25 maja 2021

Inwestycje

Chemioterapia i OIOM w Gorzowie już w nowym miejscu

Na ten moment czekali zarówno pacjenci jak i personel medyczny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Chorzy, którzy leczeni są cytostatykami już korzystają z nowej przestronnej sali w Pododdziale Dziennej Chemioterapii. Pierwszych pacjentów ma też nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. 

Pododdział Dziennej Chemioterapii to wygodna, duża sala z 32-stanowiskami do chemioterapii, pomieszczenie do kompletowania leków, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz poczekalnia dla około 50 pacjentów. Jest przeznaczony dla chorych, którzy wymagają podania leków cytostatycznych, ale ich stan nie wymaga hospitalizacji i po ukończeniu podawania chemii – co zwykle trwa kilka godzin - pozwala im na powrót do domu.  Jego budowa rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku.

- Przeniesienie punktów podawania chemii pacjentom onkologicznym do nowej lokalizacji pozwoliło znacznie poprawić warunki ich leczenia – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. - Do tej pory tzw. chemia była podawana pacjentom na terenie Oddziału Onkologii Klinicznej i Radioterapii, gdzie mieści się zaledwie 14 stanowisk. To zdecydowanie za mało, bo pacjentów wymagających takiej formy leczenia przybywa.

Tworzenie dziennych oddziałów chemioterapii to światowa tendencja w leczeniu.  Ten sposób terapii odciąża chorych fizycznie i psychicznie, którzy potrzebują naprawdę dobrych warunków do  wracania do zdrowia . A o te – w nowym miejscu – szpital zadbał. 

- Konsole, przy których stoją fotele pacjentów są autorskim pomysłem naszego personelu – mówi Robert Surowiec, wiceprezes gorzowskiej lecznicy. - Każda z nich jest wyposażona w gniazdo słuchawkowe i kilka gniazd USB (do podłączenia i ładowania np. telefonu). Pacjenci mają do swojej dyspozycji także duże, płaskie telewizory, których zadaniem jest umilenie im czasu spędzanego w szpitalu.

Pierwsi pacjenci są już także w nowym pawilonie medycznym dla OIOM oraz Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego (z pododdziałami leczenia ostrych białaczek i przeszczepowym) oraz Banku Komórek Macierzystych. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który jako pierwszy zagospodarował nowe pomieszczenia został powiększony z 12 do 22 łóżek; zajmuje cały parter tego budynku. 

- Oddanie do użytku nowego OIOM-u nie tylko poprawi się jakość leczenia najciężej chorych pacjentów i komfort pracy personelu, ale też spełnimy wymogi ministerialne ws. standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii – dodaje prezes Jerzy Ostrouch. 

Obie szpitalne inwestycje kosztowały w sumie niespełna 50 milionów złotych. Były finansowane ze środków własnych szpitala i dotacji od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Przeczytaj również: