24 lutego 2023

Sprzęt i Innowacje

Cieplarka medyczna - nowoczesny sprzęt dla szpitala

Rozwój technologiczny, widoczny w wielu różnych dziedzinach życia, nie ominął także medycyny. Wykorzystanie nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań i sprzętu medycznego wysokiej klasy wpływa na funkcjonowanie placówki medycznej i jej poszczególnych oddziałów. Jednym z urządzeń, wykorzystywanych w każdym szpitalu jest cieplarka medyczna. Cieplarka wspiera pracę lekarzy różnych oddziałów, w tym SOR-ów, oddziałów neurologicznych czy onkologicznych.

Niezbędne wyposażenie szpitala

Cieplarki medyczne stanowią wyposażenie bloków operacyjnych, sal intensywnej terapii i SOR-u, a także specjalistycznych oddziałów szpitalnych, takich jak oddziały neonatologiczne, neurologiczne, onkologiczne czy ginekologiczne. Wszystkie z nich muszą być wyposażone w sprzęt medyczny najwyższej klasy. Cieplarka medyczna jest jednym z podstawowych sprzętów, wykorzystywanych do bezpiecznego przechowywania biologicznego surowca w optymalnych warunkach termicznych. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie wykorzystywana jest także w pracowniach i laboratoriach medycznych oraz badawczych, a także w przemyśle farmaceutycznym. 

Aby na podstawie analizy pobranych od pacjenta próbek lekarze mogli uzyskać niezbędne informacje na temat jego stanu zdrowia, materiał badawczy musi być prawidłowo przechowywany. Głównym zadaniem cieplarki jest więc ochrona materiału biochemicznego, np. krwi, osocza lub moczu, przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jest to szczególnie istotne w kontekście oddziaływania temperatury. Ich wykorzystanie pozwala na przeprowadzenie różnych badań, a także testów stabilności. Cieplarki medyczne umożliwiają także miejsce do przechowywania materiału biochemicznego w optymalnych dla niego warunkach termicznych. Ich rolą jest suszenie oraz wygrzewanie próbek poddawanych analizie.

Cieplarka medyczna - zastosowanie

Konstrukcja cieplarki medycznej jest stosunkowo prosta. Składa się ona z komory z półkami lub na specjalne zamówienie szufladami, która przeznaczona jest do składowania próbek oraz obudowy. Skuteczną barierą przed środowiskiem zewnętrznym stanowią drzwi, które najczęściej są przeszklone. Standardowo cieplarki wykorzystywane są przy badaniach wymagających zastosowania podwyższonej temperatury, podczas których odbywa się wygrzewanie lub suszenie próbek. Możliwe jest jednak użycie cieplarki z funkcją chłodzenia.

Do głównych zastosowań i przeznaczeń cieplarki medycznej zaliczyć należy podgrzewanie płynów infuzyjnych, odczynników, wlewów, kontrastów, wszelkich obłożeń, a także odzieży pacjentów oraz szpitalnej pościeli. Należy jednak pamiętać, że aparaty te nie są przeznaczone do pracy z materiałami powodującymi wydzielanie pary, a także gazów tworzących z powietrzem mieszanin wybuchowych, trujących oraz tych, które stwarzają możliwość powstania pożaru. Co więcej, ze względów bezpieczeństwa minimalna odległość cieplarki od sąsiednich urządzeń, szaf, a nawet ścian pomieszczenia powinna być nie mniejsza niż 150 mm. 

Jaką cieplarkę medyczną wybrać?

Cieplarki medyczne to urządzenia, które mają postać komór wyposażonych w półki lub szuflady, na których przechowuje się materiał biologiczny. Jednakże nowoczesne modele mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, co umożliwia oferowanie coraz szerszego zakresu zastosowań i tym samym zwiększa ich użyteczność. Poszczególne modele różnią się od siebie zarówno pojemnością, jak i zakresem dostępnych temperatur oraz obiegiem powietrza w komorze. Na rynku dostępne są także cieplarki wyposażone w funkcję chłodzącą. 

Jeśli szpital zdecyduje się na wybór komory z blachy nierdzewnej, zwiększy to możliwości w zakresie pracy z udziałem wyższych temperatur. Specjalistyczny sprzęt medyczny stanowi podstawę skutecznych badań i analiz materiału biologicznego. W związku z tym przy zakupie modelu do swojej placówki, zarządzający muszą zwrócić uwagę nie tylko na pojemność cieplarki, ale także na zakres temperatur oraz inne parametry. Kluczowe może okazać się także indywidualne podejście do oczekiwań klienta, które pozwoli dostosować rozwiązanie do potrzeb danej placówki medycznej.

Firma WAMED oferuje cieplarki medyczne dwóch typów. Są to zarówno modele z wymuszonym obiegiem powietrza, jak i te z obiegiem grawitacyjnym. Zarówno w grawitacyjnym jak i w wymuszonym obiegu powietrza producent sprzętu medycznego zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym urządzeniu. Oba typy urządzeń wyposażono także w niezależne układy zabezpieczające przed niekontrolowanym wzrostem temperatury.

Więcej informacji oraz pełną specyfikację produktów znaleźć można na stronie producenta: Cieplarki medyczne - Wamed

 

Przeczytaj również: