14 października 2021

Planowane inwestycje

2,8 mln wsparcia dla Centrum Medycznego w Pleszewie

Pleszewskie Centrum Medyczne uzyskało pozytywną ocenę Ministerstwa Zdrowia w ramach Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych  (tzw. IOWISZ) i z ogólnej rezerwy budżetowej otrzyma  dofinansowanie w kwocie 2.800.000 zł. Pieniądze placówka dostanie na projekt pod nazwą "Modernizacja i przebudowa pomieszczeń oddziału szpitalnego w celu zwiększenia dostępności  do świadczeń chirurgii onkologicznej".

Szpital w Pleszewie przygotowuje się do remontu czwartego  piętra znajdującego się w głównym budynku lecznicy. Wcześniej  była tam  ulokowana  poradnia kardiologiczna i oddział onkologiczny. Dzięki przeniesieniu obu w inne miejsca- szpital zyskał kolejny oddział do zagospodarowania. Do remontu ostatniej kondygnacji  PCM  przymierzało się już od dawna, jednak  na przeszkodzie stał  brak pieniędzy. Dzięki dotacji - teraz  będzie on  możliwy. Koszt inwestycji to  ponad 2 miliony złotych, do tego kolejne fundusze muszą być wydane na zakup odpowiedniego sprzętu na wyposażenie oddziału. W sumie  wartość projektu opiewa na  3.500.000 z. Rządowe dofinansowanie to 2.800.000, a 700.000 to wkład własny Powiatu Pleszewskiego.

Pozytywne rozpatrzenie  wniosku w ramach systemu IOWISZ to  dla pleszewskiego szpitala kolejna szansa na polepszenie warunków  i zwiększenie dostępności do chirurgii onkologicznej, czyli świadczeń  dla pacjentów oczekujących na operacje onkologiczne. Tego rodzaju działania  mieszczą się w długofalowej strategii naszej placówki i mam tu na myśli przede wszystkim chorych na raka jelita grubego i raka piersi.  Dlatego kwota, którą otrzymaliśmy  z rezerwy celowej, a o przyznaniu której decyduje  premier - jest  bardzo dużym odciążeniem  dla budżetu szpitala i trudno byłoby znaleźć  takie środki z własnych funduszy. -podkreśla Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Remont dawnej onkologii będzie obejmował  przede wszystkim kompleksową modernizację piętra  polegającą na wykonaniu prac budowlanych , wymianie instalacji sanitarnej  i elektroinstalacyjnej.  Powierzchnia  całego oddziału to blisko 400 metrów kwadratowych.

- Projekt zakłada m.in. wyburzenie   ścianek działowych, demontaż starej stolarki drzwiowej i wymianę na nową, przygotowanie gniazd pod nową instalację elektryczną oraz wymianę instalacji sanitarnej. W planach jest też zmiana układu pomieszczeń. Wszystkie sale dla pacjentów  będą miały  przylegające do nich sanitariaty, a na oddziale zostanie też zainstalowana centralna klimatyzacja. - wylicza  Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych w PCM.

Prace  remontowe rozpoczną się lada dzień i powinny zakończyć się do 31  grudnia tego roku.

Przeczytaj również: