Planowane inwestycje
Inwestycja warta ponad 100 mln w bielskim szpitalu
5 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego zapadła decyzja o dofinansowaniu ze środków unijnych planowanej przez Gminę Bielsko-Biała modernizacji Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II. Inwestycja zostanie wsparta kwotą 76 milionów złotych.
Dofinansowanie zapewni dostęp do wysokiej jakości usług medycznych z zakresu onkologii, a także poprawi ich dostępność poprzez wdrożenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego zgodnego z aktualną wiedzą medyczną, skoordynowanego i realizowanego w odpowiednich warunkach i czasie.
Modernizacja BCO SM to największa i najważniejsza inwestycja w zakresie opieki zdrowotnej (całkowita kwota inwestycji wynosi ok. 101 mln zł). Należy podkreślić, że przedsięwzięcie to nie byłoby możliwe bez udziału środków europejskich. Decyzja Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowaniu rozbudowy i remontu bielskiego szpitala to efekt kilkuletnich działań samorządu Bielska-Białej.
Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje m.in.: rozbudowę budynku szpitalnego o 5-kondygnacyjny segment, połączenie z istniejącymi budynkami, przebudowę strefy wejściowej budynku głównego czy przebudowę dróg i parkingów wewnętrznych. Łączna powierzchnia użytkowa nowego segmentu to 4 658,96 m2. W przyziemiu znajdować się będą Zakład Terapii Izotopowej oraz pracownia rezonansu magnetycznego. Na parterze zostaną rozlokowane pozostałe pracownie Zakładu Diagnostyki Obrazowej (RTG, USG, mammografii, TK), pracownia biopsji stereotaktycznej, izba przyjęć wraz z pomieszczeniem rejestracji i statystyki medycznej. Na I p. i II p. mieścić się będą odziały łóżkowe w ramach Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej oraz Ginekologii Onkologicznej. Na III p. zlokalizowany będzie blok operacyjny z 4 salami i salą wybudzeń. Na poddaszu przewidziana jest przestrzeń instalacyjna, która lokalizować będzie urządzenia techniczne obsługujące budynek.
W ramach inwestycji planowane jest zastosowanie rozwiązań OZE (obiekty będą wyposażone w instalację fotowoltaiczną, która spowoduje zmniejszenie energii pobieranej z sieci elektroenergetycznej). Znaczącym elementem projektu, jest zakup wyposażenia i aparatury medycznej. Innowacyjnością na obszarze Subregionu Południowego ma być wprowadzenie metod diagnostycznych i leczniczych opartych na izotopach promieniotwórczych, które pozwolą na weryfikację stanu zdrowia pacjenta na każdym etapie jego leczenia i rozszerzenie możliwości terapeutycznych. Również parametry techniczne pozostałego sprzętu, który jest przewidziany do zakupu w ramach projektu dają możliwość szybszej, dokładniejszej i pogłębionej diagnozy, która ma zasadnicze znaczenie w procesie wykrywania i leczenia chorób onkologicznych.
W skrócie:
- Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II otrzyma ponad 76 mln zł unijnego wsparcia.
- Całkowita wartość projektu to ok. 101 mln zł,
- Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje m.in.: rozbudowę budynku szpitalnego o 5-kondygnacyjny segment, połączenie z istniejącymi budynkami, przebudowę strefy wejściowej budynku głównego czy przebudowę dróg i parkingów wewnętrznych.
fot. www.um.bielsko.pl
Przeczytaj również:
-
Planowane inwestycje
500 mln na pomoc placówkom medycznym po powodzi
500 mln na pomoc placówkom medycznym po powodzi
Z Funduszu Medycznego do ośrodków medycznych, które ucierpiały w trakcie powodzi w 2024 roku, trafi 500 mln złotych. Projekt obejmie wsparcie...
Czytaj więcej -
Sprzęt i Innowacje
Przełom onkologiczny z wykorzystaniem AI
Przełom onkologiczny z wykorzystaniem AI
W Rzeszowie przeprowadzono pierwsze operacje częściowej nefrektomii z użyciem robota chirurgicznego i śródoperacyjnej wizualizacji 3D. Eksperci...
Czytaj więcej -
Sprzęt i Innowacje
Nowoczesny sprzęt ginekologiczny w Lublinie
Nowoczesny sprzęt ginekologiczny w Lublinie
W Lublinie powstała szansa na zaawansowane leczenie ginekologiczne. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego nabył system...
Czytaj więcej