17 grudnia 2020

Inwestycje

Beskidzkie Centrum Onkologii już na wykończeniu

O tym, że Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej buduje nowy budynek, wiadomo od dawna. Teraz – na etapie prac wykończeniowych - widać, że będzie to miejsce bardzo przyjazne pacjentom. Pierwsi z nich przekonają się o tym prawdopodobnie już w połowie przyszłego roku.

Pacjentom będzie przyjemniej

W nowo powstającym segmencie tempo prac nie zwalnia. Wszystko idzie zgodnie z planem. Już teraz widać, że będzie to miejsce estetyczne, czasami w ogóle nieprzypominające szpitala, przyjemne, ciepłe i kolorowe.

Na każdym z pięciu pięter trwają prace wykończeniowe, wszędzie są robotnicy, materiały, kable, folie i urządzenia. W budynku jest już ogrzewanie, działają windy, prace nad instalacjami, wentylacjami, klimatyzacjami zostały zakończone. W styczniu na klatkach schodowych będą montowane balustrady.

Najbardziej zaawansowane prace widać na piętrach od pierwszego do trzeciego. Dwie pierwsze kondygnacje to sale pacjentów. Tam zostanie przeniesiony oddział łóżkowy chirurgii. Trzecie piętro to blok operacyjny.

Na pierwszym piętrze znajdują się dwu- i trzyosobowe sale pacjentów, pokój dzienny dla rodzin, izolatka i punkt pielęgniarski. Do wykończenia sal użyto najwyższej jakości, odpornych na zarysowania i wgniecenia okładzin PCV, jednolitych, zmywalnych tapet i farb; na podłogach są już wykładziny; na ułożenie czekają jeszcze kasetony sufitowe i załóżkowe panele. Wyprowadzone są też media pod aparaturę i gazy medyczne. Na razie większość elementów jest jeszcze zafoliowanych.

To, co na tym etapie robi największe wrażenie, to ogromne grafiki wydrukowane na płytach PCV na ścianach sal pacjentów i na korytarzu. W każdej sali jest inne zdjęcie, wszystkie są kolorowe, pełne światła i przedstawiają głównie motywy zaczerpnięte z natury – krajobrazy, zbliżenia roślin, łąkę. Zamysł jest taki, aby również wyposażenie medyczne sal – łóżka, szafki, na które jest już rozpisany przetarg, tworzyły z wystrojem spójną, dopasowaną całość, żeby były dobrane kolorystycznie do tego, co na ścianach.

- Bardzo nam zależało, aby w drobny - ale wydaje się nam, że ważny - sposób ulżyć pacjentom, którzy będą tu leżeli. Chcemy, aby przebywali w przyjaznych, takich całkiem nieszpitalnych pomieszczeniach – gdzie będzie dużo światła, natury, koloru – mówi kierownik działu technicznego w Beskidzkim Centrum Onkologii Andrzej Wiórkowski.

Dzięki zdjęciom na ścianach szpital nie sprawia wrażenia sterylnego, choć w rzeczywistości materiały do wykończenia wnętrz zostały dobrane tak, aby utrzymanie czystości było łatwe. Zarówno ściany, na których są okładziny PCV, jak i łazienki (wspólne dla dwóch sal), zaprojektowano tak, aby wszystko było zmywalne i łatwe do dezynfekowania. W łazienkach, na wzór zachodnich szpitali, np. tych w Austrii, nie będzie żadnych kafelków ani brodzików, tylko wykładziny. Po pierwsze po to, aby powierzchnie łatwo wyczyścić, po drugie - żeby pacjenci i opiekujący się nimi personel mogli łatwo i wygodnie z nich korzystać.

- Na pewno będą to inne sale niż w standardowym szpitalu. Przyjazne pacjentowi - wykładziny na podłogach, nigdzie nie ma kafelków - nawet w łazienkach. Wykładziny są bardzo trwałe, higieniczne. W łazienkach nie będzie też brodzików, progów, barier – tylko jednolita spadkowa powierzchnia ze spływem, aby ułatwić poruszanie się pacjentom i personelowi. Poruszanie się ułatwią też szerokie drzwi – opowiada Andrzej Wiórkowski.

Na drugim piętrze szpitala również będzie oddział łóżkowy. Układ jest tu identyczny jak na pierwszej kondygnacji – dwu- i trzyosobowe sale pacjentów rozmieszone po obu stronach korytarza. Prace wykończeniowe także są tu bardzo zaawansowane. W najbliższym czasie zacznie się instalacja paneli załóżkowych. W sumie pierwsze i drugie piętro pomieści 70 łóżek. Sale bez wyposażenia będą gotowe na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Trzecie piętro to blok operacyjny – cztery sale operacyjne, poczekalnia - jedyna strefa na tym piętrze, gdzie będzie mogła jeszcze wejść postronna osoba, oraz dwuosobowa sala wybudzeń z innymi niezbędnymi pomieszczeniami. Jeszcze przed świętami na ścianach w salach operacyjnych pojawią się panele.

Piąta kondygnacja jest przeznaczona na urządzenia techniczne obsługujące budynek.

Na parterze budynku, gdzie pracy jest jeszcze sporo, będzie zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwoma pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG. Znajdzie się tu też izba przyjęć wraz z pomieszczeniem rejestracji oraz pomieszczenia towarzyszące. Na ścianach są już wykładziny.

Na tej kondygnacji gotowy jest też łącznik do starego budynku szpitala. Taki sam łącznik znajduje się w piwnicy obiektu. Tam także swoje miejsce znajdzie zakład medycyny nuklearnej, pracownia rezonansu magnetycznego, pomieszczenia techniczne, podręczna sterylizacja i sala odpraw lekarskich.

Łatwiej także dla personelu 

Prawie gotowy jest też łącznik prowadzący z nowego szpitala do Poradni Onkologicznej. Do stycznia zakończą się tam prace wykończeniowe. Dzięki wybudowaniu tego ciągu, bez wychodzenia na zewnątrz budynków będzie można przejść do Poradni Onkologicznej, laboratorium i Zakładu Patomorfologii.

Na każdym piętrze nowego budynku szpitala znajduje się stacja do przesyłania do laboratorium próbek pocztą pneumatyczną. System jest zintegrowany w obiektach laboratorium, Zakładzie Patomorfologii, Poradni Onkologicznej i Zakładzie Radioterapii.

Pojemnik z próbkami w rurze transportowej jest przesyłany do laboratorium za pomocą sprężonego powietrza. Ze względu na dużą liczbę pobieranych w szpitalu próbek, laboratorium jest wyposażone w stację samowyładowczą - pojemnik, który tam dociera, otwiera się automatycznie i wypakowuje próbki; następnie cofa się i wraca do nadawcy.

Poczta pneumatyczna to ogromne ułatwienie dla personelu, który do tej pory musiał fizycznie przenosić próbki z budynku do budynku. Obok stacji poczty pneumatycznej w laboratorium znajduje się również stacja do ręcznego przesyłania dokumentów.

Warto dodać, że w momencie kiedy do nowego budynku szpitala zostanie przeniesiony blok operacyjny, w starym powstanie centralna rejestracja pacjentów z prawdziwego zdarzenia.

Na koniec Zakład Diagnostyki Obrazowej 

O końcu inwestycji w nowym budynku szpitala będzie można mówić dopiero wtedy, kiedy na parter obiektu przeniesie się Zakład Diagnostyki Obrazowej - obecnie mieści się on w przybudówce, która zostanie wyburzona. Na parterze znajdą się rentgen, mammograf i tomograf komputerowy – procedury przetargowe na te urządzenia medyczne dobiegają końca. Wyburzenie przybudówki, w której obecnie jest ZDO, to jedno z integralnych zadań całej inwestycji. Przeniesienie planowane jest na przełom kwietnia i maja przyszłego roku.

Również na przełom kwietnia i maja planowane jest oddanie nowego budynku do użytku. Wyposażanie oddziałów może natomiast potrwać nawet do końca 2021 roku.

Prace pełną parą trwają też na zewnątrz, gdzie ekipy budowlane przygotowują nawierzchnię pod położenie kostki brukowej.

Nie tylko nowy budynek 

Budowa nowego segmentu to jedno, nie można jednak nie zauważyć, że szpital w ostatnim czasie bardzo dużo pracy włożył również w modernizację Zakładu Radioterapii. W przyszłym roku, w ramach dofinansowania z Narodowej Strategii Onkologicznej dla BCO-SM w wysokości 8 mln zł, zostanie wymieniony jeden akcelerator. Po tym wszystkie urządzenia w zakładzie będą nowe. Na wyposażeniu radioterapii są cztery, w tym dwa nowoczesne, symulatory TK, dzięki którym można planować bardzo precyzyjne leczenie.

Kolejna inwestycja wykonywana w tym roku w szpitalu to projekt pod nazwą Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed, realizowany ze środków z Regionalnego Programu Województwa Śląskiego (85 proc. kosztów) oraz budżetu miasta Bielska-Białej za przeszło 20 mln zł. Polega on na unowocześnieniu systemów IT, m.in obejmuje zakup oprogramowania umożliwiającego nie tylko prowadzenie bardzo efektywnych metod radioterapii w leczeniu raka, ale również telekonsultację planów i programów naświetleń z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach i innymi szpitalami onkologicznymi w naszym województwie.

Końca dobiega także projektowanie rozbudowy i dostosowania do obowiązujących przepisów budynku prosektorium. Koszt tej inwestycji to 2,8 mln zł. Do istniejącego zabytkowego obiektu dobudowany zostanie kolejny wielkości ¾ obecnego prosektorium. W środku powstanie nowoczesna sala sekcyjna z pełnym wyposażeniem. Budynek przejdzie modernizację również z zewnątrz – nastąpi wymiana dachu, elewacji – kolorystyka zostanie dopasowana do nowego segmentu szpitala - i wymiana całej stolarki.

W najbliższych, przyszłorocznych planach są też nowe drogi pożarowe i rozbudowa chłodni odpadów medycznych. Modernizacja czeka także stary pawilon szpitala - zamysł jest taki, aby obiekty nie różniły się od siebie funkcjonalnością i nowoczesnością. Wstępne koszty tej ostatniej inwestycji szacowane są na 50 mln zł. Są też plany na rozbudowę Poradni Onkologicznej, bo już teraz jej powierzchnia jest niewystarczająca.

Projekt Nowoczesna baza Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 119 mln zł, a wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 76 mln zł, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych tej inwestycji. 

Poza budową nowego segmentu, projekt zakłada również zakup wyposażenia i aparatury medycznej. W szpitalu pojawią się hybrydowy system SPECT/CT, rentgenowski tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego minimum 3T, nowoczesny mammograf cyfrowy z tomosyntezą i przystawką do biopsji stereotaktycznej, cyfrowy aparat rentgenowski z telekomando oraz dodatkowym stanowiskiem do zdjęć płucnych.

Nowego sprzętu medycznego doczeka się też Centralna Sterylizacja w szpitalu przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 21.

Źródło: UM Bielsko-Biała

Przeczytaj również: