Sprzęt i Innowacje
Powszechna dostępność inżynierii genetycznej i jej skutki.
Czym jest genetyczny biohacking opowie Jo Zayner na wrześniowej konferencji Masters&Robots.
W głośnym dokumencie Netflixa – „Nienaturalna selekcja” – Jo Zayner tłumaczy, dlaczego popularyzacja biohackingu jest istotna. Zdaniem Jo szeroki dostęp do inżynierii genetycznej pozwoli znacznie obniżyć koszty terapii, a w przyszłości także wyeliminować ciężkie choroby genetyczne.
W tym celu prowadzi firmę sprzedającą zestawy DIYbio, a robione na sobie eksperymenty transmituje na żywo. O tym, czy świat bez chorób jest możliwy i jakie nadzieje wiążą się z masową edycją genomu, Zayner opowie podczas konferencji Masters&Robots What If… w wystąpieniu zatytułowanym „Genetyczny biohacking ludzkości”.
Jo Zayner – były pracownik agencji kosmicznej NASA, który nieustannie przesuwa granice nauki. Zayner jest pierwszą znaną osobą, która użyła technologii CRISPR do próby edycji własnych genów, a cały eksperyment transmitowany był na żywo. Od zakończenia pracy w NASA w styczniu 2016 roku Jo prowadzi własną firmę, która oferuje artykuły biohackingowe. Ma doktorat z biofizyki obroniony w 2013 r. na Uniwersytecie w Chicago. Jest jednym z głównych bohaterów serialu dokumentalnego „Nienaturalna selekcja” dostępnego na Netflixie.
Już 21-22 września podczas 6. edycji konferencji Masters&Robots organizowanej przez Digital University będzie można wysłuchać wystąpienia Jo zatytułowanego „Genetyczny biohacking ludzkości”, z którego dowiemy się między innymi, czy i jak możemy edytować DNA dowolnego organizmu z dowolnego powodu i jak może to zmienić ludzkość.
Biohacking a metoda CRISPR/C
Trudno jednoznacznie zdefiniować biohacking, bo określenie to stale ewoluuje. W skrócie polega on na manipulowaniu biologią ludzkiego organizmu. Tak jak hakerzy modyfikują oprogramowanie, tak biohakerzy zmieniają swoje organizmy. Odkrycie technologii CRISPR/Cas umożliwiającej precyzyjne edytowanie genomu zrewolucjonizowało nauki przyrodnicze. Wspomniana metoda CRISPR to także mechanizm immunologiczny bakterii, na podstawie którego owa metoda powstała. Działa podobnie, jak nabyte ludzkie mechanizmy immunologiczne – pozwala bakteriom, które przeżyły atak wirusa, uodpornić się na niego, a w przypadku kolejnej ekspozycji, zareagować szybciej i efektywniej. Metoda ta pozwala na precyzyjne cięcie łańcucha DNA. Za pionierskie wykorzystanie „nożyczek genetycznych” dwie naukowczynie - Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna - zostały w 2020 roku uhonorowane nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.
Co możemy zyskać, eksperymentując?
Zdolność CRISPR do wprowadzania precyzyjnych zmian w genomie może umożliwić leczenie chorób genetycznych lub modyfikację upraw i zwierząt gospodarskich. Potencjał tej metody jest ogromny – może np. zwiększyć plony, hodować zdrowsze zwierzęta, wyeliminować malarię poprzez zmodyfikowanie genomu komarów. W 2016 roku Zayner w celu przetestowania możliwości leczenia schorzeń jelitowo-żołądkowych, przeszczepia sobie całe ciało mikrobiomu zgodnie z sekwencjonowaniem DNA wykonanym na próbkach. Ten eksperyment można obejrzeć w krótkim dokumencie „Gut Hack”. Obecnie naukowcy pracują już nad opartą o CRISPR terapią zapobiegającą ryzyku wystąpienia zawału serca i są niezwykle blisko sukcesu. Zayner głęboko wierzy w potencjał CRISPR w zapobieganiu chorobom genetycznym np. dystrofii mięśniowej. Uważa, że społeczeństwo powinno mieć powszechny dostęp do najnowszych zdobyczy nauki, w tym do narzędzi inżynierii genetycznej. W netflixowej produkcji mówi:
Ludzie będą mogli przezwyciężyć ograniczenia genetyczne, z którymi się urodzili. Nie będziemy już ograniczeni genami, z którymi przyszliśmy na świat. Granice pomiędzy doskonałą opieką medyczną zarezerwowaną dla bogatych, a jej brakiem w przypadku osób bez budżetu zostaną zatarte. Terapie genowe dostępne na rynku kosztują miliony dolarów, a przecież firmy są w stanie to zrobić już za kilka tysięcy. Chcę pokazać wszystkim uciśnionym przez system opieki zdrowotnej, że jest nadzieja.
W tym celu należąca do Jo firma The ODIN sprzedaje artykuły dla biohakerów – od DNA za 20 dolarów po zestaw do samodzielnej inżynierii genetycznej za 1849 dolarów.
Etyka i bezpieczeństwo biohackingu
Kampania zestawu CRISPR Zaynera zbiegła się z publiczną kontrolą nad etycznymi konsekwencjami upowszechniania „domowych” modyfikacji genetycznych. Zayner utrzymuje jednak, że obawy te wynikają z nieporozumień dotyczących produktu. Zapewnia, że eksperymenty genetyczne na drożdżach czy bakteriach są bezpieczne i nie mogą wywołać epidemii wirusowej. Zayner często testuje swoje innowacje na sobie. W 2017 roku podczas konferencji biotechnologicznej wstrzykuje sobie DNA pochodzące z technologii CRISPR. Naukowcy twierdzą, że jednorazowe podanie składników edytujących genom może być skuteczne przez dziesięciolecia, znacznie poprawiając jakość życia i zmniejszając koszty opieki zdrowotnej. Jednak do czego może doprowadzić popularyzacja biohackingu na masową skalę i czy każdy może modyfikować genom? Czy marzenia Jo o powszechnym dostępie do medycyny i wyeliminowaniu schorzeń genetycznych się spełnią? Na te informacje musimy jeszcze poczekać.
Więcej informacji znajdą Państwo na: www.mastersandrobots.tech
Przeczytaj również:
-
Inwestycje
Gruntowna modernizacja Szpitala w Sztumie
Gruntowna modernizacja Szpitala w Sztumie
Liczba łóżek w Szpitalu w Sztumie zostanie znacząco powiększona. Niemal 1000 pomieszczeń szpitalnych przejdzie gruntowną przebudowę. American Heart of...
Czytaj więcej -
Planowane inwestycje
Szpital powiatowy im. PCK w Nisku z kolejną inwestycją
Szpital powiatowy im. PCK w Nisku z kolejną inwestycją
Szpital Powiatowy im. PCK w Nisku od kilku lat przeprowadza rozbudowę i modernizację placówki. W kwietniu tego roku nastąpiło oficjalne otwarcie i...
Czytaj więcej -
Inwestycje
Szpital Pleszew - SOR i ZDO do remontu
Szpital Pleszew - SOR i ZDO do remontu
Pleszewskie Centrum Medyczne dostało pieniądze z Ministerstwa Zdrowia na doposażenie w sprzęt medyczny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Zakładu...
Czytaj więcej