskiego do Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Dotacja z budżetu województwa przeznaczona będzie na kontynuację robót przy budowie oddziałów zakaźnych przy ul. Arkońskiej. Efekty trwającej od kilkunastu miesięcy inwestycji poznamy w ostatnim kwartale 2023 roku.

Inwestycja jest mocno zaawansowana. Nowy budynek już stoi. W grudniu zakończyła się wylewka płyty lądowiska dla śmigłowców, trwały prace przy pokryciu dachu i elewacji, a większość robót jak tynkowanie czy montaż instalacji, toczyła się wewnątrz obiektu.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że o chorobach zakaźnych należy myśleć długofalowo. Cieszę się, że tego samego zdania była też Komisja Europejska, która dała inwestycji przy ul. Arkońskiej zielone światło. Trzeba być dobrze przygotowanym na kolejne pandemie. To przedsięwzięcie, które tak sprawnie powstaje, to gwarancja większego bezpieczeństwo dla nas wszystkich – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Koszt budowy nowego oddziału przekroczy 70 mln zł. Ponad 60 mln zł pochodzi z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Inwestycję wspierają również środki budżet państwa (7 mln zł) oraz budżet województwa (3 mln zł, z czego w 2023 r. ponad 2 mln zł).

Pandemia COVID-19 przypomniała nam, że choroby zakaźne były, są i będą. To się niestety nie zmieni. Zmienić się jednak może to, jak jesteśmy przygotowani do walki z nimi. I temu właśnie służy ta inwestycja. Kolejny raz dziękuję wszystkim, którzy ją wspierali i nadal ją wspierają. Bez tego wsparcia, także finansowego, budynek nie miałby szans powstać, a szpital nie mógłby się rozwijać – mówi dyrektor placówki Małgorzata Usielska.

Docelowo w nowym budynku znajdą się dwa niezależne punkty przyjęć o kompetencjach SOR – dla dzieci i dorosłych. Na parterze mieścić się będą również gabinety poradni specjalistycznych – chorób zakaźnych i tropikalnych, nabytych niedoborów immunologicznych, profilaktyki wścieklizny i chorób zakaźnych dla dzieci. Pierwsze piętro to oddział dziecięcy obserwacyjno-zakaźny. Piętra drugie i trzecie zajmą sale oddziału obserwacyjno-zakaźnego, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych. Wyżej będą pomieszczenia administracyjne, szkoleniowe, socjalne i techniczne. Na dachu gotowe jest już lądowisko dla helikopterów, z którego prowadzić będzie ścieżka pacjenta do głównego w szpitalu SOR-u (przez budowany łącznik z innymi obiektami szpitala). Budynek wyposażony zostanie w system poczty pneumatycznej, która umożliwi szybkie przesyłanie pobranych próbek do laboratorium.

Przeczytaj również: