14 kwietnia 2021

Sprzęt i Innowacje

Jak algorytmy śledzą neurony - SI w badaniach mikroskopowych

Rozwój nowych technologii, w tym Sztucznej Inteligencji (SI), coraz częściej odgrywa kluczową rolę w badaniach coraz mniejszych obiektów. Rewolucja w „nanoświecie” wiąże się jednak z potrzebą udoskonalania procesów takich, jak obrazowanie komórek macierzystych czy drukowanie 3D za pomocą materiału organicznego. W ten sposób ponad 20 lat badań R&D doprowadziło do opracowania kompletnego systemu do wizualizacji, analizy i interpretacji obrazów mikroskopowych.

Przykładem technologii wykorzystującej SI jest SVision Aivia. Automatyzuje ono analizę obrazów mikroskopowych poprzez wykrywanie i liczenie obiektów. W przeszłości często tego typu procedury wykonywane były ręcznie przez naukowców. Zastosowanie oprogramowania pozwala na ujednolicenie badań oraz wykluczenie błędu ludzkiego. Przełom w badaniach ludzkiego ciała polegający na zautomatyzowaniu analizy szczegółowych danych, doprowadził do połączenia firmy Aivia z Leica Microsystems, tym samym przybliżając naukowców i dostawców usług naukowych do znalezienia odpowiedzi na niektóre z kluczowych pytań naszych czasów. 

Źródło: Aivia Software

Biotechnologia dla każdego

Dostęp do specjalistycznej wiedzy bywa często bardzo utrudniony. Eksperci niechętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z szerszym gronem. Nie trzeba jednak należeć do koła naukowego czy pracować w laboratorium, by cieszyć się rzetelną wiedzą na temat biodruku 3D, mikroskopii czy Sztucznej Inteligencji. Warszawska firma Sygnis New Technologies angażująca się w działania mające na celu popularyzację nauki przez cały rok 2021 organizuje bezpłatne comiesięczne spotkania z nowymi technologiami. Podczas cyklu webinarów o nazwie „Wiedza ma Warstwy” polscy i międzynarodowi eksperci opowiadają o swoich odkryciach naukowych, przedstawiają innowacyjne maszyny służące nie tylko do badania wnętrza ludzkiego organizmu, ale także drukowania tkanek, przemysłowych metod wytwórczych, jak np. druk 3D z piasku czy metalu.

Więcej na temat wykorzystania Sztucznej Inteligencji w medycynie oraz innych technologiach  rewolucjonizujących świat nauki usłyszymy podczas spotkań ze światowej klasy specjalistami z wielu dziedzin: https://www.youtube.com/watch?v=9ggDFgw9wBo

Darmowe webinary odbywają się co miesiąc z podziałem na trzy segmenty: naukę, przemysł i biotechnologię. Zapisy na wybrany temat prowadzone są na stronie: sygnis.pl/warstwy/.

Przeczytaj również: