19 kwietnia 2021

Planowane inwestycje

Nowy budynek szpitala z lądowiskiem w Bydgoszczy

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy powiększy się o nowoczesny budynek z lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dachu. Umowa na realizację tej inwestycji została podpisana 15 kwietnia.

Gmach budynku pomieści 144 łóżka szpitalne. Będzie to możliwe dzięki powierzchni całkowitej wynoszącej prawie 18,4 tys. m kw. Obiekt powinien być gotowy w październiku 2023 roku. 

Siedziba wielu oddziałów

W nowym pięciokondygnacyjnym budynku swoją siedzibę znajdą m.in. Klinika Foniatrii i Audiologii z Oddziałem Otolaryngologii, Klinika Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Chirurgii Szczękowej. Budynek pomieści także Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Blok Operacyjny z 11 salami operacyjnymi, Oddział Kliniczny Rehabilitacji, Dział Sterylizacji i Dezynfekcji oraz Archiwum Szpitala. Znajdzie się tam także sala audytoryjna i sale dydaktyczne dla studentów Collegium Medicum UMK. 

Wizualizacja nowego budynku Szpitala Uniwersyteckiego nr 2

Fot. UMK

Przebudowa i modernizacja istniejącej części

Wśród zadań wykonawcy znalazła się także przebudowa części istniejącego budynku lecznicy oraz modernizacja i adaptacja jej tak, aby móc połączyć ją z projektowaną rozbudową. Całość inwestycji powinna być gotowa do 15 grudnia 2023 roku.

- To ważne wydarzenie nie tylko dla Szpitala Uniwersyteckiego, ale całego Collegium Medicum, Uniwersytetu, a także mieszkańców Bydgoszczy i regionu – podkreślał Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. – Dziękuję pani dyrektor szpitala i wszystkim osobom, za których sprawą to przedsięwzięcie dochodzi do skutku.

Budowa jest jedną z inwestycji realizowanych w ramach Wieloletniego Programu Medycznego rozbudowy i modernizacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy zaplanowanego na lata 2018-2025. Całkowita wartość kosztorysowa projektu to ponad 376 mln zł. Niemal 350 mln zł to dotacja celowa Ministerstwa Zdrowia, ponad 26 mln zł to środki pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a ponad 1,3 mln zł to środki własne Collegium Medicum. 

 

Źródło: UMK

Przeczytaj również: