11 października 2019

Sprzęt i Innowacje

Jak wybrać odpowiedni stół operacyjny?

Wybór odpowiedniego stołu operacyjnego nie należy do najłatwiejszych - zatrzęsienie produktów, które pojawiają się na rynku w różnych konfguracjach może wprowadzić niejednego zainteresowanego zakupem w zakłopotanie. Wychodząc naprzeciw potrzebom profesjonalistów i menadżerów zdrowia wraz z portalem medipment.pl przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący wyboru stołu operacyjnego.

Stoły operacyjne mogą pracować samodzielnie jako typowe stoły mobilne lub jako stoły tzw. systemowe –  z wymiennymi blatami, przewożonymi za pomocą dedykowanych transporterów. Takie stoły są  podstawową osią transferu pacjenta na blok operacyjny – od momentu jego przywiezienia z oddziału szpitala i wprowadzeniu go w sterylny obszar bloku operacyjnego za pomocą dedykowanej do tego śluzy, w której dokonuje się wyraźne oddzielenie personelu pracującego na bloku operacyjnym i poza jego sterylnym obszarem.

Prócz powyższego podziału mamy również stoły dedykowane do sal hybrydowych, które współpracują z angiografami. Tu liczba producentów ogranicza się do dwóch, a współpraca polega na możliwości wykonywania ruchów stołu operacyjnego z poziomu pulpitu sterowniczego angiografu.

Jeden z producentów wprowadził z powodzeniem stół operacyjny współpracujący z robotem daVinci, uzyskując możliwość izocentrycznego położenia narzędzi robota, wykonywania ruchów blatem (kombinacja przechyłów z ruchem przesuwu wzdłużnego) bez konieczności wyciągania narzędzi z portów pacjenta. Ponadto producent ten posiada również rozwiązanie mobilne: śródoperacyjny Tomograf komputerowy na którego wspólnej, jezdnej platformie znajduje się również kolumna podstawna tegoż urządzenia.

W chwili obecnej na rynku polskich szpitali działa kilkunastu dystrybutorów, sprzedających stoły operacyjne różnych producentów. Co do zasady stoły operacyjne, prezentują różne poziomy zaawansowania, a o ich jakości mogą wypowiadać się wieloletni ich użytkownicy oraz autoryzowani przedstawiciele i serwisanci, którzy na co dzień wspierają swoich klientów w trosce o utrzymanie ciągłości pracy operacyjnej.

Jakie aspekty powinny odegrać kluczową role w podejmowaniu decyzji o wyborze właściwego stołu operacyjnego?

1. Proces decyzyjny

Po pierwsze należy odróżnić problematykę przetargów publicznych i w jej ramach chętnie stosowanych parametrów mierzalnych od rzeczywistej dedykacji stołu dla konkretnej dyscypliny. Zdarza się, że użytkownicy pracujący na bloku, niestety nie biorą udziału w procesie tworzenia zapotrzebowania i komórka organizująca zakup, kierując się jedynie parametrami cenowymi organizuje przetarg na stół z wyposażeniem okrojonym, nie zapewniającym możliwości realizacji wszystkich zadań np. na oddziale ortopedycznym.

Sugerowany byłby coraz częściej stosowany wymóg testowania stołów przed rozpoczęciem tworzenia wymogów specyfikacji, rzetelna weryfikacja wstępnych ofert poprzez porównanie nie tylko ceny samego stołu, ale także akcesoriów. Znane są przypadki, gdzie specjalistyczne stoły np. do ortopedii urazowej mogą być niedoszacowane w granicach 80-100%. Taka jest bowiem wartość całej gamy akcesoriów.

2. Zaawansowanie technologiczne, ilość akcesoriów, ilość linii produktowych, rzeczywisty producent, a produkty OEM, doświadczenie serwisowe podmiotów i ich potencjał.

Powyższe hasła pozornie wydają się odrębne, jakkolwiek połączę je w pewien logiczny ciąg – czyli zaprezentuję, jak to wygląda w praktyce.

Załóżmy, że ordynator oddziału ortopedii planuje rozszerzenie operatywy o operacje kręgosłupa. Wówczas należy metodą algorytmów przejść następujące kroki: Czy mamy stół operacyjny kwalifikujący się do rozbudowy? Czy obecny stół pozostaje bezawaryjny? Jeżeli nie, to warto rozpatrzyć zakup nowego z pełnym dostosowaniem do planowej rozbudowy o dedykowane akcesoria.

Jaki producent?

Przy wyborze producenta należy zwrócić uwagę na to czy producent jest już obecny na naszym rynku. Czy jego baza zainstalowanych stołów przekracza 100, 200 czy około 1000 zrealizowanych inwestycji? Stosując tylko to kryterium okaże się bardzo szybko, że mamy do czynienia z czołówką, która z  kilkunastu potencjalnych dostawców ograniczy się do kilku. Tu należy wspomnieć, że tzw. „topowi” producenci niekoniecznie określani jako dostawcy Premium, błędnie zostają alokowani jako tzw. „drodzy”. Posiadają oni bowiem dzięki wieloletniej produkcji i doświadczeniom, linie stołów operacyjnych, które z powodzeniem są dostępne cenowo dla szpitali powiatowych, dokonujących zakupów niejednokrotnie z budżetu własnego.

Kolejne kryterium to oferta akcesoriów danego producenta. Wybór produktu „promocyjnego” producenta, który próbuje zaistnieć na rynku może ujawnić w niedalekiej przyszłości, że typ akcesoriów nie wykracza poza ich podstawowy pakiet, a zakupiony stół nie „obsłuży” już bardziej zaawansowanych procedur.

W całym gąszczu ofert można ulec pozornemu wrażeniu o szerokim wyborze – zwłaszcza, gdy widzimy na folderach dobrze wyglądający stół  z parametrami granicznymi, które są wyśrubowane i często realizowane ponad zakres potrzeb anatomicznych i procedur operacyjnych. Stwarza to pozorną obietnice niczym nieograniczonych możliwości.

Cechy stołów operacyjnych – o czym warto pamiętać?

Poza akcesoriami warto zwrócić uwagę na kolejne aspekty lub cechy stołu:

  • Jakość i grubość materacy
  • Systemy grzewcze
  • Systemy i inne rozwiązania służące przenoszeniu pacjenta
  • Możliwości i sposoby montowania akcesoriów do szyn akcesoryjnych
  • Sposób montowania poszczególnych segmentów stołu
  • Sposób realizacji zwalniania blokad poszczególnych przegubów w segmentach stołu, np. podgłówek – czy mam możliwość tylko odchylania głowy czy dodatkowo można utworzyć nim podparcie głowy w ułożeniach bocznych
  • Jakość rozwiązań związanych z ładowaniem akumulatorów stołu (czy stół posiada system monitorujący rozładowywania akumulatorów w sposób równomierny?)
  • Gwarancja producenta i dostępność części zamiennych – nie tylko na podstawie oświadczenia, ale także na podstawie danych z rynku.

Bezpieczeństwo

Dobry stół powinien posiadać system czujników rozpoznający jego położenie, możliwość występowania przeciążeń z ich sygnalizacją oraz możliwość sygnalizowania kolizji. Należy pamiętać, że stół w trakcie pracy z pacjentem jest całkowicie zasłonięty przez obłożenie pacjenta. W większości przypadków uszkodzenia mechaniczne takie jak naruszenie gniazd podnóżków, pogięcie lub połamanie elementów osłon itp. powstają prawie zawsze w takich sytuacjach.Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru

Proces decyzyjny w trakcie zakupu powinien nie tylko ograniczać się do kryterium ceny, ale również zestawić w całość powyżej opisane aspekty. W innym razie trudno dyskutować dalej o pełnym wykorzystaniu stołu, który ma pracować przez lata i stworzyć bazę pod rozwój szpitala.

Bogatą ofertę wyposażenia od renomowanych producentów i dystrybutorów specjalnie dedykowanych dla  szpitali, przychodni i innych placówek medycznych znajdziesz na www.medipment.pl

 

 

Witold Rychwalski

Doradca w zakresie projektowania i wyposażenia bloków operacyjnych.

Zapraszamy: https://www.medipment.pl/produkty

Przeczytaj również: